אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר באוצר: יו"ר קק"ל הוליך שולל את רה"מ. נעביר חוק שיחייב אותם להעביר את הכסף צילום: עמית שעל, אלכס קולומויסקי

בכיר באוצר: יו"ר קק"ל הוליך שולל את רה"מ. נעביר חוק שיחייב אותם להעביר את הכסף

אתמול היה אמור להיחתם הסכם במסגרתו התחייבה הקרן להעביר 1.8 מיליארד שקל למדינה, אולם ברגע האחרון החליטה קק"ל להתנות את ההעברה בכך שיישארו לה רזרבות של 1.5 מיליארד שקל

26.12.2017, 13:38 | שחר אילן ועמרי מילמן

בכיר במשרד האוצר מאשים את יו"ר קק"ל דני עטר בשקרים הולכת שולל וביזוי ראש הממשלה. זאת, כיוון שקק"ל נסוגה שלוש פעמים מסיכומים. כן האשים הבכיר את קק"ל בנסיגה מההסכם על העברת 1.8 מיליארד שקל בשל ההערכה שהממשלה עומדת ליפול.

הבכיר הבהיר שהממשלה עומדת להעביר גרסה משודרגת של חוק מיסוי קק"ל. זאת, כדי שתוכל להשתמש בכספים ישירות לפרויקטים ולא להכניס אותם לסל הכנסות המיסוי הכללי. באוצר טוענים שההחלטה היא לא להיכנס למשא ומתן עם קק"ל, אך הניסיון מלמד שכל משברי קק"ל נגמרו בסופו של דבר בפשרה וללא חקיקה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני חודשיים הושג הסכם במשבר קק"ל במסגרתו התחייבה הקרן להעביר 1.8 מיליארד שקל למדינה בשנים 2017-2019. אתמול פרץ משבר קק"ל מחדש. לדברי הבכיר באוצר, אתמול בערב עמדה להיערך פגישה לחתימת ההסכם עם מנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי. אלא שכפי שפורסם בלעדית ב"כלכליסט", הדירקטוריון קיבל החלטה להתנות את ההעברות בכך שלקק"ל יישארו רזרבות של 1.5 מיליארד שקל.

דני עטר, יו"ר קק"ל, צילום: עומר מסינגר דני עטר, יו"ר קק"ל | צילום: עומר מסינגר דני עטר, יו"ר קק"ל, צילום: עומר מסינגר

"אף פעם לא קרא לי שאדם מתחייב שלוש פעמים ובכל פעם משקר ובורח", אמר הבכיר באוצר על יו"ר קק"ל דני עטר. "דני עטר הוא בן אדם לא אמין. אנחנו רואים מאוד בחומרה שעטר הוליך שולל במרמה את ראש הממשלה ושר האוצר". לדברי הבכיר, "פעם ראשונה ביזית ראש הממשלה סלח. פעם רביעית - יש גבול לכמה ראש ממשלה ייתן שיבזו אותו ואת הממשלה".

הזעם באוצר מתייחס בין היתר לכך שנסיגת קק"ל בוצעה לילה לפני הצגת תקציב 2019 לראש הממשלה, שמשמעותו יצירת חור בתקציב. "זו התנהלות שערוריית מניפולטיבית תוך מצג שווא. ראש הממשלה עודכן מיידית ולהגיד שהוא התרגז זה אנדרסטייטמנט".

באוצר אומרים שהסירוב של קק"ל מסתמך על מסמך תחזית הכנסות "שיקרי, מושחת ומעוות". כך טוענת קק"ל שב-2017 יהיו הכנסותיה מרשות מקרקעי ישראל עבור הקרקעות 1.8 מיליארד שקל, למרות שכבר ידוע שתקבל 2.3 מיליארד שקל. ב-2018 היא חישבה 1.2 מיליארד שקל לעומת צפי של 1.8 מיליארד וב-2019 היא חישבה 800 מיליון שקל לעומת צפי של 1.5 מיליארד. "זה מצג שווא ומספרים שלא היו ולא נבראו".

לדביר הבכיר הגיע הזמן להעביר חוק "שיפסיק את המצב שאנחנו צריכים להתרפס כל זמן בפני קק"ל שיעבירו כסף". הבעיה של משרד האוצר היא שמיסוי קק"ל לא יפתור את החור בתקציב. זאת, כיוון הכספים יתווספו להכנסות ממיסים ולא יוכלו לעקוף את מגבלת ההוצאה. משרד האוצר שואף לתקן את החוק בצורה שיאפשר העברת 1.8 מיליארד ישירות לפרויקטים בשלוש השנים הקרובות. כרגע הוא מחכה לאישור ממשרד המשפטים. כיון שמדובר בעצם בהלאמה של כספים, נראה שצפויות בעיות משפטיות לא מעטות.

ביטול הסיכום בין קק"ל לאוצר תופס את בכירי האוצר בזמן רגיש. מחר (ד') אמורים פקידי האוצר להציג את התקציב לראש הממשלה, כאשר הצעד של קק"ל יוצר להם בור של 1.8 מיליארד שקל דווקא בצד ההוצאה. באוצר גם כך מחפשים בימים אלו דרכים לכנס את כל הדרישות השונות של השרים למסגרת תקציבית אחת שתאפשר את אישור התקציב ובנו בין היתר על הכספים של קק"ל.

הפער הוא דווקא בצד ההוצאות ולא ההכנסות, מכיוון שלפי הסיכום קק"ל אמורה להקצות כספים לפרויקטים שונים של הממשלה, ולא להעביר את ההכנסות שלה לקופת המדינה. כעת מבקשים באוצר להחזיר את הצעת החוק שכבר נידונה בוועדת הכספים לאישור במליאת הכנסת עד יום שלישי הבא. מעבר לסיכומים הקיימים בה, צפויים להיכנס צעדים נוספים שיאפשרו לאוצר להשתמש בכספים במסגרת הוצאות משרדי הממשלה.

 

מנכ"ל משרד האוצר שי באבד אמר בתגובה ש"בהנחיית ראש הממשלה אנחנו הולכים לחקיקה באופן מלא ומיידי".

מקק"ל נמסר בתגובה ש"הטענה כי קק"ל אינה עומדת בהסכמים היא פשוט שקרית הניסיונות של האוצר לחזק עמדות לקראת החתימה על ההסכם לא מקובלים עלינו". עוד אומרים שם ש"כפי שקק"ל עמדה בכל ההסכמים עד כה, במידה שייחתם ההסכם, תמשיך קק"ל לעמוד גם בהסכמים בעתיד".

בכיר בקק"ל מסר ש"עם עודפי גביה של 14 מיליארד שקל אי אפשר להאשים את קק"ל בחוסר היכולת לבנות תקציב מדינה בגלל 400 מיליון שקל בשנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קקל של המדינה
מי זה הבכיר באוצר שמסתתר תחת כינוי??? מי אמר שקקל חייבת להעביר כספים לאוצר ? מה הולך כאן איומים על חברות שיחוקקו חוקים נגד חברות ? מי שהאכיל את קקל ואת טבע היום מצטער על כך? הבעיה שאתם מאיימים על חברות . הדמוקרטיה והחוק שאתם מנצלים הם למטרות רווח שלכם בלבד . אני כאזרח לא אוהב את הסחטנות של המדינה כנגד קקל או כל חברה אחרת אני חושב שצריכים לחוקק חוקים לכלל החברות בארץ באופן שווה. מי שלא נוהג בצדק שלא ידרוש צדק מאחרים.
יעיש עטר  |  26.12.17