אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח חשבונאי ראשוני: מהלכים תמוהים בחברות של פישמן צילום: עמית שעל

דו"ח חשבונאי ראשוני: מהלכים תמוהים בחברות של פישמן

בדיקה ראשונית חושפת תבנית פעולה לא מוסברת של מחיקות של השקעות והלוואות בחברות שבשליטת פישמן; עלתה דרישה להרחיב את הבדיקה גם לחשבונותיו האישיים

01.11.2017, 08:11 | יניב רחימי

בדיקה חשבונאית ראשונית של החברות המוחזקות על ידי אליעזר פישמן חושפת לכאורה שורה של מהלכים תמוהים, שלא נמצא להם הגיון עסקי וכלכלי - כך לפי דו"ח שכתבו במשרד רו"ח ליאון אורליצקי ושות'.

קראו עוד בכלכליסט

תבנית הפעולה המוצגת מצביעה על כך שבשנים מסוימות בוצעו מחיקות של השקעות והלוואות בסכומים לא מבוטלים בחברות שבשליטת פישמן, וזוהו העברות כספים מחברות שבבעלותו המלאה אל חברות בבעלות משותפת עם משפחתו, ללא שניתנה תרומה שוות ערך.

מכיוון שמדובר בדו"ח ראשוני בלבד, עולה הדרישה להרחיב את הבדיקה גם לחשבונות האישיים של פישמן כדי לברר מה עלה בגורל הדיבידנד ששילמו החברות שבבעלותו, והאם שירת את חובותיו לבנק או שהועבר לשימושים אישיים.

להרחיב את הבדיקה גם לחשבונות האישיים. אליעזר פישמן, צילום: אוראל כהן להרחיב את הבדיקה גם לחשבונות האישיים. אליעזר פישמן | צילום: אוראל כהן להרחיב את הבדיקה גם לחשבונות האישיים. אליעזר פישמן, צילום: אוראל כהן

מתוך שבעה סעיפים שמסכמים את הדו"ח, חמישה עוסקים בצורך להעמיק את הבדיקה - החל מהעיתוי והנסיבות שהביאו לפירוקה של חברת נכסי משפחת פישמן, דרך בחינת הביטי המס בעקבות הפירוק, וכלה בבקשה לחקור את החברות שבהן החזיק פישמן ביחד עם בני משפחתו או עם גורמים אחרים ושהיו ביניהן העברות בנקאיות.

אחת הדוגמאות המעניינות עוסקת בחברת פישמן החזקות כלכליות בע"מ, שהחזיקה ב־23.6% ממניותיה של חברת הנדל"ן הציבורית כלכלית ירושלים. מהדו"ח עולה שפישמן החזקות כלכליות היתה אמורה לקבל 86 מיליון שקל על הלוואה שניתנה לחברת השקעות כדאיות.

אלא שההלוואה מחברת השקעות כדאיות לא הוחזרה והחוב הומר למניות של חברת נכסי משפחת פישמן. לטענת כותבי הדו"ח, ההמרה למניות נכסי משפחת פישמן נעשתה לכאורה בתקופה שבה היא היתה "חדלת פירעון".

הנקודה המעניינת היא שנותנת ההלוואה, פישמן החזקות כלכליות, מוחזקת על ידי אליעזר פישמן, בעוד שמקבלת ההלוואה, חברת השקעות כלכליות, מוחזקת על ידי כל בני משפחת פישמן. מכך עולה שהמרת ההלוואה למניות גרמה לכך שכסף נשאר בחברה שמוחזקת על ידי בני המשפחה, ומאידך ההשקעה בנכסי משפחת פישמן נמחקה.

תגיות