אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון קטן לעובדי טבע: הטבות הבריאות והקייטנות לילדים ישארו צילום: טל שחר

בלעדי לכלכליסט

ניצחון קטן לעובדי טבע: הטבות הבריאות והקייטנות לילדים ישארו

עובדי טבע והנהלת החברה חתמו אתמול על הסכם שמסדיר את תנאי הרווחה שלהם. לגבי הבונוסים השנתיים לא הושגה הסכמה והמאבק יימשך בבית הדין לעבודה

06.02.2018, 07:13 | דרור רייך

אחרי הגזירות, הפיטורים וההפגנות עובדי טבע רושמים ניצחון קטן במאבקם בהנהלה. אמש נחתם הסכם בין ראשי הוועדים של מתחמי החברה השונים להנהלת חברת התרופות, בנוגע לתנאי הרווחה של העובדים, לאחר שהצדדים הגיעו להבנות.

קראו עוד בכלכליסט

על פי המידע שהגיע ל"כלכליסט", ההנהלה דרשה לבטל את מרבית ההטבות לעובדים, אך בניגוד לסבבים קודמים, סוכם לבסוף על קיצוץ קטן בלבד בתחום הרווחה.

בנושא המענק השנתי (הבונוס) ארגוני העובדים והנהלת טבע טרם הגיעו להבנות לגבי גובה המענק שלו זכאים העובדים בעקבות עמידה ביעדים "בזכות ולא בחסד", כך על פי דבריהם. מוועדי העובדים של טבע נמסר כי הם בוחנים את צעדיהם ויפעלו למצות את זכויותיהם.

לאחר פגישה חיובית של ראשי ועדי העובדים עם הנהלת טבע הבכירה, ובראשה אורלי פסקל, סמנכ״לית מש״א ישראל, רוב סעיפי הרווחה החשובים נשארו לעובדים. מה שהיה הכי חשוב לעובדי טבע אלה ההטבות הקשורות לבריאות ולמשפחה. ביטוחי הבריאות והשיניים, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח פנסיוני וקרנות ההשתלמות - יישארו ולא יקוצצו.

מימין: ראש הוועד של טבע כפר סבא אלירן קוזליק ומנכ"ל טבע קור שולץ , צילום: טל שחר מימין: ראש הוועד של טבע כפר סבא אלירן קוזליק ומנכ"ל טבע קור שולץ | צילום: טל שחר מימין: ראש הוועד של טבע כפר סבא אלירן קוזליק ומנכ"ל טבע קור שולץ , צילום: טל שחר

כמו כן, הנופש השנתי של העובדים יישמר, אך מתכונתו תשתנה. "כדי שלא יהיה מנקר עיניים" המתכונת שלו תיבחן על ידי העובדים וההנהלה ביחד.

גם יום המשפחה של עובדי טבע יישמר, אך יהיה במתכונת צנועה יותר.

כמו כן, ההסכם שנחתם בין העובדים להנהלה כולל שי לחגים (בפסח וראש השנה) אך במקום שי לט"ו בשבט ושי לפורים העובדים יקבלו רק שי אחד ביום העצמאות, על רקע חגיגות 70 שנה לישראל. כמו כן, טבע תשמור על המענק שהיא נותנת למשרתי המילואים.

על פי ההסכם שהגיע לידי "כלכליסט", עובדי טבע ימשיכו ליהנות מהחזר קייטנות לילדיהם בקיץ, וטבע תמשיך להשתתף במימון לימודים אקדמיים לעובדים ולילדיהם. בנוסף, טבע תעניק גם מענק ללימודים בתיכון לילדי העובדים הבוגרים.

ילדי העובדים ייהנו גם משי חזרה לבית הספר, שי לילדים שהגיעו לבר/בת מצווה, ושי ביום העצמאות לילדי העובדים המשרתים בצבא. כמו כן, עובדי טבע ייהנו מכרטיסים למוזיאונים, ומועדון ההטבות קלאב טבע ימשיך לפעול.

הפגנות עובדי טבע (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג הפגנות עובדי טבע (ארכיון) | צילום: אוהד צויגנברג הפגנות עובדי טבע (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג

"הבונוסים בתוך ההסכמים"

 

האווירה המפויסת של אתמול אינה מזכירה כלל את עוצמות המאבק בין העובדים להנהלה שהחל בהפגנות סוערות ונמשך בפעילות מקומית וארצית. "אין בכוונתי לאפשר להנהלת טבע לפגוע בעובדי טבע־טק ולתפוס אותנו כבני ערובה, לרמוס ולפגוע בכבודנו וזכויותינו", אמר יו"ר ועד עובדי המפעל ברמת חובב כאמל אלדנפירי. במפעל, המייצר בעיקר חומרי גלם לתרופות, פוטרו באוגוסט 110 עובדים. 880 העובדים הנותרים מוגנים מפני פיטורים עד 2021.

אלירן קוזליק, ראש ועד טבע כפר סבא, מוביל את הקו המשפטי במאבק. קוזליק שכר את היועצים המשפטיים של משרד אהוד שילוני, המתמחים בדיני עבודה, כדי לתכנן את צעדי הוועד. "הבונוסים שלנו מעוגנים בהסכמים ומושתתים על יעדים אישיים, ויכולים להגיע ל־20% משכר העובד", הסביר קוזליק. "לכן אנחנו רוצים לפנות לבית הדין לעבודה ולהגיע להבנות. לא ראיתי שמקצצים לדירקטורים שמרוויחים 15 אלף דולר בחודש ו־2,100 דולר לישיבה".

כ־120 מעובדי אתר הייצור בכפר סבא, שמעסיק 1,450 עובדים, פוטרו בגל הקודם באוגוסט וההסכם הקיבוצי מגן על הנותרים מפני פיטורים עד סוף 2021.

המטה הגלובלי של טבע, הממוקם בפתח תקווה, הוא האתר הגדול ביותר שלה. מועסקים בו 1,500 עובדים ש־40% מהם, 560 עובדים, יפוטרו בחודשים הקרובים, בדרך לסגירת מחלקות ולהעברת חלק מהפעילות לחו"ל. דניאל שבתאי, יו"ר ועד העובדים בפתח תקווה, התייחס לשמועה שלפיה הפיטורים מרצון במפעל הביאו לאחוז גבוה מאוד של מתנדבים להתפטר. "אלה שהתנדבו לעזוב הם אלה שהיו ברשימות מההתחלה. מי שלא היו ברשימות המפוטרים וביקשו להתנדב הם כ־25 איש מתוך 560 מפוטרים. השאר התנדבו אחרי שידעו שהם ברשימות".

מסע הפיטורים בעיצומו

 

ביום חמישי הקרוב חברת טבע תפרסם את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון האחרון של 2017 ולשנה כולה. הדו"חות יישפכו קצת אור על השנה הקשה שעברה חברת התרופות הגנרית הגדולה בעולם. טבע מתמודדת בימים אלה עם חוב עצום של כ־35 מיליארד דולר שנוצר לאחר מסע רכישות לא מוצלח שכלל את רימסה המקסיקנית ואת אקטביס החטיבה הגנרית של אלרגן.

פיטורי העובדים וסגירת פעילויות הם חלק מתוכנית ההבראה של טבע. 14 אלף מתוך 56 אלף עובדי חברת התרופות בעולם יפוטרו בשנתיים הקרובות, מרביתם השנה. בנוסף, טבע תפסיק לחלק דיבידנד לבעלי מניות רגילות וגם חלוקתו לבעלי מניות בכורה תיבחן מדי רבעון. תוכנית ההבראה צפויה לחסוך לטבע 3 מיליארד דולר עד סוף 2019.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות