אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דריכות בשווקים לקראת העלאת הריבית הצפויה מחר בבריטניה צילום: רויטרס

דריכות בשווקים לקראת העלאת הריבית הצפויה מחר בבריטניה

הבנק המרכזי בבריטניה בראשות המושל מארק קרני צפוי להעלות את הריבית, העומדת כיום על 0.25% - מהלך שיביא להערכת גורמים בשוק לעלייה בערך הליש"ט

01.11.2017, 10:57 | שירות כלכליסט

השווקים ממתינים בציפייה להחלטת הבנק המרכזי של אנגליה בראשות מארק קרני, שצפוי להודיע מחר על העלאת הריבית, העומדת על 0.25% - מהלך מוניטרי ראשון של העלאת ריבית באנגליה בעשור האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה שתתקבל ע"י ועדת המדיניות המוניטרית בת תשעת החברים עשויה להניע בחדות את השווקים, גם אם הבנק המרכזי יעשה את מה שצפוי ממנו, כפי שעשה הבנק האירופי המרכזי בהודעה המוניטרית מאוקטובר האחרון.

"אנו עשויים לראות טלטלות גדולות למדי בשווקים השבוע, תלוי איך הם יקבלו את שינוי הריבית," אומר קספר ברזניאק, מנהל תיקי השקעות בריטי באליאנץ-גלובל השקעות. "כבר עתה ישנה אי וודאות רבה לגבי העתיד הקרוב".

עקומת שינוי האינדקס (The overnight index swap curve) – מדד מרכזי לחיזוי שיעור הריבית העתידי – עלה באופן שהולם את התחזית להעלאה בשיעור הריבית. עם זאת, הוא משקף עוד העלאת ריבית אחת בחמש השנים הקרובות.

מושל הבנק האנגל מארק קרני, צילום: רויטרס מושל הבנק האנגל מארק קרני | צילום: רויטרס מושל הבנק האנגל מארק קרני, צילום: רויטרס

המשקיעים כעת חצויים ביניהם לגבי מהם הסימנים שייתן הבנק לקראת מדיניותו העתידית.  "אנחנו לא במחנה ה"פעם אחת וזהו," אומר פול ריינר, ראש האג"ח הממשלתי במנהלת הנכסים המלכותית של לונדון. "אנו חושבים שזה יהיה מאוד מוזר אם לא נראה שינוי ביום חמישי, ואמירה על כך שהם ישמחו לבצע עוד שינוי לפני סוף השנה הבאה".

מאז שהצביעה בריטניה ביוני 2016 להפרד מהאיחוד האירופי, שוק המטבע חווה תחזיות משתנות תדיר לגבי שיעורי ריבית והתפתחויות פוליטיות. בערך אותה כמות של ספקולנטים מהמרים כעת על נפילה ועל עלייה של הליש"ט, לפי מידע של הנציבות האמריקאית לעסקאות עתידיות. רק באפריל האחרון היה מספר החוזים הספקולטיביים לטווח ארוך על הליש"ט גבוה בלמעלה מ-100 אלף ממספר החוזים לטווח קצר על המטבע הבריטי. כלומר יותר הימורים "דוביים" על המטבע.

אם הבנק המרכזי הבריטי יפתיע את השווקים בכך שישאיר את שיעורי הריבית על כנם, אנליסטים לא מעטים מאמינים שהדבר יוביל לירידה חדה של הליש"ט. אנליסטים של BNP Paribas צופים שהבנק המרכזי לא יעלה את שיעורי הריבית ביום חמישי וחוזים שהפאונד עתיד ליפול חזרה לשווי של בערך 1.25 דולר עד סוף מרץ 2018.

אג"ח בריטים ממשלתיים מתומחרים גם הם בהתאם להעלאת הריבית. התשואות הדו-שנתיות עלו בחדות בספטמבר, וחזרו לרמות שתועדו לפני משאל העם. אף על פי כן, ישנם אנליסטים שמאמינים שהאג"ח הן יקרות מדי, בהתבסס על הסיכונים העומדים בפני כלכלת בריטניה. אנליסטים בברקליס רואים את האג"ח הבריטיות כמתומחרות בהגזמה, יותר מבכל שוק אירופי אחר, ומזכירים את האפשרות של יציאה בריטית לא מסודרת מהאיחוד.

ההון הבריטי הלך בד"כ בעקבות הליש"ט מאז משאל העם ליציאה מהאיחוד. חברות שמשתייכות ל-FTSE 100 עושות פחות משליש ההכנסות הרגילות שלהן בבריטניה, על פי חברת המידע FactSet. המשמעות היא שאם וכאשר הפאונד יימכר בבת אחת (sells off), מחירי המניות של החברות – הנשלטים ע"י הליש"ט – צפויים לעלות.

עם זאת, ישנם אנליסטים שמאמינים שמעידה נוספת של הסטרלינג לא תיטיב עם ההון הבריטי. "ליש"ט מוחלש יותר כנראה לא יצליח לתמוך בהון הבריטי בעתיד המיידי," אומר יאנוס קונטופולוס, המנכ"ל העולמי למאקרו-אסטרטגיות ב-UBS, ומציין נקודת מפנה שלאחריה ירידת ערך תגרום לאינפלציה מהירה יותר ועליות ריבית נוספות, ואשר תפסיק להיטיב עם ה-FTSE 100. "יותר מדי ירידת ערך מצטברת תעלה את אי הוודאות," הוא הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות