אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן בפריפריה - גם בצמודי קרקע ולמשפרי דיור צילום: אלעד מלכה

מחיר למשתכן בפריפריה - גם בצמודי קרקע ולמשפרי דיור

כך החליטה מועצת מקרקעי ישראל; בין היישובים שצפויים ליהנות מההחלטה החדשה - בית שאן, טבריה, אילת, ירוחם וקרית שמונה

27.02.2018, 18:08 | אמיתי גזית
החלטה חדשה שקיבלה מועצת מקרקעי ישראל תאפשר לגופי המדינה לשווק בהנחת מחיר למשתכן מגרשים לבנייה שאינה רוויה, ובתנאי שהם באזורי עדיפות לאומית או ביישובי קו העימות, כלומר יישובי פריפריה במחוז צפון ודרום. את הדירות שייבנו על המגרשים האלה אפשר יהיה למכור למשפרי דיור ולא רק למחוסרי דיור. בין היישובים שצפויים ליהנות מההחלטה החדשה: בית שאן עם מגרשים לבניית כ-20 דירות, טבריה עם כ-100 יחידות, אילת כ-350 דירות, כרמיאל כ-50 דירות, מגדל העמק כ-330 דירות, קרית שמונה 80 דירות, עכו 106, ירוחם 276 דירות, ובועיינה נוג'ידאת כ-200 דירות.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכה שצורפה להחלטה, סך אובדן ההכנסות למדינה ב-2018 מההנחות בפרויקטים האלה יגיע לכ-144 מיליון שקל. זאת בעוד שב-2017 אובדן ההכנסות מהנחות באזורים הרלוונטיים היה 138 מיליון שקל, בעקבות שיווק של קרקעות לבניית 3,728 דירות. שווי ההנחה הממוצע לדירה במחוז צפון היה 24 אלף שקל, במחוז דרום 45 אלף שקל.

עד עתה, הנחות של מחיר למשתכן ניתנו רק במגרשים שמיועדים לבניית 6 דירות ומעלה, מגרשים אחרים שווקו במחיר מלא. כמו כן, הקבלנים שזכו במכרזי מחיר למשתכן הוגבלו והותר להם למכור את הדירות המוזלות רק לחסרי דיור, כלומר כאלה שלא רשומה על שמם דירה. משרד הבינוי יכול לאשר לקבלנים לשווק דירות למשפרי דיור רק אם לא הצליחו למכור אותן לזכאי מחיר למשתכן.

ירוחם, צילום: אלעד מלכה ירוחם | צילום: אלעד מלכה ירוחם, צילום: אלעד מלכה

בעקבות ההחלטה, בשנה הקרובה, באזורי עדיפות לאומית וישובי קו העימות בצפון ובדרום, ישווקו מגרשים שבהם בסך הכל פוטנציאל לבניית 3000 דירות חדשות. בכל אחד מהמגרשים אפשר לבנות רק 5-3 דירות, ב-2 קומות, לפחות דירה אחת בקומה .מבחינה תכנונית צורת הבניה הזו אינה נחשבת רוויה, ולכן עד עתה אי אפשר היה לשווק את המגרשים בהנחת מחיר למשתכן. כעת לאחר שההחלטה אושרה, הם ישווקו בהנחה, ואפשר יהיה למכור את הדירות ללא הגבלה למשפרי דיור כמו גם למחוסרי דיור.

עם זאת ההנחה שיקבלו הזוכים תצטמק בהשוואה להנחה שהיו מקבלים במכרז רגיל. לפי ההחלטה, שמאי שיקבע את מחיר הדירות שממנו נגזרת ההנחה, יוסיף לערך שלהן 40% זאת משום שגם בשוק נהוג לשלם יותר על דירות מהסוג הזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות