אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעסוקת חרדים: יד ממשלת הימין דוחה ויד ממשלת הימין מקרבה צילום: שאול גולן

תעסוקת חרדים: יד ממשלת הימין דוחה ויד ממשלת הימין מקרבה

שילוב הגברים החרדים בעבודה מוגדר כמטרה כלכלית לאומית, אלא שהממשלה הנוכחית עושה ככל יכולתה להחזיר אותם לישיבות

31.12.2017, 07:23 | שחר אילן

הכלכלן הראשי יואל נווה חשף בספטמבר נתון קשה: שעור התעסוקה של גברים חרדים ‑ שבעשור האחרון טיפס עד לשיא של 54% בשנת 2015 ‑ ירד ב־2017 ל־51%. נתון משלים התפרסם בשנתון החברה החרדית: מספר האברכים הגיע לשיא היסטורי של 80 אלף. זו הוכחה חד־משמעית להצלחת המאמצים של המפלגות החרדיות לעכב את מעבר הגברים החרדים לעבודה.

קראו עוד בכלכליסט

שילוב הגברים החרדים בעבודה מוגדר כמטרה כלכלית לאומית, והסיבה ברורה. האוכלוסייה החרדית מכפילה את עצמה כל 16 שנה, ואם לא ישתפרו בה שיעורי התעסוקה, היא תגרור את המשק כולו למשבר עמוק. ואכן, המדינה משקיעה בשילובם סכומים גבוהים, בין היתר בלימודים אקדמיים, בהכשרה מקצועית ובסבסוד משכורות.

 , צילום: חיים צח צילום: חיים צח  , צילום: חיים צח

אלא שהממשלה הנוכחית עושה ככל יכולתה להחזיר אותם לישיבות. היא הכפילה את תקציב הישיבות לסכום חסר תקדים של 1.2 מיליארד שקל; הקימה לתחייה את קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים; ביטלה את החובה ללמד את תוכנית הליבה. היא הראתה שהיא מוכנה למשכן את עתיד הילדים החרדים והמשק שאליו הם יגדלו.

שנים חוזרים באוזנינו על הטענה שהשינויים בחברה החרדית הם בלתי הפיכים משום שהם באים מלמטה. יהדות התורה וש"ס הוכיחו בשלוש השנים האחרונות שעם מספיק כסף, אפשר לעכב ולעצור אותם. האינטרס האלקטורלי שלהן ברור: גברים עובדים אינם תלויים בהן כלכלית, ולכן עלולים להצביע לכל מפלגה שירצו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שקיצץ דרמטית את קצבאות הילדים ב־2003, כשכיהן כשר האוצר, והניע את תהליך יציאת הגברים החרדים לעבודה. הוא בוודאי מבין את חשיבות התהליך, אבל בקדנציה הזו הכל כשר כדי להבטיח את שלטונו. לישראל דרושה בדחיפות ממשלה אחראית שתפסיק למכור את עתיד המשק בהזרמה בלתי מוגבלת של קצבאות לאברכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות