אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים בישראל קיבלו רק 10% מההזמנות לעסקת נטפים צילום: מאיר אזולאי

המוסדיים בישראל קיבלו רק 10% מההזמנות לעסקת נטפים

מקסיכם גייסה מיליארד דולר באג"ח למימון הרכישה של חברת מוצרי ההשקיה. המוסדיים הזרימו ביקושים של 100 מיליון דולר, אבל קיבלו רק 10 מיליון דולר מהחוב המונפק

30.10.2017, 07:50 | גולן חזני

העסקה למכירת נטפים למקסיכם המקסיקנית תושלם בתוך כחודש. ל"כלכליסט" נודע כי האישור הרגולטורי העיקרי שחסר להשלמתה הוא מרשות ההגבלים העסקיים בברזיל, שם פעילות גם מקסיכם וגם נטפים בצורה משמעותית יחסית. 

קראו עוד בכלכליסט

אישורים דומים אמורים להתקבל מרוסיה ומ־2—3 מדינות נוספות באמריקה הלטינית. מקסיכם ציינה בדו"חותיה הרבעוניים, שפורסמו בסוף השבוע, כי השלמת העסקה צפויה בתחילת דצמבר. אף שהעסקה לא הושלמה, החברה המכסיקנית מפגינה ביטחון בקבלת האישורים וכבר גייסה אג"ח במיליארד דולר בארה"ב, מקסיקו, אמריקה הלטינית וגם בישראל. הביקושים שהוזרמו העולם היו של יותר מ־8 מיליארד דולר.

הגיוס היה בשתי סדרות: ראשונה של 500 מיליון דולר לעשר שנים (החל מ־2018 פירעון ועד 2028), שנסגרה בריבית של 4% לשנה; ושנייה של 30 שנה (פירעון עד 2048), שנסגרה בריבית של 5.5%. האג"ח קיבלו דירוג של BBB.

ל"כלכליסט" נודע שהחברה החליטה לספק רק 10% מהיקף הביקושים שהגיעו בארץ לרכישת האג"ח, כשהסיבה היא הריביות הגבוהות שביקשו המוסדיים. אלה הזרימו אמנם ביקושים של 100 מיליון דולר, אך קיבלו רק 1% מהחוב המונפק, כלומר 10 מיליון דולר. את החלק הישראלי בגיוס הובילו לאומי פרטנרס ופועלים אי.בי.אי, והביקושים שהזרימו המוסדיים היו בריביות גבוהות יותר - מה ששיקף אומדן שונה בשוק הישראלי לאיתנות של מקסיכם. יתר סכום הרכישה יועמד על ידי החברה ממקורותיה העצמיים, וייתכן שגם מהלוואה.

מכסיקם זכתה באוגוסט במכרז לרכישת השליטה בנטפים, היצרנית הגדולה בעולם של מוצרי השקיה בטפטוף. היא תרכוש 80% ממניות נטפים תמורת 1.5 מיליארד דולר, כלומר לפי שווי פעילות של 1.9 מיליארד דולר, ושווי חברה של 1.75 מיליארד דולר.

 , צילום: מאיר אזולאי צילום: מאיר אזולאי  , צילום: מאיר אזולאי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות