אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטבול: חגיגה גדולה, תחזיות קודרות צילום: איי פי

פוטבול: חגיגה גדולה, תחזיות קודרות

הפוטבול הוא עדיין הענף הפופולרי ביותר בארה"ב וצפוי להישאר ככה עוד שנים רבות. אבל משהו בתשתית האהבה אל המשחק נסדק. האם ב-2038 יחגגו את הסופרבול כמו היום?

30.01.2018, 10:22 | אוריאל דסקל

ב-1979 פנרק דפורד, כתב מגזין ספורטס אילוסטרייטד, הסתובב בקרב מאמנים ואנשי ליגת הפוטבול של ארצות הברית (NFL) ושאל אותם איך, לדעתם, ייראה הענף בשנת 2000. אילו חוקים ישתנו, איזה סוג של אנשים ישחקו את המשחק ומה תהיה האווירה במגרשים.

קראו עוד בכלכליסט

פוטבול. עדיין 100 מיליון צופים לפחות, צילום: איי פי פוטבול. עדיין 100 מיליון צופים לפחות | צילום: איי פי פוטבול. עדיין 100 מיליון צופים לפחות, צילום: איי פי

אז מה חזו אז?

ג'ון מיידן - אחד מהמאמנים הגדולים של הליגה ופרשן-על ששמו מתנוסס על משחק הפוטבול למחשב הפופולרי ביותר כיום - טען, חצי בצחוק, ש"אולי רובוטים יחליפו את עבודת המאמן. מישהו ילחץ על כפתור על חוזה של רובוט והוא יעשה קולות ויגיד 'אוקיי, רוצו ותתקלו'".

ביירון דונסיס, ממציא שעיצב את המגנים על הכתפיים והראש של שחקני הפוטבול, היה רציני יותר וטען שעד שנת 2000 "אישה תשחק כקוורטרבק ב-NFL כי הציוד יהיה קל יותר, טוב יותר ולנשים יש סף כאב גבוה יותר".

הוא הוסיף ש"לכל קוורטרבק יהיה מחשב בקסדה שיקרין על המחסום לעיניים סטטיסטיות וממוצעים שיעזרו לו לקבוע מה התרגיל הנכון לעשות".

שני הדברים עדיין לא קרו למרות שהציוד קל יותר ויש ילדות ונערות שמשחקות פוטבול בארה"ב, וטכנולוגית ה-augmented reality מאפשרת להקרין במשקפיים או על מסך הקסדה, בזמן אמת, נתונים לקוורטרבק.

תחזיות נוספות קשורות לסוג האנשים שישחקו את המשחק.

ג'ון רלסטון, מאמן ובכיר בסן פרנסיסקו פורטיניינרס, טען שבשנת 2000 השחקנים בליגה יהיו תוצאה של "הרבעה". "צריך לחשוב על אימהות שבדיות או אנשים מדנמרק, שיגדלו שחקנים גדולים וחזקים. בעבר אמרתי בצחוק שבעתיד שחקני פוטבול יהיו תוצאה של הרבעה, אבל אני עכשיו אומר זה לא כזה מופרך שזה יקרה" אמר רלסטון.

ככל הידוע אין שחקן שיצרו בשבדיה או דנמרק ומספר השחקנים הבינלאומיים ב-NFL הוא מצומצם ביותר. אך גם תחזיות פחות מופרכות בנוגע לחומר האנושי בליגה לא יצאו לפועל. "אולי שחקני פוטבול יגיעו ממקום אחר. לא מהקולג'ים" טען באם פיליפס, מאמן יוסטון אוילרס (קבוצה שכבר לא קיימת). "אולי בשנת 2000 הליינסמן הכי טוב במדינה יגיע מרחובות לוס אנג'לס ולא אוניברסיטת קליפורניה - ואנחנו נמצא דרך למצוא אותו".

התחזית הזו היתה מעניינת אבל כמעט ואין שחקן NFL שאינו אמריקאי שעבר דרך "המערכת" - קבוצות פוטובול בתיכונים ובקולג'ים. ליינסמן לא יכול לגדול ברחובות לוס אנג'לס כי פוטבול אינו ספורט רחוב כמו כדורסל או כדורגל ובתוך הערים, כדורסל - ענף שמשוחק על שטח קטן - שולט. כמו כן, בהרבה פרברים מעדיפים בייסבול ואפילו כדורגל על פני פוטבול.

וכאן, אולי, נמצא החריץ בשיריון של הפוטבול.

שואו מי דה מאני

פוטבול הופך לאופציה שנייה, שלישית ואולי אחרונה לספורטאים אמריקאים רבים. ויש לכך מספר סיבות.

בעידן בו קל להשיג נתוני שכר של כמעט כל ספורטאי בעולם, פוטבול, באופן מוצדק למדי, כבר לא נתפס כדרך טובה לעושר - בטח לא כמו הכדורסל, שמאפשר קיום קריירה מניבה גם מחוץ לארה"ב. אתלטים צעירים רבים בארה"ב, שבדרך כלל משתתפים במספר ענפי ספורט עד גיל 14-15, רואים ששחקן פוטבול מקבל שכר לא מובטח שתלוי בעיקר בבונוסים, שנמוך בצורה משמעותית, משכר ממוצע של כוכב כדורסל - ששכרו מובטח. לכן רבים מהם בוחרים ללכת לענף המניב יותר. עד כמה הפערים גדולים?

שחקן NFL ממוצע מרוויח כ-2.7 מיליון דולר בשנה במשך שלוש שנים בממוצע, כשהשכר החציוני הוא 1.07 מיליון דולר. זאת בעוד ששחקן NBA מרוויח בממוצע 7.1 מיליון דולר בשנה והשכר החיצוני הוא 3.8 מיליון דולר. שחקן NBA נמצא בליגה, בממוצע, כמעט 5 שנים.

(הפרטים מסקר המשכורות של SportingIntellegence.com )

וזה מבלי להיכנס לחישובי פופולריות וניראות. שחקן הפוטבול הממוצע יכול להסתובב ברחוב ואנשים יתקשו לזהותו מאחר שאת כל הקריירה עשה בתוך קסדה, כחלק מקבוצה ענקית של ספורטאים כמוהו. הכדורסלן הממוצע ב-NBA מוכר הרבה יותר. הוא חשוף יותר למצלמה, פופולרי יותר ברשתות החברתיות וזוכה לחוזי פרסום גדולים הרבה יותר. בנוסף, הכדורסל גלובלי הרבה יותר מהמשחק המוזר הזה שמשחקים האמריקאים עם כדור אליפטי, מה שמגדיל את פוטנציאל הצמיחה של ה-NBA ופוטנציאל התעסוקה של הכדורסלן הממוצע.

הענף הכי משוחק בארה"ב. בינתיים

אמנם בערי השדה ובפרברים רבים, פוטבול הוא עדיין המשחק הכי משוחק - אבל שינויים דמוגרפיים בארה"ב (כגון מהגרים רבים ממדינות לטיניות ואורבניזציה) והחשש של הורים לשלוח את הילדים שלהם לענף שהשתתפות בו עשויה לפגוע בצורה בלתי הפיכה במוח הילד - מובילים לתחזיות הרבה יותר קודרות לגבי עתיד המשחק בשנת 2038.

ב-2017 מספר השחקנים בתיכונים ששיחקו את המשחק ירד ב-25,901 לפי הפדרציה הלאומית לבתי ספר תיכונים בארה"ב. עדיין פוטבול הוא הענף הפופולרי ביותר בקרב תיכוניסטים - 1,086,748 משחקים את המשחק. ואולם, מאז 2010 מספר התיכונים שמציע פוטבול ירד מכ-14,300 לכ-14,100, ירידה קטנה יחסית אבל המגמה מתחזקת במדינות מסוימות, בעיקר עשירות יותר. בסקר שנערך בקליפורניה רואים שבמדינה המערבית ירד מספר שחקני הפוטבול ב-3.12% בשנה האחרונה ו-10% בעשור האחרון. כך גם במדינות אחרות - כאמור, בעיקר עשירות יותר ואורבניות יותר.

אחרי השנה האחרונה, בארה"ב מצפים לירידה נוספת בהשתתפות במשחק בשורשיו. מספר מחקרים שהראו קשר ישיר בין מחלת ניוון המוח CTE לפוטבול, גורמים להורים למשוך את הילדים שלהם מחוגי הפוטבול ולפי אדם שייפר מ-ESPN כ-35 שחקני פוטבול מתחת לגיל 30 פרשו מהמשחק בשנתיים האחרונות - רבים מהם הסבירו שעשו זאת בגלל הקשר בין פגיעה מוחית לפוטבול. הפרסום על כך שארון הרננדז, שחקן ניו אינגלנד פטריוטס שהורשע ברצח, סבל מ-CTE גם כן הוריד רבים מהמשחק.

עדיין המלך

ברמה הארצית, פוטבול הוא עדיין תופעה כלל אמריקאית שקשה לראות אותה דועכת בקרוב.

לפי דיווח באתר תעשיית הפרסום Ad Age, היתה ירידה של 9% ברייטינג של ה-NFL משלל סיבות. פוליטיות (אנשים נגעלו ממחאות שחקני הפוטבול או מכך שהפוטבול זנח את מי שהתחיל את ההפגנות נגד אלימות שוטרים, קולין קאפרניק), דמוגרפיות (צעירים צופים פחות בטלוויזיה, רבים כבר לא צופים במשחקים מלאים אלא רק בערוץ הר-זון, מעיין ערוץ קיבוץ), וגם בגלל עניין ה-CTE. עם זאת, לפי Ad Age: "על אף ירידה של 9% במספר הצופים לעומת שנה קודם לכן והתקפות משני צדי המפה הפוליטית, ה-NFL המשיכה להטיל צל כבד על נוף התקשורת ב-2017". מה זאת אומרת "להטיל צל על נוף התקשורת?". 7 מ-10 התוכניות הכי נצפות בטלוויזיה היו משחקי NFL, גמרים אזוריים והסופרבול. זה צל די גדול.

פוטבול. עדיין הכי פופולרי, צילום: רויטרס פוטבול. עדיין הכי פופולרי | צילום: רויטרס פוטבול. עדיין הכי פופולרי, צילום: רויטרס

100 מיליון + מול המסכים

גם השנה יותר מ-100 מיליון אמריקאים צפויים לשבת מול המסך ולצפות בסופרבול. יום הגמר עדיין יום חג לאומי. חצי דקת פרסומת תעלה יותר מ-5 מיליון דולר וביום למחרת כולם ידברו על מה שקרה באצטדיון של מינסוטה. קבוצה בליגה שווה פי 10 יותר ממה שהיתה שווה לפני 30 שנה וזכויות השידור מעניינות לא רק את גופי השידור המסורתיים אלא גם את אמזון, טוויטר ופייסבוק. ואולם, נראה שמשהו, בתשתיות המשחק והקהילות הרבות והחזקות שהתגבשו סביב המשחק, משהו נסדק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות