אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבסורד בחסות החוק: דיור בר־השגה לעשירים

פרשנות

אבסורד בחסות החוק: דיור בר־השגה לעשירים

מי שדוחף להכניס גם את האוכלוסייה המשתכרת היטב למעגל הזכאים, עבור מוצר שמעצם הגדרתו מוקצה בחסר, מבטל למעשה את יכולתו של מי שבאמת זקוק לדיור בר־השגה להשיגו

22.01.2018, 08:04 | נמרוד בוסו

מאז הוכנס הביטוי "דיור בר־השגה" לשיח הציבורי בימי מחאת קיץ 2011, מלאה הארץ בהצעות חוק, יוזמות עירוניות ואף קמפיינים פרסומיים בנושא. אך רוב היוזמות המתויגות כך אינן מספקות באמת את המוצר, וכזאת גם יוזמת החוק שמקדמים כיום הח"כים רועי פולקמן ורחל עזריה. שכן דיור בר־השגה לא נועד, וממילא גם לא יכול, לסייע לכלל האוכלוסייה. מי שמתעקש לייעדו לכלל האוכלוסיה מוביל לכך שאף אחד לא באמת יוכל לקבלו.

קראו עוד בכלכליסט

מאז החלו מדינות מערב אירופה לקדם דיור מסובסד לפני יותר מ־100 שנה, בכל גלגוליו ובכל צורותיו, נשען ההיגיון של דיור כזה על קיום אוכלוסיית יעד כלשהי. בחלק גדול מהמקרים מדובר היה בשכבות עניות ממש, אך כיום, במרכזי ערים בעלות לחצי ביקוש גדולים לדיור דוגמת ניו יורק, פריז או לונדון, מיועדת ההטבה גם לבעלי הכנסות בינוניות מעשירונים 8-7, שגם עבורם כבר הפכו מחירי השוק באותם ערים לגבוהים מדי.

הדמיית פרויקט גני שפירא, דיור בר השגה בת"א, הדמיה: מילבאואר אדריכלים, צילום: שי אפשטיין הדמיית פרויקט גני שפירא, דיור בר השגה בת"א | הדמיה: מילבאואר אדריכלים, צילום: שי אפשטיין הדמיית פרויקט גני שפירא, דיור בר השגה בת"א, הדמיה: מילבאואר אדריכלים, צילום: שי אפשטיין

אין מדובר רק בסיוע לבני אותן השכבות, כי אם גם בהבנה שעיר שהופכת להיות נגישה למגורים לעשירים בלבד היא עיר נכה, וריכוזם של בני ההכנסות הנמוכות בפריפריה הגיאוגרפית בלבד הוא חומר נפץ חברתי. היצע מגורים לעוסקים במקצועות ההוראה, הסיעוד, הניקיון, השיטור, האמנות ושאר משלחי יד שהתגמול בעדם צנוע, חיוני לא רק מסיבות של צדק חברתי. הוא חיוני בעיקר ליצירת חברה מגוונת ובריאה.

לעומת זאת, הרעיון שעל המדינה או הרשות המקומית להתגייס ולספק ממשאבים ציבוריים סיוע בדיור ללא כל מבחן הכנסה, באופן שיאפשר גם לעורכי דין, הייטקיסטים ואפילו ח"כים בעלי משכורות שמנות הוא אבסורד, ולא לחינם הוא אינו קיים בשום מקום בעולם. ברמת משכורת של 20 אלף שקל ומעלה, רוב הדירות בישראל הן בהישג יד.

מי שדוחף להכניס גם את האוכלוסייה המשתכרת היטב למעגל הזכאים, עבור מוצר שמעצם הגדרתו מוקצה בחסר, מבטל למעשה את יכולתו של מי שבאמת זקוק לדיור בר־השגה להשיגו, שכן הוא מפחית את סיכויי הזכייה למינימום עבור כולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הסבר לכתב הנבוך
תכנית מחיר למשתכן נועדה להשאיר כאן בארץ את מעמד הביניים החרוץ והמוכשר שפשוט יברח מכאן אם לא יאפשרו לו לקנות דירה טובה במחיר שקונים בעולם. למה יברח ? פשוט מפני שהוא יכול הפחות מוכשרים ישארו כאן בלאו הכי גם אם יגורו במערה, ממילא אף אחד לא יבכה אם יעזבו.
שמחתי לעזור-תשאל ונענה בשמחה  |  22.01.18
4.
דיור בר השגה-לעשירים בלבד!
סוף כל סוף כתבה שקוראת לילד בשמו האמיתי!! מחיר למשתכן נועד לא כדי לעזור לאוכלוסיות החלשות אלא להטיב על מעמד הבניים! חבל שזוגות צעירים ממשיכים לחכות ל"זכיה" בתחרות בדירה יקרה ולא משתלמת ולא פונים אלטרנטיבה אחרת כמו לדוגמא-פרי נדלן שבונה עכשיו כמה פרוייקטים משתלמים במרכז במיוחד לזוגות צעירים וסטודנטים.
דיור  |  22.01.18
3.
גם ככה תהיה תחרות מטורפת
בלי קשר למבחן הכנסה - בטוח יהיה מיליון אנשים מעוניינים - אז אין סיכוי להיכנס לזה כך או כך. וחבל, זה בהחלט דרך מעולה להוריד מחיר כללי של שכירות וע"י זה מחירי דיור מבחינתי - שרוב הדירות במדינה יהיו מוזלות ואז בעלי בית של שאר הדירות לא יוכלו להמשיך ולעקוץ את הדיירים במחרים מנופחים. לדעתי בגרמניה יש משהו כזה
הומלס  |  22.01.18
לכל התגובות