אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגיוס הענק של אפסילון: 2.7 מיליארד שקל לכלי פיננסי חדש בשוק צילום: עמית שעל

הגיוס הענק של אפסילון: 2.7 מיליארד שקל לכלי פיננסי חדש בשוק

חברת "אלה פקדונות" המשותפת לבית ההשקעות אפסילון ולשלומי פרידמן זכתה לביקושים אדירים של 3 מיליארד שקל בשלב המוסדי. החברה לקחה התחייבויות של כ-2.67 מיליארד שקל במרווח אפקטיבי של 70 נ״ב, המשקף ריבית נקובה של 0.618%. המכרז יפתח לציבור ל-3.6 מיליארד שקל

24.10.2017, 16:48 | אורן פרוינד

הכלי הפיננסי החדש שהשיק בית ההשקעות אפסילון, בניהולו של שמואל פרנקל, זכה להתעניינות גבוהה מצד הגופים המוסדיים. חברת "אלה פקדונות" - חברה משותפת של בית ההשקעות אפסילון ושלומי פרידמן, שעוסקת בגיוס כספים עבור פקדונות בנקאיים, זכתה אתמול (ב') לביקושים אדירים של 3 מיליארד שקל בשלב המוסדי.

קראו עוד בכלכליסט

החברה לקחה התחייבויות של כ-2.67 מיליארד שקל במרווח אפקטיבי של 70 נ״ב, המשקף ריבית נקובה של 0.618%. המכרז יפתח לציבור ל-3.6 מיליארד שקל.

שמואל פרנקל, מנהל אפסילון, צילום: עמית שעל שמואל פרנקל, מנהל אפסילון | צילום: עמית שעל שמואל פרנקל, מנהל אפסילון, צילום: עמית שעל

המודל של אלה פקדונות

מדובר בגיוס שני שמבצעת אפסילון, לאחר שגייסה בסדרה א' 430 מיליון שקל לפני חודש. פרידמן ואפסילון זיהו מחסור בהנפקות של הבנקים השנה, לצד ביקוש אדיר מצד הגופים המוסדיים להנפקות מסוג זה. כך, למעשה, הם יאפשרו למשקיעים להיחשף לפיקדונות הבנקאיים באמצעות רכישת אג"ח בשוק ההון.

כל התמורה שתגויס מהאג"ח "תושכב" בפיקדונות בנקאיים מפוזרים בשלושת הבנקים למשך חמש שנים. האג"ח קובעת מקסימום של עד 50% מהתמורה להפקדה בפיקדון בבנק אחד, על מנת להבטיח פיזור וביזור הסיכון.

החברה של אפסילון ופרידמן תיהנה מהריבית על הפיקדונות, והמשקיעים יקבלו ריבית קופון נמוכה יותר. פרידמן ואפסילון ייהנו מההפרש, ולמשקיעים המוסדיים תהיה אפשרות לרכוש פיקדון בנקאי, אולם כזה שייסחר בשוק ההון. כך, למעשה, הם יוכלו להתנזל בכל עת, ויקבלו מענה למחסור בהנפקות של הבנקים.

אפסילון חיתום, בניהולו של אייל גרינבאום, תבצע את ההנפקה, ובית ההשקעות אפסילון מקבוצת אי.די.בי יהיה גם זה שייהנה מרווחיה. אפסילון צפוי להחזיק, על פי הערכות, ב־35%–45% מהחברה ואת היתרה יחזיק פרידמן. פרידמן נחשב לבנקאי מתוחכם, שניהל בעבר את חדרי העסקאות של בנק מזרחי ודיסקונט, ובעבר הרחוק יותר את חבר הבורסה של חברת הביטוח הראל. בשנים האחרונות הוא פועל כשחקן נוסטרו בהנפקות בבורסת ת"א.

מחליף את הגיוסים של הבנקים

הבנקים הגיעו בשנה שעברה ליעדי ההון העצמי שהציבו להם הרגולטורים, ועל רקע התמתנות הביקוש לאשראי במחצית הראשונה של 2017 צמצמו את היקף הגיוסים בבורסה. בתשעת החודשים הראשונים של השנה גייס המגזר הפיננסי 10 מיליארד שקל בלבד, לעומת גיוסים של 17.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב־2016 - ירידה חדה של 42%.

סדרה ב' החדשה של אלה השקעות מדורגת AAA עם מח"מ של 4.6 שנים. בשונה מהסדרה הקודמת שהייתה צמודה לדולר, הסדרה הזו צפויה, על פי הערכות, להיות צמודה למדד המחירים לצרכן, ולכן הביקושים צפויים להיות גבוהים יותר. לוח הסילוקין של האג"ח יהיה צמוד וזהה ללוח הסילוקין של הפיקדונות הבנקאיים, כך שהוא יאפשר פירעון מלא של הקרן והריבית למחזיקי האג"ח בכל עת. בנוסף, למחזיקים יינתן שעבוד על חשבונות הפיקדונות הבנקאיים, כך שהסיכון מבחינתם שווה ערך לסיכון של הבנק עצמו.

הריבית צפויה להיות נמוכה מזו של הפיקדון הבנקאי, אולם מאחר שהכסף יפוזר בשלושה בנקים, הסיכון יהיה נמוך יותר ויתאים לתשואה הירודה יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות