אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב: משכירי Airbnb ישלמו מס דרך האתר צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

בקרוב: משכירי Airbnb ישלמו מס דרך האתר

רשות המסים במגעים להסדר שיאפשר לגבות מס ממשכירי דירות באופן אוטומטי. שיעור המס שישלמו משכירים פרטיים יהיה זהה למס הכנסה

19.12.2017, 07:12 | עמרי מילמן

רשות המסים מנהלת מגעים ראשוניים עם Airbnb לקראת הסדר שיאפשר לה לגבות מס ממשכירים ישראלים באופן אוטומטי דרך האתר - כך נודע ל"כלכליסט". המנגנון שעליו עובדים ברשות הוא ניכוי במקור, ממש כשם שמנכים מס הכנסה ממשכורות או מס רווחי הון מהכנסות משוק ההון - כלומר הכסף שנכנס מגיע לבעליו כבר אחרי שנוכה ממנו המס. מהלך כזה יבטל את החשש מהעלמות מס שמתבצעות באמצעות השכרת הדירות וייתר את הטענות לאפליה בינן לבין מלונות מסורתיים בכל הנוגע לגביית מסים. ברשות מתכננים למסות את ההכנסות מהשכרה כפי שממוסות הכנסות מעסקים ומשכר - כלומר 24% לחברה ומקסימום של 47% לאדם פרטי, כתלות בזהות המשכיר. יו"ר רשות המסים, משה אשר, התייחס לנושא בפורום לשכת רואי החשבון בירושלים בשבוע שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

Airbnb ובמידה מצומצמת יותר גם אתר בוקינג.קום (Booking.com), שמאפשרים השכרת דירות לטווח קצר כתחליף לאירוח בבית מלון, יצרו אתגר עבור רשות המסים, שכן באמצעותם יכול כל בעל דירה או שוכר להשכיר את דירתו לימים בודדים, למשל בזמן נסיעות לחו"ל. המצב הזה הופך כל אדם לבעל עסק פוטנציאלי שדבר לא מחייב אותו לפתוח תיק או לדווח באיזשהו אופן לרשות המסים.

אפליקציית Airbnb אפליקציית Airbnb אפליקציית Airbnb

הכנסה לא מדווחת של 135 אלף שקל בשנה

 

בשנתיים האחרונות ניסו ברשות להגדיל פעילות בתחום השכרת הדירות כחלק מהמלחמה בהון השחור בענף הנדל"ן, שמשמש קרקע פוריה להעלמות מס ולהלבנות הון. עד כה התמקדו שם במשכירים הגדולים, כאלה שמחזיקים דירות נופש שמושכרות לתיירים לאורך כל השנה באמצעות האתרים, אך כעת מנסים להרחיב את הטווח. בשנה שעברה למשל יצאו ברשות במבצע שבמסגרתו פקידי מס הכנסה התחזו ללקוחות באתר במטרה לאתר משכירים שלא מדווחים על הכנסות, ומצאו בין היתר משכירים שהכניסו 135 אלף שקל בשנה מהשכרת דירה ללא דיווח. לפי הערכת הרשות, באתרים רשומות כ־20 אלף דירות בישראל, כמחצית מהן במרכז הארץ.

עוד מעריכים ברשות כי רובם המכריע של המשכירים בארץ הם יחידים ולכן ישלמו מס של עד 47% מההכנסה. כדי לקבוע את שיעור המס הנכון, יידרשו המשכירים להוציא מהרשות אישור על ניכוי מס במקור, שיקבע כמה עליהם לשלם בהתאם לשכרם ולהכנסות הנוספות שלהם. דרישה כזאת צפויה לסרבל את הליך הגבייה וכן לייקר את ההשכרה.

אפילו הודו כבר סגרה הסכם ניכוי מס עם Airbnb

מדינת ישראל אינה הראשונה לחתור להסדר כזה עם Airbnb. החברה עצמה פרסמה כי חתמה הסכמים עם כ־50 מדינות, בהן קנדה, צרפת, גרמניה, הודו וחלק ממדינות ארה"ב כמו וושינגטון וטקסס, שמאפשרים לרשויות לגבות מס ממשכירים ישירות דרך האתר. לפי חלק מההסכמים, שיעור המס אף משתנה לפי מספר האורחים או לפי מספר הלילות.

בחודש שעבר התייחס רו"ח דוד שילון, מנהל המחלקה המקצועית במע"מ, לנושא מיסוי הדירות ב־Airbnb, כי הרשות נדרשת כעת גם להסדיר מתי השימוש בדירה להשכרה מסוג זה נחשב עסק ומתי עדיין נחשב דירת מגורים, מה שמשפיע גם על דרישת המע"מ על עצם רכישת הדירה.

בכנס לשכת יועצי המס אמר כי "המשרדים האזוריים מונחים לפתוח תיק עוסק מורשה בשנה הראשונה (להשכרת הדירה באתר - ע"מ). אנחנו דורשים שכשמישהו רוכש דירת מגורים, שישלם מס רכישה של עסק, ארנונה עסקית, יקבל היתר להפעיל בדירה עסק. רובנו גרים במבנים שיש בהם הרבה בתי מגורים ולא בטוח שהשכנים שלנו היו רוצים שנפעיל אצלנו עסק".

מAirbnb נמסר: "משכירים מעוניינים לשלם את המס לו הם מחויבים בצורה הוגנת, ואנו רוצים לסייע להם בכך. ערכנו שיחות חיוביות עם רשות המיסים ועם משרד התיירות אודות קהילת משכירי הAirbnb בישראל, ונשמח לנהל שיחות נוספות עם קובעי המדיניות בארץ בנוגע לחוקים הוגנים, ברורים ופשוטים שיסייעו למשפחות נוספות לצאת נשכרות מהמבקרים אשר מגיעים לקהילותיהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
עבריין בשירות המדינה משה אשר
משה אשר המנהל הבדחן של רשות המסים בעוד כותרת עיתון כשאין יכולת יוצאים בכותרות חרפת רשות המסים בראשות ליצן רפואי!!! עצות גרועות היו למשה אשר מנהל רשות המסים לאורך כל התקופה לא בכדי קיים נתק מוחלט בינו לבין השר הממונה עליו שר האוצר כחלון , זה הבין זאת מאוחר מידי לאחר שהכשילו מספר פעמים. עכשיו שהמשטרה תבדוק את הפירמות שעבדו מולו בעסקאות ענק אייפקס , קוקה קולה, טבע, כיל לא יאמן כי יסופר עבריין בשירות המדינה!!!
צדק  |  23.12.17
13.
Moshe asher comedian
משה אשר מנהל רשות המסים ״ניהולו״ גובל במבוכה גדולה  כותב עליו כל שנה!!! ״כישלון ניהולי .....חסר יכולות ניהול בסיסיות ״ציטוט מאת השופט יוסף חיים שפירא מבקר המדינה!!!  חרפת השירות הציבורי תמיד שנדמה כי נמוך מזה לא ניתן לרדת מגיע משה אשר מנהל רשות המסים בשפל חדש ! ועכשיו הגדילו לעשות לקראת עזיבתו של הכישלון משה אשר סימנו כבר את ממשיך דרכו ערן יעקב זה שהיה המשנה שלו , אותה הגברת עם חליפה אחרת , שוב מדובר באדם ללא יכולת ניהול בסיסית ועם הבנה מערכתית חסרה , במקום שערן יעקב ינהל סופר שכונתי
Dr hojkins  |  21.12.17
לכל התגובות