אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

FinTech 2017

"האמזון של עולם הבנקאות יגיע בקרוב - אבל לא מהבנקים הקיימים"

יוני חפץ שותף-מנהל קרן Lightspeed אמר את הדברים בפאנל שנערך בכנס הפינטק של "כלכליסט". דוד סוסנה, מייסד ומנכ"ל Personetics: "זה נשמע דמיוני, אבל השקנו בקנדה חשבון חיסכון שמזיז כסף לבד ללא אישור לקוח"

08.11.2017, 11:28 | קרן-אור גרינברג

"אני לא חושבת שנראה שינוי מהותי בבנקים. מי שלא יודע לשים את הצרכן במרכז ולהכניס טכנולוגיות לארגון יהיה להם יותר קשה, אבל בעולם הצרכני נראה הקצנה של מה שרואים עכשיו. אפליקציות עם פתרונות מתאימים לצרכן והבנק שנותן את היכולות שנחוצות לכך". את הדברים אמרה ארנית שנער, מנהלת ההשקעות של Citi Ventures בישראל במסגרת פאנל אודות "החוויה הדיגיטלית - The Next Generation" שהנחה מאיר אורבך, עורך מדור הייטק, בכנס פינטק 2017 של "כלכליסט", בנק לאומי ו-KPMG סומך חייקין, שהתקיים הבוקר בבורסה לניירות ערך.

קראו עוד בכלכליסט

בתשובה לשאלתו של אורבך אודות איך יראו הבנקים בעתיד, ענה אורי פארן, מייסד משותף ומנכ"ל CallUV, כי "בנק וירטואלי זה בנקאי עם טלפון. מאזור שירות הלקוחות שזה התחום שלנו, אנחנו רואים מוקדי שירות אדירים, ערים שלמות קטנות של נציגים והמספרים האלה גדלים. הגדילה הזו מתחברת לפתיחה של בנקאות שצריך לתת ערך מוסף".

 

"זה נשמע שאנחנו חוזרים אחורה עם מספר נציגי השירות שנמצא בעלייה", אמר אורבך ובתגובה הסביר פארן כי "השאלה אם הכל יהיה רק דיגיטלי או גם, ואני חושב שאנחנו הולכים לעתיד שיש בו הכל מהכל. הלקוחות לפעמים עוסקים בתהליכים רגישים או מורכבים ומערכת היחסים עם הלקוחות של הבנק צריכה להיות יותר קרובה".

דוד סוסנה, מייסד ומנכ"ל Personetics הוסיף כי "הצרכן יצרוך את השירותים מספק דיגיטלי. חלק מהרגולציה של שיתוף מידע, שכרגע קורה באירופה, וגם לישראל זה יגיע, זה פותח את השוק לגמרי בצורה רידיקלית ממה שמבינים. הצרכן משתמש בטלפון, מחבר את הבנק שלו לכל הצרכים הפיננסים שלו ואז הטלפון עושה את הפעולות עבורו, מזיז כסף, בוחר באיזה כרטיס לשלם וכן הלאה. נשמע דימיוני שאנשים לא סומכים על מחשבים אבל אנחנו השקנו בקנדה חשבון חיסכון אוטומטי שמזיז כסף לבד, עם מערכות שלנו, ללא אישור הלקוח. עד עכשיו עשו את זה רק בסיליקון ואלי ורק ללקוחות מסוימים. אבל גם בקנדה זה עבד והצרכנים סמכו לחלוטין על מערכת שתזיז כסף".

מימין: מנחה הפאנל מאיר אורבך, ארנית שנער, אורי פארן, יוני חפץ דוד ודודי סוסנה
מימין: מנחה הפאנל מאיר אורבך, ארנית שנער, אורי פארן, יוני חפץ דוד ודודי סוסנה צילום: עמית שעל

לשאלה מתי נראה בנק מוביל עובר למערכת אוטומטית שכזו ענה סוסנה, "באירופה בגלל הרגולוציה כל הבנקים באטרף לשים תשתיות כאלו. הם מבינים שמי שישלוט בממשקים האלו ייקח את השוק מאחרים. תוך שנתיים תראה מלחמה במסגרתה הבנקים מתנהלים באירופה אחרת. יכול להיות שבנק גדול יספק רק חשבון בנק".

אורי פארן, מייסד משותף ומנכ"ל CallVU, שזכתה לפני שלוש שנים בתחרות הסטארט אפ המבטיח בוועידת המובייל של "כלכליסט", ציין כי בניגוד לקודמו למוסד הפיננסי הגדול בעולם "אין נציגים כאן בקהל". לדברי פארן לבנקים יש מעט יתרונות מול הסטארט-אפים. "כסף יש המון. משקיעים יכולים לבוא לתת לבנק חדש. האמון של הדור הצעיר בבנקים הוא קטן. הערוצים הדיגיטליים מאפשרים לתת שירות ישר ללקוח ומדובר בשירות ברמה גבוהה מהקיים כיום. אני חושב שיהיו שם מהפכות גדולות בזכות הטכנולוגיות. נראה את האמזון של עולם הבנקאות, אבל לא מהבנקים הקיימים".

שנער הגיבה כי, "יהיו עוד אפליקציות והרבה ויהיו הפנים של מה שהצרכנים רוצים, אני חושבת שזה כבר קרה ויקרה עוד ואנחנו ערוכים ומוכנים לכך אבל צריך גוף שמסוגל לתמוך ולגבות את זה עם מערכת בנקאית גלובלית".

אורבך הסב את הדיון לעולם הביטוח והאם גם שם תהיה גישה יותר ידידותית ללקוח. "מתי נהיה שם?", שאל אורבך. פארן ענה כי "כרגע אנחנו רואים את זה בעיקר באירופה אבל גם בארה"ב תוך גישה לנתונים וברגע שהרגולטור פתוח את הגישה אין סיבה לא לעשות את זה. האפליקציות הבנקאיות הן מהטובות בתחומן, והמקום שיש לעשות זאת לידידותי יותר זה בראייה של כלים יותר אינטליגנטים. המקום הנוסף להשתפר חוזר למקום של האדם שנדרש לעזור באיזורים רגישים אישית, כי מדובר בכסף וחיסכון ואמון. אוביקטיבית לא רק כי מדובר בכסף אני רוצה לדבר עם אדם, אלא גם כי לפעמים השאלות שלי מורכבות".

לסיכום הפאנל נשאל יוני חפץ האם הוא רואה את החברה שלו נכנסת לתחום ה-ICO (גיוס בהנפקת מטבע), ציין כי "אני לא פוסל ואנחנו עושים דברים בתחום ה-ICO, זה התחיל מהפכני ובחלק מהדברים צריך להקשיב טוב. יש לנו המון ספקולציות אבל רגולציה סבירה טובה בתחום הזה. בבנק של רוסיה שמנפיק מטבע הוא דוגמא להתערבות של גוף בתחום הזה. יש הרבה זבל שם אבל יש גם דברים אמיתיים וצריך לחשוב איך עושים רגולציה שלא תהרוג את הענף הזה וגם תקשה על הנוכלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות