אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

זה גאוני: האשליה האופטית שגורמת למכוניות להאט לפני מעבר חצייה

איור תלת-מימד של מעבר חצייה בכפר דייגים באיסלנד עוזר להאט את התנועה בעזרת אשליה אופטית. צפו בסרטון

28.10.2017, 16:35 | שירות כלכליסט

שימוש באשליה אופטית באמנות אינו דבר חדש, אבל השימוש שעושה באשלייה אופטית עיירה קטנה באיסלנד מקורי הרבה יותר - שיפור הבטיחות בדרכים.

בכפר הדייגים הקטן איזפיורזור (Ísafjörður) צויר בחודש שעבר מעבר חצייה תלת מימדי בניסיון להאט את התנועה באחד מרחובותיו הצרים. האשליה גורמת לחוצים את הכביש להיראות כאילו הם הולכים באוויר.

פיתרון מקורי לשיפור הבטיחות בדרכים. מעבר החצייה בכפר הדייגים באיסלנד, צילום: facebook/ gustiphotography פיתרון מקורי לשיפור הבטיחות בדרכים. מעבר החצייה בכפר הדייגים באיסלנד | צילום: facebook/ gustiphotography פיתרון מקורי לשיפור הבטיחות בדרכים. מעבר החצייה בכפר הדייגים באיסלנד, צילום: facebook/ gustiphotography

נציב איכות הסביבה ראלף טרולה הגה את הרעיון אחרי שראה פרויקט דומה בניו-דלהי. טרולה סקר רעיונות יצירתיים להאטת התנועה כשנתקל במקרה בפרויקט ההודי, ומימש את הרעיון ביחד עם חברה לצביעת כבישים בשם Vegmálun GÍH. החברה ערכה ניסויים במשך כמה שבועות בטרם השלימה את הטכניקה וציירה את מעבר החציה.

החוצים נראים כאילו הם מרחפים, צילום: youtube החוצים נראים כאילו הם מרחפים | צילום: youtube החוצים נראים כאילו הם מרחפים, צילום: youtube

האפקט הוויזואלי שובה את העין, והאשליה האופטית משתנה בהתאם לזוית הראייה של הצופה. מהאוויר, הפסים הלבנים "קופצים החוצה" ונראים כמו שורה של קירות, בעוד מגובה הקרקע הם נראים כמרחפים מעט מעל הכביש. כרגע הפרויקט עדיין ניסיוני, ויוזמיו מתכוונים לבחון מה השפעתו של מעבר החציה היצירתי לפני שיציירו נוספים באזורים אחרים של העיירה.

תגיות