אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשכחי את פריז: Airbnb מסתבכת בצרפת

תשכחי את פריז: Airbnb מסתבכת בצרפת

רוב משכירי הדירות בעיר מתעלמים מחוק חדש שעיריית פריז דורשת מ-Airbnb לאכוף. עתה נדרשת החברה להסיר את הדירות משירותיה או שתיתבע. המהלך עשוי לפגוע ב-Airbnb, לאור הפופולריות העצומה של פריז בקרב תיירים

12.12.2017, 16:18 | רפאל קאהאן

Airbnb נקלעה לצרה צרורה בצרפת: עיריית פריז, אחד מיעדי התיירות הכי פופולריים בעולם, דורשת מהחברה להסיר מאות דירות מבין עמודיה. הדרישה הגיעה ביחד עם איום ברור: אם לא יוסרו הדירות, תיקח העירייה את החברה האמריקאית לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה הגיעה לאחר שהעירייה גילתה שלא מעט ממשכירי דירות הנופש בפריז לא רשמו אותן בהתאם לחוק עירוני חדש שנכנס לתוקף בתחילת החודש. לפי החוק, חובה לרשום את הנכס כדירת נופש שמושכרת לטווחים קצרים, ולהציג את מספר הרישוי בפרסומי הדירות ב-Airbnb. המטרה היא לאפשר לעירייה לעקוב אחר תקופות ההשכרה, אך בדיקתה חשפה שפחות מחמישית מהמשכירים טרחו לציית לחוק.

Airbnb מסתבכת באחת הערים המתוירות בעולם, צילום: shutterstock Airbnb מסתבכת באחת הערים המתוירות בעולם | צילום: shutterstock Airbnb מסתבכת באחת הערים המתוירות בעולם, צילום: shutterstock

בפריז ישנן כ-65,000 דירות נופש שמוצגות ב-Airbnb, ועוד 35,000 דירות שמופיעות בשירותים מתחרים למיניהם. העירייה הודיעה שגם שאר האתרים יידרשו לאכוף את החוק, אך Airbnb זכתה לעיקר תשומת הלב בשל גודלה והפופולריות שלה. החברה הודיעה טרם כניסת החוק שתצוגת הדירות תוגבל מראש ל-120 יום בשנה, אך רק בחלק קטן משכונות העיר.

מדיניות השיכון הצרפתית הייתה מאז ומעולם נוקשה מאוד עם יזמי נדל"ן. משקיעים חייבים להציע את הדירות או הבניינים שהם רוכשים למדינה לפני שהם מורשים לאישור העסקה. אם הרשויות מוצאות בנכס עניין, הן יכולות לרכוש אותו במקום המשקיעים כדי להפוך אותו לדיור להשכרה (HLM) באותו המחיר.

זאת ועוד, החוק הצרפתי משית סדרה של הגנות ורגולציה דרקונית על שוק ההשכרה כגון חוזה לשלוש שנים ואיסור על השכרה לטווח קצר לדירות ריקות. כמו כן, יש הגדרה לגבי מה יכול להיחשב כדירה להשכרה כמו מרחב מגורים של כ-9 מ"ר מינימום (לא כולל נוחיות, קירות מפרידים, מסדרונות ומטבח), הימצאות של כיור, מקלחת, אסלה וחימום.

Airbnb הואשמה בשנים האחרונות בעליית מחירי השכירות, בהרס תעשיית המלונאות ובעידוד העלמת מס. פעילותה הוגבלה בערים רבות כגון ברצלונה, ברלין ואפילו סנטה מוניקה בקליפורניה. הבעיות של הפלטפורמה החלו לגרום להאטה בשימוש בשירותיה, עד כדי כך שאנליסטים מבנק מורגן סטנלי העלו פוסט בו הם מביעים דאגה לעתידה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות