אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נטו עולים: הניצחון הפוליטי של אביגדור ליברמן צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי

נטו עולים: הניצחון הפוליטי של אביגדור ליברמן

במסגרת דיוני התקציב, שר הביטחון ליברמן לא דרש תוספת לביטחון ישראל, אלא העדיף 600 מיליון שקל לביטחון ישראל ביתנו

11.01.2018, 16:35 | אדריאן פילוט

עם כל הכבוד למשה כחלון שהפגין בשבועיים האחרונים יכולות פוליטיות מרשימות, שר הביטחון, אביגדור ליברמן הוכיח היום כי פוליטיקה היא מקצוע, והוא, לא פחות מכחלון, עדיין מהמקצוענים שבתחום.

קראו עוד בכלכליסט

כל המעורבים בתהליך התקצוב - בלי יוצא מן הכלל - סברו כי שר הביטחון מכין להם "מלחמת יום כיפור" בצורה של דרישה תקציבית בסך 4 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. אפילו שאול מרידור, הממונה על התקציבים באוצר, דאג להבהיר היום באמצעות כלי תקשורת, כי הוא לא "מתכוון" להוסיף שקל לביטחון.

מימין משה כחלון ואביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי מימין משה כחלון ואביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי מימין משה כחלון ואביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי

תזכורת קצרה: תקציב הביטחון סגור עד 2020, זאת במסגרת תר''ש "גדעון" (תוכנית רב-שנתית). ה"פצצה" שנוהגים שרי ביטחון להטיל בכל אישור תקציב היתה גורמת לפתיחת כל המסגרות התקציביות, דיונים אין סופיים, לפתיחת התר''ש, במילים פשוטות: כאב ראש אחד גדלו לפקידי אוצר, לשר האוצר, וליחסים העדינים שביניהם. כל התקציב שגובש - לפח. אהוד ברק עשה זאת אין ספור פעמים בהיותו שר הביטחון.

אלא שליברמן לא דרש אגורה שחוקה ל"ביטחון ישראל", אלא 600 מיליון שקל ל"ביטחון ישראל ביתנו" תוך שהוא מסדר לעשרות אלפי עולים מבוגרים תנאי פנסיה משודרגים. רק מי שמכיר לעומק את המצוקה של הורים מבוגרים "חסרי כל", מבין את גודל ההטבה הכרוכה בתופין של ליברמן. סוגיית עתידם הכלכלי של מבוגרים שעלו מאוחר, נאלצו לוותר על המקצוע שלהם, מתקשים בשפה, משתכרים בשכר נמוך ולא הספיקו לחסוך מספיק לפנסיה ולחסוך ליום סגריר - הוא קריטי לא רק עבור אותם עולים, אלא בעיקר עבור ילדיהם - שיאלצו לממן אותם במוקדם או במאוחר. המתנה של ליברמן היום היא "נטו-נטו" לחשבון הבנק. זה לא "חכות" אלא נטו "דגים". ומה עם הביטחון? ליברמן שואל ותיק המכיר היטב את דינמיקת הכספים הממשלתיים: הוא לא חייב את הכסף עכשיו. יש תמיד העברות תקציביות באמצע השנה. דרך ועדת הכספים עוברים מיליארדים – אחרי אישור תקציב. אז מה הלחץ?

גם כחלון סגר "דיל" מהסרטים: הוא לא רק יעביר היום התקציב בשקט תמורת סכום זעום במונחי מאקרו, אלא גם שהוא הספיק להצטלם ובכתובית התמונה יהיה כתוב צמד המילים "כחלון" ו"העלאת קצבאות קשישים עולים". אז מה רע?

עם זאת, המנצח הגדול הוא עדיין איווט. ליברמן, כך נראה, נמצא במצוקה פוליטית קשה: שר הביטחון עם 6 מנדטים ועם בסיס אלקטוראלי שהולך ונמחק. הזמן עושה את שלו והסטטיסטיקה משחקת נגדו. העולים החדשים, בעקבות הצלחת קליטתם במדינה, כבר הפכו ל"צברים". הצלחת קליטתם הפכה, למרבה האירוניה, לנקודת התורפה של "ישראל ביתנו".

עם המהלך הזה, ליברמן יכול לרשום לעצמו 2 מנדטים - או לפחות עוד מנדט אחד. זה מאריך את חייה של מפלגה שספק אם יש לה מקום בספקטרום הפוליטי הישראלי ב-2018. המסר שליברמן מעביר היום ל"בסיס" הנשחק שלו ברור: איווט - ורק איווט - דואג וידאג לכם. אם אני לא יהיה פה - אף אחד אחר לא יטפל בבעיות הייחודיות שלכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות