אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקדונלד'ס במלזיה הכחישה קשרים לישראל לאחר קריאות לחרם על הרשת צילום: מקדונדל'ס

מקדונלד'ס במלזיה הכחישה קשרים לישראל לאחר קריאות לחרם על הרשת

הרשת המקומית הגיבה לגל של ביקורת ברשתות החברתיות בעקבות ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל: "הטענה שרשת מקדונלד'ס מעבירה תמיכה לישראל היא האשמה כוזבת, שקרית, מזוייפת ומהווה לשון הרע"

10.12.2017, 08:39 | שירות כלכליסט

הריקושטים של ההכרזה הנשיאותית המכירה בירושלים כבירת ישראל מגיעים עד לביג מק המלזי: רשת מקדונדל'ס במלזיה נאבקת בגל של ביקורת במדינה ואף בקריאות לחרם צרכני מאז ההכרזה, בשל קשריה לענקית המזון המהיר מארה"ב.   

קראו עוד בכלכליסט

הגל הביקורתי מתנהל ברובו ברשתות החברתיות במלזיה, מדינה בעלת רוב מוסלמי, והוא מכוון נגד כלל החברות האמריקאיות הפועלות במדינה, אך מקדונלד'ס "זכתה" לתשומת לב מיוחדת. בשלב מסויים משתמש טוויטר אנונימי המכונה TheUsopIbrahim צייץ כי הרשת האמריקאית מעבירה תמיכה כספית למדינת ישראל וזכה למאות תגובות. (סוכנות רויטרס שפנתה למשתמש דיווחה כי לא זכתה לקבלת תגובה).

מקדונלד'ס המלזית הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה בטענה כי הרשת אינה תומכת או מקושרת לעימות פוליטי או דתי כלשהו. "הטענה שרשת מקדונלד'ס מעבירה תמיכה לישראל היא האשמה כוזבת, שקרית, מזוייפת (fake) ומהווה לשון הרע. ההאשמה אף נעשתה על ידי גורם בלתי אחראי בווטסאפ ללא כל תימוכין", אמר עזמיר ג'פאר (Azmir Jaafar) מנהל שותף בקבוצת גרברג אלאף (Gerbang Alaf Restaurants) המפעילה את מקדונלד'ס המלזית.

עזמיר הדגיש שבעלת המניות הגדולה בקבוצת גרברג היא מוסלמית - חברת ליונהורן (Lionhorn Pte) הסעודית רכשה בשנה שעברה את הקבוצה במסגרת המהלך האסטרטגי של מקדונלד'ס לצאת מהחזקות ישירות באסיה.

זו אינה הפעם הראשונה שהידרדרות בקשרי ישראל והפלשתינים מובילה לאיום בחרם על הרשת המלזית: בשנת 2014 התמודדה החברה עם קריאות לחרם על סמך האשמה כי הקבוצה האמריקאית מעבירה תמיכה כספית למתקפות הישראליות על עזה. גם אז הרשת המקומית הכחישה את הטענות.

קואלה לומפור, מלזיה , צילום: בלמוברג קואלה לומפור, מלזיה | צילום: בלמוברג קואלה לומפור, מלזיה , צילום: בלמוברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות