אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהמלחמה בשחיתות המקומית ועד להוספת מסילת רכבת: טיוטת חוק ההסדרים נחשפת צילום: עמית שאבי, שאול גולן

פרסום ראשון

מהמלחמה בשחיתות המקומית ועד להוספת מסילת רכבת: טיוטת חוק ההסדרים נחשפת

משרד האוצר הפיץ הבוקר את טיוטת חוק ההסדרים הכוללת הסרת חסמים בייבוא אישי, עידוד התחרות בשידורי הטלוויזיה וצמצום הרגולציה בתחום רישוי העסקים. צפו במסמך המלא

01.01.2018, 12:02 | עמרי מילמן
משרד האוצר הפיץ הבוקר את טיוטת חוק ההסדרים, במסגרתה נכלל מהלך שנועד לשפר את טוהר המידות בשלטון המקומי, זאת בנוסף למהלכים עליהם כבר הודיעו בכירי המשרד. הסעיף בחוק ההסדרים משנה את הרכבה ואת תפקידה של ועדת המכרזים כך שיהיו דומות יותר לזו שבשלטון המרכזי.

קראו עוד בכלכליסט

לצפייה בטיוטת חוק ההסדרים לחצו כאן

לפי ההצעה ועדת המכרזים תכלול רק את מנכ"ל הרשות או נציגו, גזבר הרשות או נציגו (שעמדתו תכריע בנושאים תקציביים והיועץ המשפטי או נציגו, שעמדתו תכריע בעניינים משפטיים).

עוד קובעת ההחלטה כי תפקיד ועדת המכרזים יהיה להחליט על כל התקשרויות העירייה - בין אם במכרז ובין אם לא. ההצעה מבוססת על דו"ח שהוגש לפני שנתיים ליועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה ויינשטיין בנושא.

עוד מנסה חוק ההסדרים לייעל את פעילותן של החברות הממשלתיות ולהגביר השקיפות בהן על ידי קביעת כי מינויים של סמנכ"לים, מבקר הפנים, היועץ המשפטי ופקידים בכירים יידרשו את אישור דירקטוריון החברה. בנוסף קובעת ההצעה כי חברות ממשלתיות יהיו מחויבות לפרסם לציבור דיווחים שהיום החברות מחויבות לפרסם רק לרשות החברות.

ראש אגף תקציבים שאול מרידור וושר האוצר, משה כחלון, צילום: עמית שאבי, שאול גולן ראש אגף תקציבים שאול מרידור וושר האוצר, משה כחלון | צילום: עמית שאבי, שאול גולן ראש אגף תקציבים שאול מרידור וושר האוצר, משה כחלון, צילום: עמית שאבי, שאול גולן

מלבד אלו כוללת טיוטת חוק ההסדרים שהופצה להערות הציבור למשך פחות משבוע (עד ה-7.1) צעדים נוספים ביניהם אימוץ המלצות הוועדה להסרת חסמים לייבוא אישי ומסחרי לפיהם יבוטל הצורך לקבל אישור עבור 90% מהמוצרים בניהם תחליפי תזונה, תמרוקים וכל מה שקשור לבעלי חיים במשרד החקלאות וכן גם ממוצרים אלחוטיים כמו מקלדות שדורשים היו אישור ממשרד התקשורת. במקום קבלת אישור מהרגולטור ניתן יהיה לתת הצהרה בלבד.

למרות התנגדות משרד המשפטים בטיוטת חוק ההסדרים נכנסה גם הצעת החוק שנועדה להקל על ניידות חשבונות בנקים, כך שהבנק עצמו יהיה אחראי על העברת החשבון. בינתיים במשרד המשפטים תומכים בהצעת החוק, אולם מודאגים מהכללתה בחוק ההסדרים שאמור להיות מאושר במהירות יחסית.

הקמת ארגז החול הרגולטורי שיהיה מעין סביבת ניסוי לחברות בתחום הפינטק עם רגולציה מקלה. במטרה לעודד החברות , שכמעט ואינן פעילות בארץ, להרחיב את הפעילות בישראל מה שירחיב את היצע השירותים הפיננסיים.

בתחום התקשורת ייכנסו בחוק המלצות ועדת פילבר בתחום עידוד התחרות בשידורי הטלוויזיה. ההמלצות נועדו להסיר חסמים לעידוד תחרות בשידורים שתביא להפחתת מחירים ולשנות את הרגולציה הקיימת כך שתהא מותאמת לנתח שוק.

בתחום המשפט קיימת הצעה להקל על העומסים במערכת בתי המשפט על ידי הסטת סכסוכים בתחום הנזיקין (ולא הפלילי) למנגנונים אלטרנטיביים כמו בוררות, גישור וערכאות מנהליות.

בתחום התחבורה מעוניינים באוצר להקים רשויות תחבורה מטרופוליניות במטרופולין ירושלים ובאר שבע. וכן להסדיר תוואי נוסף לרכבת באיילון ולהוסיף מסילה רביעית כדי לאפשר תנועה של יותר מ-14 רכבות בשעה, כדי להצליח לעשות זאת יידרשו להפקיע שטח בפארק אריאל שרון אליו ינוקז חלק מהנחל . בנוסף יקדמו מספר נתיבים מהירים ונתיבי תחבורה ציבורית במרחב של תל אביב במטרה להעדיף תחבורה ציבורית ורכבים מרובי נוסעים (שיוכלו לנסוע בנתיבים הללו).

רכבת ישראל. מסילה נוספת תאפשר תנועה של 14 רכבות בשעה, צילום: ערן גרנות רכבת ישראל. מסילה נוספת תאפשר תנועה של 14 רכבות בשעה | צילום: ערן גרנות רכבת ישראל. מסילה נוספת תאפשר תנועה של 14 רכבות בשעה, צילום: ערן גרנות

בתחום של רישוי העסקים מציעים באוצר ליצור דיפרנציאליות כך שייווצרו 4 מסלולים לעסקים, בהתאם לרמת הסיכון שלהם, כאשר 80% מהעסקים יעברו למסלול המחייב רק הצהרה ולא אישור.

בתחום הנדל"ן מתכוונים באוצר לאפשר לרשויות המקומיות לאפשר קומה לשימוש ציבורי ולא רק קרקע, עבור מעונות יום, לדירות להשכרה או מלונות, זאת מאחר ובמסגרת תוכניות פינוי בינוי המחסור בקרקע מהווה מכשול לעתים רבות למבנים ציבוריים.

במקביל מבקשים לקדם מהלך שצפוי לזכות להתנגדות עזה של הרשויות המקומיות לפיו במידה ורשות מקומית לא תספק היתרי בנייה לתשתיות בפרק זמן מוגדר התוכנית תעבור לרישוי בוות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות). מדובר במהלך דומה לזה שהעביר את הסמכות להענקת רישוי עסק מהרשות המקומית לממשלה במקרה של תשתית לאומית שקודם בממשלה לאחר סירובו של יונה יהב לאשר את הרישוי העסק סביב משבר האמוניה בחיפה.

"ממשלת ישראל שוב שכחה את העסקים הקטנים"

בתגובה לטיוטת חוק ההסדרים אמר עו"ד רועי כהן נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים ועסקים קטנים: "שוב ממשלת ישראל שכחה בבית את העסקים הקטנים. לצערי זו פעם נוספת שקובעי המדיניות בחוק ההסדרים לא סופרים את העסקים הקטנים. להב הציגה תוכנית סדורה לעידוד העסקים הקטנים בתחום המיסוי ,הורדת רגולציה ובירוקרטיה, מתן רשת ביטחון סוציאלית. כולם מסכימים שיש לעשות זאת אבל לא מקצים לכך תקציבים. אנחנו בתחתית סדר העדיפויות - חילקו לכולם ועבורנו כמו תמיד לא נשאר. שנת 2017 הייתה שנת שיא בסגירת עסקים קטנים בישראל, ואי אפשר עוד להתעלם מהדלת המסתובבת הזו , אנו נגיע לכנסת ,לוועדות, נוריד את הכפפות ונסיר את המסיכות , הגיע הזמן לאשר תוכנית לאומית לעידוד העסקים הקטנים בישראל. כותרות יש בשפע אבל לא מכניסים את היד לכיס ולא מעבירים תקציבים ותמריצים ומיליון וחצי אנשים שמשוועים לסיוע ותמיכה נשארים שוב מאחור".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות