אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוב מפוטרי טבע יגיעו מהמטה בפתח תקווה ומהמפעל ברמת חובב צילום: בלומברג

רוב מפוטרי טבע יגיעו מהמטה בפתח תקווה ומהמפעל ברמת חובב

בשוק מעריכים שבעקבות גל הפיטורים הצפוי בטבע, בכירים ובעלי ניסיון ספציפי שיפוטרו מהחברה יתקשו במציאת משרות מתאימות. בהסתדרות מבהירים שיתנגדו בנחרצות לצעדים חד־צדדיים מצד ההנהלה ובכנסת תכונס מחר ישיבת חירום בנושא

26.11.2017, 07:06 | דרור רייך ומעין מנלה

רוב העובדים שעתידה טבע לפטר בישראל יהיו ממטה החברה בפתח תקווה שבו מועסקים 1,500 עובדים, וממפעל טבע־טק בנאות חובב, שמייצר את חומרי הגלם לתרופות ומעסיק 1,200 עובדים.

קראו עוד בכלכליסט

חשיפת "כלכליסט" על הפיטורים הצפויים, שבמסגרתם אמורים ללכת הביתה כ־1,700 מעובדי החברה בישראל, גררו בסוף השבוע תגובות חריפות בהסתדרות ובמערכת הפוליטית. בהסתדרות אומרים כי לא יקבלו בשום אופן צעדים חד־צדדיים של הנהלת טבע בישראל. "כל צעד של התייעלות, אם וכאשר יעלה על הפרק, ייעשה אך ורק בהידברות ובהסכמה אל מול ההסתדרות וועדי העובדים. עובדי טבע הם ההון האנושי של החברה והמשאב הכי חשוב שלה. פיטורי עובדים הם המוצא האחרון", נמסר.

Israeli Parliamentarians to Push Against Teva Layoffs in the Country Shelly Yachimovich, a member of the Israeli parliament representing the Israeli Labor Party, said she intends to call an emergency hearing of the Israeli parliament’s state control committee on the issue. The planned layoffs are a result of the company’s management failures, she added Dror Reich and Maayan Manela, 2 תגובותלכתבה המלאה

"שיעור בחזירות"

 

עובדי מפעל טבע בכפר סבא יכולים לכאורה להיות רגועים. כאשר כ־120 מחבריהם עזבו את המפעל הרווחי ביותר של טבע בישראל לפני כשלושה חודשים נחתם עם הוועד שם הסכם שאוסר לפטר עובדים נוספים עד 2021. אולם קשה לראות במצבה של טבע איך היא תעמוד בהתחייבות זו מול ההסתדרות, בדרך שלא תגרור שביתות ופניות הדדיות לבית המשפט שרק יאריכו את המהלך החד והמהיר שמנכ"ל טבע קור שולץ רוצה לבצע. 

"1,700 עובדים מפוטרים בטבע זה פיגוע המוני. העובדים הם פשוט קורבן האדם של הנהלה כושלת, שלומיאלית ותאבת בצע", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני). "נמאס ממדיניות ההטבות המפליגות במס לחברות כמו טבע, שנותנות אפס התחייבויות בתמורה. כשהחברה מרוויחה – רווחי העתק זורמים לקופתה, וכאשר היא נחלשת – רק הציבור משלם את המחיר".

"גם התופעה שבה אלפי משפחות נחרבות שעה שהמנכ"ל החדש מקבל חבילת הטבות בשווי 35 מליון דולר ועוד מיליונים מדי שנה – היא מעוותת מוסרית וכלכלית. מחר בשעה 10:00 בבוקר אכנס את הוועדה לענייני ביקורת המדינה לדיון חרום".

"חברת טבע מלמדת את החברה הישראלית שיעור בחזירות: איך מקבלים הטבות מס מהמדינה בגובה 6 מיליארד שקל ובתמורה מפטרים מאות עובדים", אמר חבר ועדת העבודה של הכנסת, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני). "משבר בסדר גודל כזה מצריך שותפות והסכמות עם העובדים ולא מהלכים כוחניים וחד־צדדיים".

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) קרא לכנסת להתערב במשבר בטבע. "חברת טבע העולמית נקלעה למשבר גדול, אך מתפקידנו לדאוג לאדם העובד בישראל. התערבותה של הכנסת בגל הפיטורים הקודם צמצמה את היקף הפגיעה בעובדים הישראלים בחברה וכך יש לעשות גם הפעם ביתר שאת".

שולחים כבר קורות חיים

 

כבר ביום חמישי בבוקר, עם חשיפת תוכנית הפיטורים, החלו כמה עובדים בטבע, בעיקר בכירים, לשלוח קורות חיים ולהתכונן ליום שאחרי. חלקם עובדים בחברה שנים רבות, הרבה מהם בעלי ניסיון וכישורים שמועסקים בתנאים טובים ביחס למקובל. לדברי ליזי שוב-לונדון, שותפה ומנהלת בכירים בחברת ההשמה קבוצת נישה, "מצב השוק הוא מצוין. יש מחסור בעובדים. במקצועות שאינם עם התמחות ספציפית, למשל אנשי תפעול, הנדסה או אנליטיקה למיניהם – הם כל הזמן חסרים בשוק. אבל אם מדברים על אנשים ממחלקות המחקר המצב הוא יותר בעייתי. אם יפוטרו 100 עובדים עם דוקטורט בכימיה לא יהיה להם מקום, ל־10 כן. מדובר באנשי מקצוע עם ניסיון תעסוקתי מצוין אך יש גבול לכמה השוק יכול לקלוט".

לדבריה, "צריך גם לזכור שהעובדים האלה מגיעים לשוק אחרי שלפני חצי שנה היה בכיל שינוי ארגוני מאוד משמעותי ופוטרו עובדים. הפרופיל הזה של המפוטרים היה גם כן של אנשים בתחומי המחקר והכימיה וזה נופל על אותה משבצת".

נכון לעכשיו, לפי נישה יש מעט פחות מ־500 משרות פתוחות לכימאים וחוקרים. באופן כללי בישראל יש מחסור בכימאים ולכן מבחינה זו התזמון של הפיטורים בטבע דווקא טוב למשק. עם זאת, רבים מהעובדים בטבע הם בעלי התמחויות מאוד ספציפיות ויתקשו למצוא עבודה דומה. "כל מי שעוסק בביולוגיה מולקולרית תהיה לו בעיה כי כמעט ואין משרות בתחום. עובדים כאלה אם יפוטרו יצטרכו לעשות הסבה", אומרת שוב-לונדון. "ישנה גם מחלקה משפטית מאוד גדולה בטבע שעוסקת בקניין רוחני. אין הרבה חברות בארץ שיש להן בתוך החברה מחלקה של קניין רוחני, רובן משתמשות במשרדים חיצוניים. לכן עובד שיפוטר ויתעקש למצוא עבודה רק בתוך חברה יהיה בבעיה", היא אומרת.

לדרגת הבכירות של המפוטרים תהיה גם כן השפעה מאוד גדולה על סיכוייהם למצוא עבודה. באופן טבעי ככל שעולים במעלה הפירמידה הארגונית כך מצטמצם היצע המשרות הפנויות. בנוסף, בטבע יש עובדים, בעיקר בכירים, שהשכר שלהם מאוד גבוה יחסית לשוק ומורכב משכר בסיס וחבילת הטבות. "אם אדם היה בטבע ראש צוות, או מנהל פרויקטים וככזה הרוויח משכורת נאה ומכובדת, השכר הזה ישתווה לכזה של סמנכ"ל פיתוח בחברת סטארט־אפ. לכן, אם הוא יתעקש על השכר הוא ימצא את עצמו בלי עבודה הרבה זמן. מי שיוסיף את חבילות התגמול לשכר הבסיס ימצא את עצמו מחפש עבודה זמן רב", היא אומרת.

גלי ההדף מחשיפת "כלכליסט" על מהלך הפיטורים הדרמטי נמשכים. בארה"ב, שם נמצאים רוב (90%) מחזיקי המניות של טבע, היו עסוקים בסוף השבוע של חג ההודיה. לכן, על אף זינוק של 4.6% במסחר ביום חמישי בת"א במניית חברת התרופות, בוול סטריט לא התקיים מסחר ביום חמישי, וביום שישי התקיים מסחר מקוצר שבעקבותיו סיימה מניית טבע את יום המסחר בעלייה קלה של 1.6% ושווי שוק של קצת פחות מ־14 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות