אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדיין בטופ: למרות סחרור המערכות טבע תמשיך להיות ענקית צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

עדיין בטופ: למרות סחרור המערכות טבע תמשיך להיות ענקית

לא יהיה זה הימור פרוע לנבא שהשנה הנכנסת תהיה טובה יותר מ־2017, ולו רק משום שהשנה החולפת היתה כה גרועה, עד שזו הבאה אחריה לא יכולה להיות גרועה יותר

31.12.2017, 07:17 | סופי שולמן
בסוף 2016 התבקשו כתבי "כלכליסט" לכתוב את התחזית האפוקליפטית שלהם לכל תחום. גם טבע קיבלה תחזית מפורטת משלה ש… ובכן, שהתגשמה כמעט במלואה, פרט לאלמנט אחד - היא לא נמכרה לענקית התרופות האמריקאית פייזר כפי שצפינו. אבל כל היתר קרה - תחזיות פוספסו, הפטנט על הקופקסון אבד ותחרות גנרית לתרופת הדגל נכנסה לתמונה, המנכ"ל התפטר, ומהלך של פיטורי ענק שקשה היה לדמיין את היקפו האמיתי אפילו בתחזית הקיצונית ביותר, יצא לדרך. כעת משולה טבע, ספינת הדגל והגאווה הישראלית הגדולה של המאה האחרונה, לאדם שעומד בפני שוקת שבורה, מגרד בייאוש בפדחת ותוהה "מה עוד יכול לקרות לי?".

קראו עוד בכלכליסט

אז אם להסתכן שוב בתחזית אפוקליפטית, יכול להיות שמה שיקרה לטבע ב־2018 הוא דווקא דברים טובים. לא יהיה זה הימור פרוע לנבא שהשנה הנכנסת תהיה טובה יותר מ־2017, ולו רק משום שהשנה החולפת היתה כה גרועה, עד שזו הבאה אחריה לא יכולה להיות גרועה יותר, כפי שאוהבים לומר הכלכלנים "כל החדשות הרעות כבר ידועות ומגולמות במחיר המניה".

המנכ"ל שולץ, צילום: בלומברג המנכ"ל שולץ | צילום: בלומברג המנכ"ל שולץ, צילום: בלומברג

וזה אכן נראה כמו המצב של טבע היום. יהיו כמובן עוד גלי הדף סביב הפיטורים הצפויים, שהיקפם ככל הנראה יתרחב. יהיו גם הפתעות, ולא לטובה, שקאר שולץ, המנכ"ל הטרי של טבע, יגלה ככל שיתעמק במספרים של טבע וינער את האבק שהצטבר בפינות שאף יד לא נגעה בהן לאורך שנים. את ההפתעות האלה עוד נראה בשנה הקרובה במאזן של טבע ובעיקר במחיקות שהיא תבצע בעקבות סגירת קווי ייצור, מפעלים ומכירת פעילויות.

אבל בתוך הסחרור של טבע בשנה האחרונה, הלכה לאיבוד העובדה הפשוטה שטבע היא עדיין חברת ענק בקנה מידה ישראלי וגם בקנה מידה עולמי. גם לאחר הפיטורים והקיצוצים טבע תעסיק 40 אלף עובדים ברחבי העולם, מתוכם כ־5,000 בישראל, וקצב ההכנסות השנתי שלה ינוע סביב 20 מיליארד דולר. ויש גם הפתעה חיובית - קבלת אישור לתרופה חדשה לטיפול במיגרנה. שום דבר לא יחזיר לטבע את הקופקסון, אבל התרופה החדשה כן תחזיר את המיליארדים לשורת ההכנסות והרווח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות