אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבן של פאינה קירשנבאום: "אמא שלי סידרה לי עבודה? היא פתחה את הדלת. אני נכנסתי" צילום: עמית שעל

הבן של פאינה קירשנבאום: "אמא שלי סידרה לי עבודה? היא פתחה את הדלת. אני נכנסתי"

טמיר קירשנבאום, בנה של סגנית שר הפנים לשעבר, הגיע הבוקר לביהמ"ש המחוזי כדי לספר על עבודתו בתנועת עזרא העולמית. על פי כתב האישום הוא הועסק בתנועה באופן פיקטיבי ונהנה מנסיעות לחו"ל מתוקף תפקידו, אך לטענתו הוא עבד כמגייס לפרויקט תגלית בערוצים א-פורמאליים

01.02.2018, 11:40 | זוהר שחר לוי
פרשת ישראל ביתנו: טמיר קירשנבאום, בנה של סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, העיד הבוקר (ה') במסגרת ההליך המשפטי המתנהל בעניינם של נותני השוחד בפרשה ובהם דניאל אלינסון, יו"ר תנועת עזרא העולמית אצלו הועסק: "אמא שלי הכירה את דני, היא סידרה לי את העבודה, ביקשתי ממנה שתעזור לי וככה הגעתי לדני".

קראו עוד בכלכליסט

קירשנבאום, בנה של סגנית שר הפנים לשעבר, הנאשמת בעבירות שוחד, הגיע הבוקר לאולמו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, כדי לספר על עבודתו בתנועת עזרא העולמית.

בכתב האישום, שהוגש על ידי ד"ר מאור אבן חן מפרקליטות מחוז תל אביב, נטען כי כחלק ממערכת השוחד והעברות הכספים בין קירשנבאום ואנשי ישראל ביתנו לבית תנועת עזרא העולמית, הועסק בין השאר הבן, טמיר, בתנועה על ידי היו"ר דניאל אלינסון, אך למעשה, כך נטען, היתה זו העסקה פיקטיבית והבן קיבל משכורת אך לא ממש עבד בתנועה. עוד נטען כי קירשנבאום הבן נסע לטיול בניו יורק על חשבון התנועה, לבקשת האם, שוב, כחלק ממערכת העברת הכספים בין הצדדים.

קירשנבאום הבן, סיפר בחקירתו במשטרה כי אכן עבד בתנועת עזרא וכי נסע לשהות של כ-11 ימים בארה"ב, חלק ממנה, טען, היה במסגרת עבודתו. בעדותו בביהמ"ש היום התקשה לזכור פרטים מתקופה זו. לגרסתו הוא עבד בתנועת עזרא כמגייס לפרויקט תגלית, בערוצים א-פורמאליים – כמו פייסבוק, קשרים אישיים וכדומה.

לגרסתו, הוא גם הועסק כדי להקים אתר אינטרנט במסגרת עבודתו כמגייס, אתר בו פרסם את חוויותיו האישיות מהשתתפותו האישית, בזמן שירותו הצבאי, בתגלית, בניסיון לפנות לקהל היעד ולקבל פניות מגולשים על רצונם להשתתף בפרויקט.

פאינה קירשנבאום בבית המשפט, צילום: אוראל כהן פאינה קירשנבאום בבית המשפט | צילום: אוראל כהן פאינה קירשנבאום בבית המשפט, צילום: אוראל כהן

"פתחתי אתר", סיפר קירשנבאום בבית המשפט, "ובו אני מספר על חוויה אישית שלי בתגלית ומזמין אנשים להצטרף ולשמוע. הדף נקרא דף נחיתה. אני ניהלתי אותו ובניתי אותו. ניהלתי פניות שמתקבלות דרך האתר, לעצב אותו, כל העבודה על האתר". כשנשאל כמה פניות היו לאתר השיב: "לא היו".

מי שאחראי על העסקתו של הבן בתנועת עזרא היא האם כאמור, פאינה קירשבנאום. הבן סיפר בעדותו כי אמו הייתה זו שתיווכה בין הצדדים. "הייתי בשלבי שחרור", סיפר, "לא מצאתי עבודה באותו הזמן. ביקשתי ממנה שתעזור לי למצוא עבודה וככה הגעתי לדני. נפגשתי כמה פעמים והתחלתי לעבוד. עשינו תיאום ציפיות – מה הוא מצפה ממני לעשות ומה התפקיד".

במהלך שנת 2013, בחודש ספטמבר, נסע הבן לנסיעה של בת כ-11 ימים לניו יורק. לדבריו קירשנבאום חלק מהנסיעה הייתה פרטית וחלקה הייתה קשורה בעבודתו בעזרא, בניסיון לגייס אנשים לתגלית, כמו פגישות עם אנשים בניו יורק.

טמיר קירשנבאום. על פי כתב האישום העסקתו היתה פיקטיבית, צילום: עמית שעל טמיר קירשנבאום. על פי כתב האישום העסקתו היתה פיקטיבית | צילום: עמית שעל טמיר קירשנבאום. על פי כתב האישום העסקתו היתה פיקטיבית, צילום: עמית שעל

בבית המשפט התקשה הבן לזכור מי הזמין את כרטיס הטיסה עבורו. במשטרה סיפר כי, "אין לי מושג, אני בכלל לא התעסקתי עם הכרטיס, אני באתי ואמרתי להורים שלי שאני רוצה לטוס לניו יורק בתאריכים האלו וההורים סגרו את זה, לא אני. כמה זמן אחראי שדיברתי איתם הם שבו אלי ואמרו לי שיש לי כרטיסים".

"זה נכון מה שאמרת במשטרה"? שאלה נציגת הפרקליטות עו"ד נטלי קוקוי,. קירשנבאום השיב: "הייתי רוצה לשנות את זה, אבל זה נכון". בסופו של יום, לפי הפרקליטות, פאינה קירשנבאום פנתה לאלינסון וביקשה כי יממן את טיסתו ואת שהותו של הבן בניו יורק. אלינסון אכן מימן את כרטיסי הטיסה ו-4 לילות בשני מלונות שונים בניו יורק, אחד מהם מלון הילטון היוקרתי.

תובעת: איך יתכן שדני משלם לך על הטיסה ואתה לא יודע?

"תראי אני באמת לא זוכר. גם כשעברתי אתמול על החקירה – לא זכרתי. אני באמת לא יודע, סורי".

לגבי שהותו בניו יורק, שחלקה כאמור מומן על ידי אלינסון, סיפר קירשנבאום בחקירתו במשטרה כי מי שטיפל בכך הייתה אמו. "אמא שלי אני חושב", אמר, "לא זוכר, בעצם אני התעסקתי בזה ואני לא זוכר איך. עכשיו אני נזכר שאחרי שסגרתי עם רחל ושנשארו עוד ימים שאין לי דירה ופניתי לדניאל אלינסון, זה היה עוד בישראל לפני שנסעתי. זה היה הביקור הראשון שלי בניו יורק ולא הכרתי וידעתי שהוא מכיר היטב את ניו יורק ולכן התקשרתי כדי לשאול אותו על המלון. דני חיפש ומצא את הילטון ואמר שיטפל בזה".

לשאלות סנגורו של אלינסון, סיפר קירשנבאום, כי הקשר בינו לבין אלינסון לא החל דווקא דרך אמו אלא בעקבות השתתפותו של הבן בפרויקט תגלית במסגרת שירותו הצבאי. לגרסתו, במהלך שירותו הוא נבחר ביחד עם עוד מספר חיילים ללוות משתתפים בתגלית, וכך יצר קשר עם המשתתפים וכן עם אלינסון – קשר שנמשך עוד שנים לאחר מכן. "לא אמרתי שאמא שלי הכירה את דני, שהיא סידרה את העבודה, היא אמרה שדני מחפש עובד. היא לא דיברה על שכר, ולא על סוג העבודה. מה המשמעות של 'סידרה לי'? היא פתחה לי את הדלת, אני נכנסתי. היא עזרה לי לסדר את הכיוון ואני לקחתי את זה, אני הוכחתי את עצמי".

לגרסתו, כמו האתר שהוא בנה עבור תנועת עזרא העולמית יש עוד מאות מגייסים שבונים אתרים כאלה בניסיון להגיע למתעניינים פוטנציאליים וגם אליהם אף אחד לא פונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות