אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון: "יש 50 אלף דירות לא מכורות - והקבלנים לא רוצים להוריד מחירים" צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי

כחלון: "יש 50 אלף דירות לא מכורות - והקבלנים לא רוצים להוריד מחירים"

שר האוצר בפתיחת דיוני התקציב בוועדת הכספים: "הקבלנים יכולים לוותר קצת על הכנסות". הלמ"ס חדלה מפרסום מלאי הדירות הלא מכורות לפני שנה - וכחלון אף ציין שאינו בטוח בנתונים

18.02.2018, 17:28 | ענת דניאלי
״המרווחים כל כך גדולים כך שהקבלנים יכולים לוותר קצת על הכנסות. מהנתונים שלנו, שאנחנו לא בטוחים בהם, יש 50 אלף דירות לא מכורות שיושבות פנויות על המדף. יש דירות שלא מוכרים כי לא רוצים להוריד את המחירים. הבנקים והמוסדות הפיננסיים רוצים את הכסף ולכן הדירות ימכרו ולא תהיה ברירה", כך אמר שר האוצר משה כחלון בפתיחת דיוני התקציב בוועדת הכספים היום (א').

קראו עוד בכלכליסט

אמירתו של שר האוצר כי ישנן 50 אלף דירות לא מכורות הוא נתון לא ידוע בענף הנדל״ן. זאת משום שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ״ס) הפסיקה לפרסם בפברואר 2017 את מלאי הדירות הלא מכורות בפרסום הדירות שנמכרו ('כמות מבוקשת של דירות'). הפרסום נעצר בגלל אי דיוקים ובעיות שעלו בנתונים ובמיוחד אלו שמעביר משרד הבינוי והשיכון. בפעם האחרונה שפורסם נתון זה הוא הצביע על למעלה מ-30 אלף יחידות דיור שנותרו למכירה.

נתון מלאי הדירות המשוער נחשף על ידי כחלון בעקבות שאלה של יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, על כך שמאשרים תקציב שנה מראש וזה עשוי להיות בעייתי מבחינת נתוני השוק וכן במצב שבו יש האטה בשוק הדיור. "זה חוסר אחריות. שנה זה המון זמן. זה אמנם משדר יציבות אבל אם זו הסיבה היו עושים זאת כל שנה. זה נעשה מסיבות פוליטיות. דווקא בגלל הנתונים הכלכליים החיוביים, הצגת תקציב שייכנס לתוקף רק עוד שנה (!) גובלת בחוסר אחריות. משמעות הדבר; אי-ודאות כרונית לתקופה ארוכה מאד לאור המשבר בקמעונאות, ירידת הנדל"ן, המיסוי בארה"ב ואיומי המלחמה מסביבנו שלא נלקחים בחשבון בתקציב הזה", אמר הרצוג.

שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי שר האוצר משה כחלון | צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות