אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הרגולטור אישר במודע את חוזה הגז הבעייתי של חברת החשמל" צילום: עומר מסינגר

"הרגולטור אישר במודע את חוזה הגז הבעייתי של חברת החשמל"

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי הודה בתצהיר שהגיש לביהמ"ש בתביעה הייצוגית נגד מחיר הגז כי רשות החשמל ידעה על הפגמים בחוזה עם תמר

30.01.2018, 08:08 | ליאור גוטמן

רשות החשמל אישרה ביודעין חוזה גז בעייתי, שכלל מחיר גבוה והצמדות לא מקובלות, בין חברת החשמל לשותפות תמר, בגלל איומים של שותפות הגז ושיקולים על משקיים ‑ כך עולה מתצהיר שהגיש מנכ"ל משרד האנרגיה וחבר מליאת רשות החשמל לשעבר, אודי אדירי, לביהמ"ש המחוזי בלוד. התצהיר הוגש במסגרת הדיון המחודש בבקשה לתביעה ייצוגית נגד שותפות הגז תמר בטענה למחיר מופרז של הגז הטבעי. מבקר המדינה יוסף שפירא אמד את התשלום העודף שיושת על הציבור כתוצאה ממחיר הגז הגבוה בכ־8.3 מיליארד שקל לאורך 15 שנות החוזה.

קראו עוד בכלכליסט

החוזה בין חברת החשמל לשותפות הגז תמר: חברת החשמל סיכמה על רכישת גז טבעי במחיר שבדיעבד התברר כגבוה ביותר במשק - בסיס של 5.04 דולר ליחידת אנרגיה ושתי הצמדות אוטומטיות שהוטלו עליו.

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

אדירי טוען בתצהיר כי זיהה שיש פער בלתי נתפס בין החוזה בגלגול הראשון שלו לזה שנחתם בסופו של תהליך ומספר כי הדבר הוביל אותו ליזום דיון בעניין "במטרה למנוע השתת עלות עודפת על הציבור". אדירי מצהיר עוד שמליאת רשות החשמל התחייבה בעקבות זאת, שלא יוטלו עלויות גז עודפות על הציבור. אבל על אף הצהרותיו של אדירי ביוני 2012 אושר החוזה במליאת רשות החשמל כאשר גם הוא הצביע בעדו לצד יו"ר המליאה אז אורית פרקש הכהן. אדירי מעריך את העלות העודפת מאחת ההצמדות בכ־500 מיליון דולר. חברות הגז איימו שללא התוספת הזו ‑ לא יהיה גז. בחלק האחרון של התצהיר שלו חוזר אדירי על איומי חברות הגז בעניין נוסף, שלפיהם - הם לא יצטרפו לשיחות מתווה הגז טרם קבלת חסינות לחוזה תמר, ומעיד שהייתה הסכמה לכך מצד אגף התקציבים (שאדירי היה סגן בן באותה העת – ל"ג), רשות ההגבלים, משרד האנרגיה, המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד המשפטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות