אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את הרפורמה ברישוי עסקים: שני שלישים יקבלו רישיון תוך 21 יום צילום: שאטרסטוק

הממשלה אישרה את הרפורמה ברישוי עסקים: שני שלישים יקבלו רישיון תוך 21 יום

50 אלף עסקים גדולים יותר יקבלו רישיון זמני בתוך חודשיים ורישיון קבוע לאחר 8 חודשים. עם זאת, אישור הרפורמה בכנסת צפוי במקרה הטוב בחצי השני של 2019

03.12.2017, 16:25 | שחר אילן

שני שלישים מהעסקים יקבלו רישיון בתוך 21 יום מהגשת הבקשה על סמך תצהיר שעמדו בדרישות. 50 אלף עסקים גדולים יותר יקבלו רישיון זמני בתוך חודשיים ורישיון קבוע לאחר שמונה חודשים. זאת, לעומת שנה ויותר שלוקח היום לקבל רישיון עסק. כיוון שקבלת הרישיון תהיה מבוססת על אמון בתצהירים של בעל העסק, יוחמרו העונשים והקנסות על מי שיצהיר שקר.

הרפורמה אושרה היום (א') בממשלה והיא צפויה להגיע לחקיקה בכנסת במסגרת חוק ההסדרים של 2019. המשמעות: היא תכנס לתוקף במקרה הטוב בחצי השני של השנה הבאה. וגם זה, רק אם הממשלה תשרוד.

מתוך 500 אלף עסקים בישראל, 150 אלף חייבים ברישיון עסק ב-200 סוגי עיסוק. שר הפנים אריה דרעי אומר שעל פי הערכות המשרד מוציאים עסקים 80 אלף שעות עבודה בשנה על הליכי רישוי. הוא מצפה שהרפורמה תחסוך 85% מהזמן כלומר 68 אלף שעות עבודה בשנה.

6 רגולטורים שונים מעורבים בתהליך הרישוי (כבאות, בריאות, חקלאות, משטרה, הגנת הסביבה, עבודה ורווחה) וכן הרשות המקומית, כאשר לכל אחד מהם דרישות ותנאים משלו. מכיוון שתהליך הרישוי הוא מורכב וארוך, בעלי עסקים רבים, בתוכם עסקים קטנים ופשוטים, מתקשים לקבל רישיון עסק. התוצאה היא שעסקים רבים נסגרים או אינם נפתחים מלכתחילה או פועלים ללא רישיון ובכך מסכנים את הציבור.

במסגרת הרפורמה שני שלישים מהעסקים החייבים ברישיון יקבלו אותו אוטומטית 21 יום לאחר הגשת הבקשה. זאת, אם אחת הרשויות המעורבות לא הביעה התנגדות ולאחר הגשת תצהיר שהעסק עמד בכל הדרישות. 50 אלף העסקים הגדולים יותר יקבל תוך חודשיים רישיון זמני. אם לרשויות השונות, לא תהיה התנגדות יקבלו רישיון קבע לאחר עוד חצי שנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במסיבת עיתונאים שכינס יחד עם דרעי ש"עסקים קטנים ובינוניים הם השדרה הבסיסית של הכלכלה והם כורעים תחת נטל הבירוקרטיה ועודף רגולציה". הוא משוכנע שהרפורמה תביא לכך שהרבה מאוד עסקים יפתחו ויביאו תועלת לכלכלת ישראל

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ציין שישראל עלתה לאחרונה במדד התחרותיות העולמית מהמקום ה-27 למקום ה-16. במדד הרגולציה היא עלתה מהמקום ה-98 ל-40. לדבריו, הרפורמה ברישוי עסקים היא כנראה המשמעותית ביותר מכל הרפורמות של הפחתת רגולציה שביצעה הממשלה הזו.

תגיות