אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד רה"מ השיב באופן מלא רק ל-27% מבקשות חופש המידע צילום: איי אף פי

משרד רה"מ השיב באופן מלא רק ל-27% מבקשות חופש המידע

ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע: "המשרד הרבה יותר גרוע ממשרדים אחרים". המשרד הבטיח לבדוק פרסום פרטני של עלות נסיעות נתניהו

29.01.2018, 12:18 | שחר אילן

משרד ראש הממשלה השיב באופן מלא ב-2017 רק ל-27% מבקשות חופש המידע שהוגשו אליו ועוד 4% נענו חלקית. מנכ"ל המשרד אלי גרונר הסביר את האחוז הנמוך בכך ש-38% מהבקשות נדחו בגלל היעדר תשלום אגרה. זאת, לדבריו, בניגוד ל-2% אצל משרדים אחרים. עוד טענו במשרד ראש הממשלה שיש להם אחוז גבוה יחסית של בקשות המתייחסות לעניינים אישיים של ראש הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

הנתונים נמסרו הבוקר (ב') בישיבת ועדת השקיפות של הכנסת בראשות ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני. לפי הנתונים, 8% מהבקשות שהוגשו למשרד נדחו ול-22% טרם ניתנה תשובה. בסך הכול הוגשו ב-2017 למשרד 292 בקשות. ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים, ריבקי דב"ש, אמרה ש"משרד ראש הממשלה הרבה יותר גרוע ממשרדים אחרים".

ח"כ סתיו שפיר, ראש ועדת השקיפות של הכנסת, צילום: חגי הירשפלד  ח"כ סתיו שפיר, ראש ועדת השקיפות של הכנסת | צילום: חגי הירשפלד ח"כ סתיו שפיר, ראש ועדת השקיפות של הכנסת, צילום: חגי הירשפלד

בהקשר של משרד ראש הממשלה, ציין בין היתר גרונר שהגיעה למשרד בקשה בנושא "כמה ספריי לשיער ראש הממשלה רוכש, מה מספר הצבע, כל כמה זמן מחליף צבע, מה אחוז החמצן". במשרד אמרו שהשאילתה הגיעה באמצעות אתר של הסדנה לידע ציבורי שנסגר אחר כך. עוד ציינו שהשאילתה נבדקה תחילה בשל הנחיה של הלשכה המשפטית של המשרד לבדוק האם ניתן להשיב לה לפחות חלקית. דב"ש חיוותה דעה שאפשר היה לדחות את הבקשה על הסף.

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, צילום: נמרוד גליקמן אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה | צילום: נמרוד גליקמן אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, צילום: נמרוד גליקמן

גרונר הדגיש את העובדה שישראל עלתה במדד על שקיפות של הפורום הכלכלי העולמי מהמקום ה-60 למקום ה-29. לדבירו אין אח ורע להתקדמות כזו. הסיבה היא ש"הדבר סופר-חשוב לכלכלה ואנחנו רואים חשיבות רבה בהגברת חופש המידע לצמיחת המשק".

ויכוח התפתח בין יו"ר הוועדה סתיו שפיר לאנשי משרד ראש הממשלה סביב דרישת שפיר לפרסם את העלות של כל נסיעה של ראש הממשלה. בין היתר היא שאלה "איך זה לא מסובך לפרסם כל נסיעה של חבר כנסת ועובד מדינה ולא מסובך כשמדובר בראש הממשלה". גרונר טען שמדובר רק בוויכוח על רזולוציות, שכן הנסיעות והעלות הכוללת שלהן מתפרסמים. הוא הבטיח לבדוק אפשרות לפרסם כל נסיעה. יועץ המנכ"ל רועי כהן אמר שמדובר בהטלת עומס נוסף על עובדי המשרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות