אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוב פיצוץ: קק"ל מתנה את העברות הכספים למדינה ב"רזרבה תקציבית מספקת" צילום: ויקיפדיה

שוב פיצוץ: קק"ל מתנה את העברות הכספים למדינה ב"רזרבה תקציבית מספקת"

דירקטוריון קק"ל קיבל החלטה המתנה העברות של 1.6 מיליארד שקל למדינה בשנתיים הקרובות בכך שלקרן יישארו "רזרבות בהיקף של תקציב וחצי - בכל עת". ההחלטה עלולה להוביל לפיצוץ נוסף במו"מ בין האוצר לקק"ל

25.12.2017, 20:06 | שחר אילן

דירקטוריון קק"ל החליט היום (ב') להתנות את העברות התקציבים מהקרן לאוצר בקיומה של רזרבה תקציבית מספיקה. כיוון שבפשרה המקורית לא הייתה התניה כזו, משמעות ההחלטה עלולה להיות פיצוץ נוסף במשא ומתן בין האוצר לקרן. בהנהלת הקרן הסבירו את ההתניה ברצון לחייב את רשות מקרקעי ישראל להעביר לקרן מידע מלא על הכנסותיה מהקרקעות שרמ"י מנהלת.

קראו עוד בכלכליסט

באוקטובר פרץ משבר בין הממשלה לקק"ל סביב דרישת האוצר שהקרן תעביר למדינה 2 מיליארד שקל - מיליארד ב-2018 ומיליארד ב-2019. כדי להפעיל לחץ על הקרן קודם בוועדת הכספים חוק מיסוי קק"ל. בסופו של דבר הוסכם שקק"ל תעביר 1.8 מיליארד שקל, מתוכם מיליארד שקל ב-2018 ועוד 800 מיליון שקל יועברו בשנים 2019 עד 2020 לפי ההסדר הסבוך הבא: אם הכנסות קק"ל מקרקע יעברו את ה-1.85 מיליארד שקל תעביר קק"ל את כל 800 מיליון השקלים ב-2019. ככל שההכנסות ירדו יתחלק הסכום בין 2019 ל-2020. אם ההכנסות יעמדו על 1.45 מיליארד או פחות יועברו 400 מיליון שקל ב-2019 ו-400 מיליון שקל ב-2020. 

דני עטר, יו"ר קק"ל, צילום: עומר מסינגר דני עטר, יו"ר קק"ל | צילום: עומר מסינגר דני עטר, יו"ר קק"ל, צילום: עומר מסינגר

מאז נמשך המשא ומתן על עיגון הפשרה בהסכם כתוב ללא סיכום. היום החליט דירקטוריון קק"ל להתנות את ההעברות של 800 מיליון שקלים ב-2019 ו-2020 בכך שלקרן יישארו בכל עת רזרבות בהיקף של תקציב וחצי, כלומר כ-1.5 מיליארד שקלים. את היוזמה העלה יו"ר הקרן ארנן פלמן מהליכוד והיא הועברה בתמיכת היו"ר דני עטר מהמחנה הציוני. הצפי הנוכחי הוא שב-2019 תעמוד הרזרבה של הקרן על 900 מיליון כלומר 60% מהסכום הדרוש להעברת הכספים למדינה.

מקק"ל נמסר בתגובה ש"אם ייחתם ההסכם קק"ל תעמוד בכל התחייבויותיה לממשלה כפי שעשתה בעבר". את ההתניה שהוכנסה מסבירים בקק"ל בכך ש"המידע אודות שיווק הקרקעות של הקרן הקיימת לישראל נמצא בידי רשות מקרקעי ישראל ולא בידי קק"ל". לטענת הקרן,"הסעיף שעבר בדירקטוריון היום נועד לוודא שמלוא המידע יועבר מרמ"י לקק"ל ויאפשר את העברת הכספים".

במקום להתייעל - קק"ל תוסיף עוד משרות בכירות בעשרה מיליון שקל

דירקטוריון קק"ל אישר היום את ההסכם הקיבוצי החדש של קק"ל עד סוף 2020 שמחסל למעשה את תוכנית ההתייעלות, עליה החליט הדירקטוריון עצמו לפני שנה. במסגרת תוכנית זו היו אמורים לסגור את מנהל פיתוח הקרקע מהאגפים המרכזיים בקרן ולפטר 300 עובדים. ההסכם הנוכחי לא רק שהופך את ההתייעלות לבלתי אפשרית. הוא מוסיף 20 משרות בכירות שעלותן מוערכת בעשרה מיליון שקלים.

למרות ההתנגדות הגדולה להסכם בדירקטוריון מאחורי הקלעים לא היו מתנגדים בהצבעה ורק ארבעה חברים נמנעו. עם זאת בין הנמנעים היו שלושה סגני יו"ר: ארנן פלמן מהליכוד, זאב נוימן מישראל ביתנו ושלמה דרעי מש"ס. אחד מהם הסביר את ההימנעות בכך שהובטחו להם מספק שיפורים בהסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות