אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ': לבדוק האם המבקר מנסה לנקום בי; שפירא: לא בא חשבון עם מבוקריי צילום: עומר מסינגר

סמוטריץ': לבדוק האם המבקר מנסה לנקום בי; שפירא: לא בא חשבון עם מבוקריי

דו"ח המבקר שהוגש היום כולל ממצאים חמורים על שתי עמותות הקשורות לח"כ מהבית היהודי, שמנסה להגביל את סמכויות המבקר ויכולתו לבצע ביקורת בזמן אמת

21.11.2017, 16:22 | שחר אילן

מבקר המדינה יוסף שפירא אומר שכל מי שמנסה לשלול את זכות המבקר לבצע ביקורת בזמן אמת "טועה ומטעה". הוא אמר זאת בטקס הגשת הדו"ח השנתי על הרשויות המקומיות ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וליו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ'. מדובר בדו"ח חמור ביותר הכולל ממצאים רבים על שחיתות ופגיעה בטוהר המידות. המבקר התייחס לסערה שהתחילה סביב הדו"ח על ההקצבות לשתי עמותות הקשורות לח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שמנסה להגביל את סמכויות מוסד המבקר, ואמר ש"אני לא בא חשבון עם מבוקרי". סמוטריץ' עצמו אמר כי יש לבדוק אם המבקר מנסה לפגוע בו.

קראו עוד בכלכליסט

המבקר התייחס בהרחבה דווקא לפרק על הקמת בניין המועצה האזורית רמת נאות חובב ומרכז המבקרים שלה שנעשה בזמן אמת. זאת, בשל הצעת החוק של סמוטריץ' שנדונה ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה ומבקשת בין היתר לאסור על ביקורת בזמן אמת.

המבקר שפירא, צילום: אלכס קולומויסקי המבקר שפירא | צילום: אלכס קולומויסקי המבקר שפירא, צילום: אלכס קולומויסקי

"ביקורת בזמן אמת מונעת אסון"

לדבריו. "מצאנו ליקויים משמעותיים בניהול הבנייה שהשליכו על יציבות המבנה. חוררו את המבנה כגבינה שוויצרית מבחינה זו שקדחו ביסודות המבנה כאלף חורים בצורה לא אחראית וללא אישור קונסטרוקטור. ייצקו את הבטון ללא נוכחות מהנדס. חוזק הבטון לא עמד בדרישות. יכולתי להמתין אבל אם הייתי ממתין ספק אם המבנה היה עומד על תילו". הוא ציין שהבנייה הופסקה ומתבצעות במבנה בדיקות יציבות.

שפירא אמר ש"ביקורת בזמן אמת אינה מתערבת בתהליך הביצוע ובקביעת המדיניות, אלא מלווה את התהליך ומונעת אסון, נפגעים בנפש, פגיעה בקופה הציבורית ולעתים פגיעה בשלטון החוק. כך היה עשרות שנים וכך ראוי שיהיה. כל מי שמנסים להסיט את הדיון למחוזות אחרים טועים ומטעים".

המבקר התייחס להצעת החוק של סמוטריץ' כשאמר ש"צר לי על הניסיון שנעשה לפני יומיים לפגוע אנושות בסמכויות מבקר המדינה ובהיותו שומר סף משמעותי ביותר. כאזרח ישראלי אני מודאג. אני מייחל שהרוחות הנושבות בין כותלי כנסת ישראל ישקטו. ראוי שסוגיות הנוגעות לאיזונים ובלמים בין הרשויות ידונו בכובד ראש ובריסון עצמי ויתקבלו בהסכמה רחבה".

סמוטריץ' עצמו כלל לא מוזכר בדו"ח אלא שתי עמותות מקורבות אליו, שהוא שימש כעורך הדין שלהן, עמותת רגבים לשמירת קרקעות ועמותת אופק להתיישבות לגאולת קרקעות. המועצה האזורית מטה בנימין העבירה מדי שנה מאות אלפי שקלים לעמותות אלו תוך חריגה מסמכות ולמרות שבכירי המועצה היו קשורים אליהן ופעלו תוך ניגוד עניינים.

יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני פנתה למבקר המדינה בדרישה לפתוח בחקירת הממצאים במטה בנימין. לדבריה, "עכשיו ברור לכולם למה סמוטריץ' ואנשי הבית היהודי פתחו במלחמת חורמה נגד מבקר המדינה. הדו"ח חושף את מערך הפשיעה המאורגנת של הימין המתנחלי שהם עומדים בראשו. אנחנו עדים לשיטות של עבריינים שמועלים בכספי הציבור ובניגוד לחוק מעבירים מיליוני שקלים מכספי המיסים שלנו לעמותות פוליטיות".

ח"כ סמוטריץ' מסר ש"הניסיון לכרוך בין דו"ח המבקר שהתפרסם היום לבין עמדתי ביחס לתפקידו וסמכויותיו של המבקר ולחוק אותו אני מקדם הוא קונספירציה מופרכת. הוויכוח שלי עם מבקר המדינה לגבי תפקידו וסמכויותיו מתקיים כבר למעלה משנה". לדבריו, "אני מציע לחובבי הקונספירציה לבחון את ההקשר, רק בכיוון ההפוך - האם ייתכן שמשרד מבקר המדינה שרבב את שתי העמותות לדו"ח כדי לנקום בי על המהלכים שאני מוביל מולו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות