אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את מימון הגדלת קצבאות הנכים החל מינואר צילום: אי פי איי

הממשלה אישרה את מימון הגדלת קצבאות הנכים החל מינואר

לפני זמן קצר אושרה בממשלה הקצאת 1.5 מיליארד שקל למימון הפעימה הראשונה של מתווה הנכים. הקיצוץ במשרדי הממשלה בגובה 250 מיליון שקל, שעליו הוחלט כדי לממן את הגדלת הקצבאות, לא יספיק

24.12.2017, 13:16 | אדריאן פילוט

הממשלה אישרה 1.5 מיליארד שקל למימון הפעימה הראשונה של הגדלת קצבאות הנכים. התוכנית המקורית היתה להקצות 1.45 מיליארד שקל, אך לבקשת שר הרווחה חיים כץ התווספו לסכום זה עוד 50 מיליון שקל המיועדים לנכים עוורים.

הממשלה תידרש לקצץ עוד 100 מיליון שקל, היות שהסכום שעליו הוחלט פורץ את מסגרת התקציב. המהלך יאפשר לביטוח הלאומי להיערך לתשלום הקצבה המוגדלת כבר בחודש ינואר כפי שהתחייבה הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה אמר כי מדובר בבשורה גדולה מאוד, והוסיף כי "יהיה לה המשך גם בהחלטת התקציב שאנחנו נביא לממשלה ב-11 בינואר. אני חושב שזאת התקדמות גדולה מאוד וזה בעצם שינוי שלא היה קיים כאן במשך עשרות שנים, התחשבות אמיתית באוכלוסייה נזקקת שאין ראויה ממנה לעזרה הזאת. סה''כ התוספות לתקציב הממשלתי לנכים צפויות להגיע בסוף התקופה לכ-4.2 מיליארד שקל על פני ארבע השנים הקרובות.

נתניהו התחייב כי "הממשלה תאשר היום התחלה של מימוש ההסכם עם הנכים" ודאג לתת קרדיט גם לשר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ: אנחנו מביאים הצעה, אני, שר האוצר ושר הרווחה" הוא הסביר. הסכם הנכים עורר מחלוקות קשים בין השלושה וגם חוללה מלחמת "קרידטים" בין השלושה לרבות בין נתניהו לכחלון.

נתניהו. נתן קרדיט, צילום: רויטרס נתניהו. נתן קרדיט | צילום: רויטרס נתניהו. נתן קרדיט, צילום: רויטרס

ראש הממשלה לא התייחס לקיצוץ הרוחבי המתוכנן בסך 250 מיליון שקל שנדרשים לצורך מימון הסכם הנכים. זאת על מנת שלא לפרוץ את מסגרת ההוצאה שנבע בחוק בסוף 2016, שכן תקציב 2018-2017 הוא תקציב דו שנתי. לפי החוק, ישנם 3.5 מיליארד שקל בגין "תקציב מעבר" שהם רזרבה מיוחדת בכל תציב דו-שנתי. מתוך סכום זה, רק 1.25 מיליארד שקל יכולים להיות מיועדים להוצאה קבועה (בסיס התקציב) כאשר שאר 2.25 מיליארד מיועדים להוצאות חד-פעמיות. הממשלה כבר הקצתה 300 מיליון שקל לצרכים שונים ועוד 100 מיליון שקל לניצולי השואה.

על אף שמדובר חסר תקדים בהיקפו, ארגון ״נכה לא חצי בן אדם״ מיהר להביע התנגדות נחרצת למתווה. הם מגדירים את המתווה כ"הפרה של ההסכם בהובלת יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן". הארגון עוד מסר כי "הדאגה לציבור הנכים הקשישים חשובה ונחוצה, אך הכללתם בתוך המסגרת של ה-4.2 מילארד לא היתה חלק מההסכם ותפחית באופן משמעותי את התוספת שסוכמה לקצבה ובכך תהפוך אותה ללא רלוונטית אל מול יוקר המחייה. הסכמים צריך לכבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
התוספת 350 ש"ח בסך הכול במקום תוספת של 2800 ש"ח
התוספת 350 ש"ח בסך הכול במקום תוספת של 2800 ש"ח ואת ה 350 ש"ח לא כל הנכים יקבלו את זה רק אלה שלא מסוגים לעבוד והם במצב קשה ביותר ולמי שיש 75 אחוזי נכות ומעלה ולגבי שאר הכסף הנכים לא יראו שקל וגם אם יראו זה כבר לא יהיה שווה כלום כי הכול יתיקר מי שמקבל את התוספת זה נכים קשים 100 אחוזי נכות על כיסא גלגלים בלבד וסיעודים כל השאר לא קיבלו כלום הנכים שחולים נפשית ושמצבם הכי גרוע בן כל הנכים לא יקבלו כלום מפלים את הנכים הנפשים גם בשכירות בקבלת דירה מעמידר וגם ברכישת דירה אין להם הנחות בזמן שנכים אחרין כן מגיע להם הנחות ברכישת דירה
אלי  |  03.01.18
לכל התגובות