אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"במועצה המקומית באר יעקב יש תרבות של אי תקינות מנהלית" צילום: ויקיפדיה

"במועצה המקומית באר יעקב יש תרבות של אי תקינות מנהלית"

מבקר המדינה ממליץ ליועמ"ש לבדוק פגיעות בטוהר המידות. 16 מבני משפחתו של חבר המועצה מוטי זייפתי עובדים במועצה

21.11.2017, 16:03 | שחר אילן

במועצה האזורית באר יעקב "רווחה תרבות של תפקוד לקוי ואי-תקינות מנהלית העלולה להגיע עד כדי פגיעה בטוהר המידות, ובעניינים מסוימים פעלו חברי מועצה והעומד בראשה שלא כדין". כך קובע מבקר המדינה בדו"ח יוצא דופן בחומרתו על המועצה.

קראו עוד בכלכליסט

המבקר "מסב את תשומת לבו של היועץ המשפטי לממשלה לממצאים שהועלו בדו"ח זה המעלים חשש לפגיעה בטוהר המידות". כן הוא מורה למשרד הפנים "לבדוק אם יש לחייב את נבחרי הציבור המוזכרים בדו"ח זה לשאת בחיוב אישי".

המבקר מציין שבין ממצאיו "העסקת קרובים של חברי מועצה; ניסיונות ראש המועצה ניסים גוזלן להתערב תוך ניגוד עניינים בהליכי פיטורין של עובדים; תשלום שכר מתקציב המתנ"ס לאנשים שלא עבדו בו; התקשרות עם קרוב של חבר מועצה ועם חברה שמעסיקה את אותו קרוב; פרסום פנייה לקבלת הצעות לתפקיד לאחר שכבר נבחר המועמד; ומסירת נכסי מועצה לשימוש חברי מועצה. אופן תפקודה של הרשות מצביע על זלזול בהוראות חוק".

ניסים גוזלן, ראש מועצת באר יעקב, צילום: אבי מועלם ניסים גוזלן, ראש מועצת באר יעקב | צילום: אבי מועלם ניסים גוזלן, ראש מועצת באר יעקב, צילום: אבי מועלם

המועצה המקומית באר יעקב מונה 23 אלף תושבים והיא נמצאת בתנופת פיתוח מואצת. ראש המועצה גוזלן מהליכוד מכהן מאז 2003. המבקר קובע ש"ראש המועצה פעל בשנים 2017-2014 למניעת פיטוריהם של שני עובדים בעלי זיקה פוליטית אליו (שניהם פעילי הליכוד. ש"א)". זאת למרות שהשניים הרבו להעדר והחתים כרטיס במרמה.עמדת היועמ"ש, הגזבר והחשב המלווה של המועצה הייתה שפיטוריהעובדים הכרחיים לנוכח תפקודם הלקוי. המבקר קובע ש"ראש המועצה פעל בחריגה מסמכותו, שלא בהתאם לכללי מנהל תקין ואף בניגוד עניינים".

המבקר מגלה שכ-30% מהעובדים המועסקים ברשות המקומית הם קרובי משפחה. זאת, למרות דו"ח קודם שהתריע על התופעה. שפירא קובע שמועצה "רמסה ברגל גסה את הוראות הדין וקלטה לשורותיה עוד 16 קרובי משפחה של שישה חברי מועצה".

דו"ח המבקר מגלה שלחבר המועצה מוטי זייפתי 16 קרובי משפחה המועסקים ברשות. בשש השנים האחרונות נקלטו ברשות תשעה קרובי משפחה שלו, בהם שתיים מבנותיו, אחיו ושתי כלותיו. המבקר קובע ש"האופן שבו פעלה הרשות בעניין קליטת קרוביו של חבר המועצה מעלה חשש לפגיעה חמורה במנהל התקין ובטוהר המידות".

הרשות מימנה את שיפוצו וציודו של בית הכנסת שחבר המועצה זייפתי משמש יו"ר הוועד שלו בסך כ-134,000 שקל. השיפוץ והציוד מומנו מתקציב הרשות לתרבות יהודית, שעליו מופקד זייפתי, ובמסווה של הוצאה הנדרשת למבנה שבשימוש תנועת בני עקיבא. המבקר קובע שחבר המועצה זייפתי "השתמש בקופת הרשות כקופה אישית, שלא בהתאם לכללים למניעת ניגוד עניינים ותוך פגיעה בטוהר המידות".

ראש המועצה גוזלן טען בתגובתו שהסמכות לפטר עובדים היא שלו ולכן הוא פעל לסכל הליכים שהיו לדעתו בלתי מוצדקים ובוצעו שלא כדין. חבר המועצה זייפתי הסביר את המספר הרב של קרוביו המועסקים ברשות בכך שהוא בן למשפחה גדולה וותיקה ביישוב. בעניין השיפוץ מסר שאינו מורשה חתימה ולכן "אינו יודע מדוע חתם ועל מה חתם".

ממועצת באר יעקב נמסר: "הליקויים עליהם הצביע המבקר בדו"ח, אופייניים לתהליך בו מושבה קטנטנה שמנתה כ6000 נפש, מזנקת פי כחמישה לממדים של כ-27,000 נפש. מועצת באר יעקב מטפלת בכל הליקויים. היא מצויה מזה זמן בתהליך עמוק ומשמעותי של שינויים תוך ארגוניים שכולל גם את החלפת כל שדרת הניהול של המועצה: מנכ"ל, גזבר, מהנדסת ויועצת משפטית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות