אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האצטדיון החדש של טוטנהאם יהיה היקר באירופה: יותר ממיליארד ליש"ט צילום: רויטרס

האצטדיון החדש של טוטנהאם יהיה היקר באירופה: יותר ממיליארד ליש"ט

העלות של האצטדיון החדש של טוטנהאם בצפון לונדון התנפחה ליותר ממיליארד ליש"ט, שהופכים אותו לפרויקט הבנייה היקר ביותר בכדורגל הבריטי. הוא עולה אפילו יותר מהאצטדיון האולימפי בו משחקת ווסטהאם, שנבנה עבור אולימפיאדת 2012 והומר למגרש כדורגל

05.12.2017, 17:17 | שירות כלכליסט
העלות של האצטדיון החדש של טוטנהאם בצפון לונדון התנפחה ליותר ממיליארד ליש"ט, שהופכים אותו לפרויקט הבנייה היקר ביותר בכדורגל הבריטי. הוא עולה אפילו יותר מהאצטדיון האולימפי בו משחקת ווסטהאם, שנבנה עבור אולימפיאדת 2012 והומר למגרש כדורגל.

קראו עוד בכלכליסט

האצטדיון בבנייה. אף שהוא נבנה על השטח של אצטדיון וויט הארט ליין הישן, המגרש החדש לא ייקרא באותו השם. הקבוצה מנהלת מגעים עם מספר חברות על זכויות השם., צילום: רויטרס האצטדיון בבנייה. אף שהוא נבנה על השטח של אצטדיון וויט הארט ליין הישן, המגרש החדש לא ייקרא באותו השם. הקבוצה מנהלת מגעים עם מספר חברות על זכויות השם. | צילום: רויטרס האצטדיון בבנייה. אף שהוא נבנה על השטח של אצטדיון וויט הארט ליין הישן, המגרש החדש לא ייקרא באותו השם. הקבוצה מנהלת מגעים עם מספר חברות על זכויות השם., צילום: רויטרס

במקור, האצטדיון שיכלול 61,500 מושבים אמור היה לעלות 400 מיליון ליש"ט, אך העלויות טיפסו במהירות ל-750 מיליון ליש"ט. התוספת החדשה מיוחסת למורכבות של המבנה, כך לפי דיווח במייל.

ביוני קיבלה הקבוצה הלוואה לחמש שנים בסך 400 מיליון ליש"ט מבנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ו-HSBC. הקבוצה כבר הוציאה 340 מיליון ליש"ט מהמשאבים שלה "על רכישת הקרקע, תהליך התכנון (כולל צו רכישה וערעורים)", נמסר בהצהרה שפרסמה הקבוצה באותו הזמן. זה יהיה האצטדיון השני היקר ביותר שנבנה בבריטניה אחרי וומבלי (זה קצת סותר את מה שכתוב בפסקה הראשונה).

ההלוואה החדשה בגובה 400 מיליון ליש"ט מחליפה קו אשראי זמני של 200 מיליון ליש"ט שסיפקו אותם הבנקים, מתוכם השתמשו ב-100 מיליון ליש"ט. שאר העלות תכוסה על ידי מספר מקורות, ביניהם אג"ח, מכירת זכויות שם ומכירה מתקדמת של מושבי אח"מ. הקבוצה מקווה להעביר תשלומים מראש כדי להקל על הלחץ הפיננסי.

אף שהוא נבנה על השטח של אצטדיון וויט הארט ליין הישן, המגרש החדש לא ייקרא באותו השם. הקבוצה מנהלת מגעים עם מספר חברות על זכויות השם.

אולם זה לא יספיק כדי למנוע מהמועדון לחזור לבנקים ולבקש הלוואות נוספות. זה כן עוזר להשיג ערבויות לכסף שמגייסים. חברת הפיננסים רוטשילד שמייעצת בעסקה השיגה לפי הדיווחים שלוש הלוואות לחמש שנים בשווי כולל של 350 מיליון ליש"ט. בסוף התקופה החוב ימומן מחדש או יומר לאג"ח ארוכות טווח.

האצטדיון החדש יוכל לארח גם משחקי פוטבול של ה-NFL. פירוש הדבר שנדרשת בנייה של חדרי הלבשה גדולים יותר ושני מגרשים ניתנים להזזה (two sliding pitches). במקור המגרש היה אמור להיות מוכן לתחילת העונה הבאה, אך הקבוצה השיגה אישור להמשיך ולהשתמש באצטדיון וומבלילמקרה שיהיו עיכובים.

לאחר השלמתו, טוטנהאם תהנה מתוספת של 28 מיליון ליש"ט בעונה מפעילויות יום המשחק באמצעות מכירה של יותר כרטיסים ומושבי אח"מ.

בתוך כך, קריסטל פאלאס חשפו תכניות לפיתוח מחדש של סלהורסט פארק והעלאת התפוסה ל-34 אלף מושבים, בעלות של 100 מיליון ליש"ט.

הפרויקט השאפתני "ליצור קריסטל פאלאס חדשה לעידן המודרני" כולל יציע מרכזי חדש עם חזית מזכוכית.

"התכניות יוגשו למועצת קרוידון בינואר. אם יתקבל אישור הבנייה, העבודות יצאו לדרך בתוך 12 חודשים", נמסר מהקבוצה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות