אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתום ישיבה סוערת: אושרו אגרות הענק על התביעות הייצוגיות – עד 16 אלף שקל צילום: אוהד צויגנברג

בתום ישיבה סוערת: אושרו אגרות הענק על התביעות הייצוגיות – עד 16 אלף שקל

ועדת החוקה של הכנסת אישרה את התקנות החדשות להטלת אגרות ענק על תביעות ייצוגיות. ההליך מצריך אישור נוסף בהצבעה על רביזיה וסביר שתוגש נגדו עתירה לבג"ץ

29.11.2017, 11:29 | שחר אילן

ועדת חוקה של הכנסת אישרה את התקנות להטלת אגרות הענק החדשות על התביעות הייצוגיות. התקנות משנות את המצב הנוכחי בו אין כלל אגרות על הליך זה. ההליך עדין טעון אישור נוסף בהצבעה על רביזיה. כיוון שמדובר באישור תקנות אין צורך בהצבעות במליאה. עם זאת בהחלט סביר שתוגש נגדה עתירה לבג"ץ. במהלך הישיבה הסכימה המדינה להקלה נוספת בסכומים שדרשה לאגרות, אבל הן נשארו גבוהות מאוד, ומגיעות עד 16 אלף שקלים, סכומים אגדיים כשמדובר בבני השכבות החלשות.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התקנות החדשות האגרה על הגשת תובענה ייצוגית לבית משפט שלום תעמוד על 8,000 שקל, זאת במקום 12 אלף בהצעה המקורית שאישרה הממשלה. במהלך הישיבה הוסכם שהתשלום הראשון ירד ל-3,000 שקל והתשלום השני (במקרה של דחיית התובענה) יהיה 5,000 שקל.

האגרה על הגשת תובענה ייצוגית לבית משפט השלום תעמוד על סכום עתק של 16 אלף שקל, זאת במקום 24 אלף שקל בהצעה המקורית שאישרה הממשלה. במהלך הישיבה הוסכם שהתשלום הראשון ירד ל-5,500 שקל והתשלום השני (במקרה של דחיית התובענה) יהיה 10,500. לאגרה הזאת חשיבות גדולה במיוחד משום שזה הסכום שיוטל במקרה של תביעות נגד חברות גדולות. האגרה על הגשת תביעה ייצוגית נגד רשות מקומית תעמוד על 1,800 שקלים כמו עתירה לבג"ץ.

האגרה על הגשת תביעה ייצוגית נגד המדינה במקרים הבודדים בהם הדבר אפשרי תעמוד על 8,000 שקל, כמו בבית משפט שלום. עם זאת, אם הייעוץ המשפטי יקבע שאין בסיס לאבחנה בין המדינה לרשות מקומית תרד גם האגרה הזו ל-1,800 שקלים.

תביעות בנושא סיוע המדינה לדיור יצורפו לנושאים שיקבלו פטור מאגרה. נושאים נוספים שיקבלו פטור מאגרה: אכיפת זכויות בתחום איכות הסביבה, איסור הפלייה, דיני עבודה ופגיעה באנשים עם מוגבלות.

סערה גדולה עורר האיום של יו"ר הקואליציה דוד ביטן שאם האגרות לא יאושרו עד סיום הישיבה ב-11:00 הוא יחזור בו מהפשרות. "צריך לפזר את הישיבה. אנחנו לא יכולים לפעול תחת איומים", אמר ח"כ מוסי רז ממרצ. אנשי האופוזיציה דרשו להעביר את ההצעה כהוראת שעה כלומר חוק זמני, שאפשר לבטלו אם אינו מצליח, אבל הקואליציה סירבה.

ביטן. הציב דד ליין, צילום: אוהד צויגנברג ביטן. הציב דד ליין | צילום: אוהד צויגנברג ביטן. הציב דד ליין, צילום: אוהד צויגנברג

ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה ש"שרת המשפטים הגיעה לפשרה עם עצמה. זה הזוי. שרת המשפטים והקואליציה חוסמים את הדרך לבית המשפט לשכבות מוחלשות".

אחרי שלוש קריאות סדר ח"כ ניסן סלומיאנסקי הוציא אותה ואמר לה: "כבר צילמו אותך". לוי אבקסיס אמרה לו בתגובה ש"אני לא רוצה להגיד באיזה מצבים צילמו אותך", תוך התייחסות לחשדות שהיו נגד סלומיאנסקי להטרדות מיניות.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס. "שרתה המשפטים הגיעה לפשרה עם עצמה", צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס. "שרתה המשפטים הגיעה לפשרה עם עצמה" | צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס. "שרתה המשפטים הגיעה לפשרה עם עצמה", צילום: עומר מסינגר

ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני אמרה ש"האגרות לא מונעות תביעות סרק. רק מונעות תביעות של מי שאין לה. שוב הממשלה מתנהלת בצורה ביריונית". ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה אמרה ש"לא השגתם פשרה עם הציבור אלא עם עצמכם. זו סטירת לחי מהממשלה לציבור". רז אמר ש"מטילים על הציבור קנסות כדי שלא יוכל לפעול נגד העוולות הכי קשות, נגד חברות מנצלות והמדינה ורשויות מקומיות". ח"כ יעל גרמן מיש עתיד האשימה את הקואליציה ב"התנהגות דיקטטורית".

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בשעה טובה.
הגיע הזמן שלא כל (הכניסו ביטוי מעליב/מעודד כרצונכם. יגיש תביעות סרק רק בגלל שנדמה לו שאפשר להרוויח שם כמה שקלים. החל מתביעה על אותיות עם כתיב שגוי והמשך במי יודע איזה תרוץ. התביעות האלה לא מועילות לאזרח הפשוט. הן מיותרות ומיקרות את המוצרים. מי שיש לו בעיה אמיתית ימצא את עורך הדין שישלם בעבור התביעה
א.ש  |  30.11.17
3.
כתבה מגמתית ולא אובייקטיבית. ענק בשבילי זה 100,000 ש"ח ומעלה
ובכלל מי שנפגע זה לא השכבות החלשות, כפי שמנסה כותב המאמר לכוון, אלא פגיעה בעורכי הדין שהם אלופי התביעות היצוגיות. הם פשוט סתמו בתאבונם לכסף, את בתי המשפט . הכל כדי לסחוט חברות שיגיעו לפשרה. מקווה שעכשיו יחשבו פעמיים.
פלד  |  29.11.17
1.
אגרות עתק
צודק סלומיאנסקי בתגובה שלו "כבר צילמו אותך" עוד יותר צודקת ח"כ יעל אבקסיס כענתה לו "אני לא רוצה להגיד באיזה מצבים צילמו אותך" וחוץ מזה, ממש לא סכומי עתק. הגיע הזמן שיפסיקו את ההתעלקות על היצרנים הקטנים בתביעות ייצוגיות זדוניות. ומי שמכיר את זה מבפנים יודע בדיוק במה מדובר
צודק וצודקת  |  29.11.17