אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר: לא נממן התוספות שמציע שר העבודה כץ להסכם הנכים צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל

משרד האוצר: לא נממן התוספות שמציע שר העבודה כץ להסכם הנכים

האוצר: אם כץ רוצה להוסיף 680 מיליון שקל לרפורמה הוא מוזמן להקצות לכך כסף מתקציב משרדו; משרד הרווחה: הסכם הנכים המקורי לא יעמוד במבחן בג"ץ; הדיון בחוק העלאת הקצבאות יחל מחרתיים

03.12.2017, 17:41 | שחר אילן

משרד האוצר מבהיר שלא יממן את התוספת שמציע שר העבודה והרווחה חיים כץ מהליכוד למתווה הנכים. בכיר באוצר אומר שמה שכץ רוצה זה לשים אותם בעמדה של הרעים ולהביך אותם וטוענים שזו נקמה על שכץ לא היה שותף לרפורמה בביטוח הסיעודי. עוד מציעים באוצר שאם כץ רוצה להוסיף 680 מיליון שקל לרפורמה הוא מוזמן להקצות לכך כסף מתקציב משרדו.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת תחל מחרתיים (ג') לדון בחקיקת הסכם הנכים. ההליך בו יעשה הדבר יהיה שילוב ההסכמות שהושגו בין הממשלה לנכים בהצעת החוק של ח"כ אילן גילאון ממרצ שכבר עברה קריאה טרומית. בשיטה הזאת יחסך הצורך להכין הצעת חוק ממשלתית ולפרסם תזכיר שלה. התוכן של הצעת החוק של גילאון לפיו תועלה קצבת הנכים לגובה שכר מינימום יוחלף בהסכמות המוגבלות יותר שהושגו.

בשבוע שעבר פרסם השר חיים כץ את המתווה שלו להעלאת קצבאות הנכים. במתווה בלטו שני היבטים. מצד אחד הוא כלל רק פעימה אחת מתוך הארבע שעליהן סוכם בין הממשלה לנכים. העלות המקורית של הפעימה הזו הייתה 1.3 מיליארד מתוך העלות הכוללת של ההסכם שעומדת על 4.2 מיליארד שקל.

הפגנת נכים (ארכיון), צילום: יאיר שגיא הפגנת נכים (ארכיון) | צילום: יאיר שגיא הפגנת נכים (ארכיון), צילום: יאיר שגיא

המרכיב העיקרי של הפעימה הזו הוא העלאת קצבת הנכים ב-340 שקלים לחודש כך שתגיע ל-2,700 שקל מהלך שעלותו מיליארד שקל לשנה. מרכיב משמעותי נוסף הוא העלאתהדיסריגארד- גובה השכר שיכול להשתכר נכה בעבודה, בלי שיקזזו כסף מהקצבה שלו, ל-4,000 שקל. עלות מרכיב זה 125 מיליון שקל.

אלא שכץ הוסיף עך העלות המקורית של הפעימה הראשונה, 1.3 מיליארד שקל, כעוד 680 מיליון שקל, כך שעלות הפעימה לפי הצעתו הגיעה לשני מיליארד שקל. מדובר ב-200 מיליון לבעלי ליקויים נפשיים, 370 מיליון שקל לנכים קשישים, 70 מיליון שקל לעיוורים ו-40 מיליון שקל למוגבלים קשים. נראה שההימנעות מהכנסת כל הפעימות למתווה נועדה להצניע את החריגה הדרמטית מהסכום שעליו הוסכם.

במשרד העבודה והרווחה מסבירים כי הסכם הנכים המקורי "מחורר" והדיר חלק מאוכלוסיות הנכים כמו העיוורים ונכים בגיל זקנה. במשרד טוענים שחובתו של כץ כשר המקצועי לתת פתרון גם לאוכלוסיות אלו והצעת המשרד היא "המינימום הנדרש". עוד טוענים שם שבלי התוספות ההסכם מפלה ולא יעמוד במבחן בג"ץ.

ח"כ אילן גילאון (מרצ), אמר שהשאיפה היא שהוועדה תאשר את כל ארבע הפעימות. עודציין שמול הרצון לשפר את ההסכם שהושג ולהגיע לקצבאות נכים בגובה שכר מינימום עומד הצורך לאשר מה שאפשר לפני הבחירות ההולכות ומתקרבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ופקידי האוצר המנווולים חושבים שקצבת זקנה עלובה של 1700 ש"ח מספיקה???
שיעבירו כסף למאות אלפי קשישים שחיים רק על קצבת זקנה מסכנה וללא פנסיה קצבת זקנה לזוג שווה נטו 3900 ש"ח! לקשיש יחיד נטו 1700 ש"ח! תראו לי מי מסוגל לחיות רק על סכום כזה ולשלם שכירות, תרופות, אוכל וחימום? יש להגדיל את קצבת הזקנה לקשישים חסרי פנסיה ודירה לגובה שכר המינימום, שבתמורה גם יעודדו את הכלכלה המקומית הקרובה אליהם כמו קניות במכולת, בית המרקחת, סולר לחימום. המורשת של בנימין נתניהו לאחר 12 שנים כראש ממשלה הוא בפשטות: הביא את הקשישים במדינת היהודים לחרפת רעב, לעוני מחפיר ולעליבות. אח"כ שלח את דוד אמסלם ומירי רגב שיעמדו מול המיקרופונים ויודיעו שהקשישים בני ה-80 ילכו לעבוד. ופקידי האוצר המנווולים חושבים שקצבת זקנה עלובה של 1700 ש"ח לתשלום שכר דירה, תרופות, חימום, אוכל זה מספיק כסף לקשיש שאין לו פנסיה או דירה בבעלותו??
עמיחי  |  21.12.17