אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: "ירושלים בירת ישראל, נתחיל בהכנות להעברת השגרירות" צילום: איי פי

טראמפ: "ירושלים בירת ישראל, נתחיל בהכנות להעברת השגרירות"

הנשיא האמריקני הודיע כי ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות אם הצדדים יסכימו על כך. נתניהו: "הנשיא טראמפ, אנחנו מודים לך על החלטתך הצודקת והאמיצה"

06.12.2017, 21:13 | שירות כלכליסט

"ירושלים – בירת ישראל": הנשיא האמריקני דונלד טראמפ התייצב הערב (ד') בפני המצלמות לנאום דרמטי והיסטורי - שבו הודיע כי הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל. טראמפ הודיע כי הנחה את מחלקת המדינה להיערך לקראת העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים – אף שבימים האחרונים הובהר כי הצעד עצמו כנראה ייקח עוד שנים. כשעה לפני הנאום, אמר טראמפ: "ההחלטה על ירושלים הייתה צריכה להתקבל כבר מזמן".

 

"כשנכנסתי לתפקידי הבטחתי להסתכל על האתגרים העולמיים בעיניים פתוחות וחשיבה רעננה", אמר טראמפ בפתח נאומו. "לא נוכל לפתור את הבעיות שלנו על ידי אותן הנחות שגויות והאסטריגות כושלות שהיו לנו בעבר. ההכרזה שלי היום מסמנת התחלה חדשה בטיפול בסוגייה הישראלית-פלסטינית.

     

"ב-1995 אימץ הקונגרס את ההחלטה לגבי השגרירות האמריקנית שמעודדת העברת השגרירות והכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל. החוק הזה עבר ברוב גדול בקונגרס באותם ימים ואושר על ידי הצבעה קול אחד בסנאט, אבל במשך עשרים שנה כל נשיא קודם ניצל את היכולת שלו כדי לדחות את העברת השגרירות וסירב להעבירה או להכיר בירושלים כבירת ישראל. נשיאים דחו את ההחלטה הזאת מתוך אמונה שזה יקדם את השלום. הם עשו את השיקול שלהם בהתבסס על עובדות שהם חשבו שנכונות לאותם ימים. עם זאת, לאחר שני עשורים של דחיות, אנחנו לא קרובים יותר להסכם.

טראמפ הערב, צילום: איי פי טראמפ הערב | צילום: איי פי טראמפ הערב, צילום: איי פי

"אין צורך לחזור על אותה נוסחה כמו בעבר ולקוות לתוצאה טובה יותר. לכן קבעתי כי זהו הזמן להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת מדינת ישראל. בעוד נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם הם נכשלו ולא סיפקו את הסחורה, היום אני מספק את הסחורה. זה צעד שהיה צריך לעשות מזמן כדי לקדם את תהליך השלום ולהשיג הסכם ארוך טווח. ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות כמו כל מדינה ריבונית אחרת להכריע מהי בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום.

נתניהו: "תודה לך הנשיא טראמפ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנאום טראמפ ואמר כי "זהו יום היסטורי! ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים. ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. כאן התהלכו אבותינו, כאן עמד בית המקדש, כאן מלכו מלכי ישראל, כאן הטיפו נביאי ישראל".

"במשך אלפי שנים התפללו דורות של יהודים ״לשנה הבאה בירושלים״. על נהרות בבל ובין חומות גטו ורשה, דורות דורות בכו וחלמו על ציון. לפני כ-70 שנה הגשמנו את התפילה והכיסופים, כששוב קבענו את ירושלים כבירתה של מדינת היהודים. עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה", אמר נתניהו.

"הנשיא טראמפ, אנחנו מודים לך על החלטתך הצודקת והאמיצה להכיר בירושלים כבירת ישראל, ולהתחיל בהכנות לפתיחת השגרירות האמריקנית כאן. אני קורא למדינות נוספות ללכת בעקבותיה של ארה"ב. אדוני הנשיא, ההיסטוריה והעם היהודי תמיד יזכרו לך את החלטתך האמיצה ביום הזה. תודה לך", סיכם נתניהו.

הדיווחים על נאומו של טראמפ כבר עוררו סערה רבה במזרח התיכון. כמה שעות לפני ההכרזה הזהיר עבדאללה מלך ירדן בתום פגישה באנקרה עם הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן כי "ההתכחשות לזכות האיסלאמית והנוצרית בירושלים תגביר את האלימות". לדבריו, יש זכות לפלסטינים להקים מדינה שבירתה מזרח ירושלים.

ארדואן אמר מצדו: "אנחנו שותפים לתחושותיה של ירדן לגבי השמירה על קדושתה של ירושלים ומעמדה. הכרה בירושלים כבירת ישראל תועיל רק לארגוני הטרור. לאף אדם אין את הזכות לשחק בגורלם של מילארדי אנשים בגלל שאיפות אישיות".

גם המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, תקף בשיחה עם אורחי ועידת האחדות האיסלאמית שטהרן מארחת בימים אלה את כוונתו של טראמפ להכריז על ירושלים כבירת ישראל. "פלסטין תשוחרר וכל הדיבורים על ירושלים כבירה שלהם הם תוצאה של אוזלת ידם", אמר חמינאי. מקור רשמי במשרד החוץ הסורי גינה בתוקף את את המהלך להעביר את השגרירות האמריקנית "לירושלים הכבושה" ולהכיר בה כבירת "הכיבוש הישראלי". הוא ציין כי המהלך יהיה גולת הכותרת של "פשע גזילת פלסטין וגירוש העם הפלסטיני". 

תגיות