אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ קרא להגביל את הסחר בכלי נשק; וולמארט תגביל מכירת נשק מגיל 21 צילום: איי אף פי

טראמפ קרא להגביל את הסחר בכלי נשק; וולמארט תגביל מכירת נשק מגיל 21

חברי המפלגה הרפובליקנית הופתעו לשמוע את הנשיא תוקף את מדיניות ה-NRA - ודורש להעלות את הגיל המינמלי לרכישת כלי נשק. הנשיא שאמר בעבר כי הוא תומך בחופש לנשיאת נשק חזר בו בעקבות הטבח בפלורידה

01.03.2018, 10:02 | ynet ושירות כלכליסט

הרפובליקנים בהלם: הנשיא דונלד טראמפ קרא הלילה (ה') למחוקקים ממפלגתו לפעול למען הגבלת הסחר בכלי נשק בעקבות הטבח בתיכון בפלורידה בחודש שעבר. בישיבה שערך עם המחוקקים לעיני מצלמות הטלוויזיה, הפנה טראמפ עורף לאיגוד הרובאים הלאומי (NRA), שתורם מיליונים לחברים רבים במפלגה הרפובליקנית, וזוכה לתמיכתם על רקע התיקון השני לחוקה שעוסק בחופש לשאת נשק.

קראו עוד בכלכליסט

הנשיא קרא לשרטוט מדיניות חדשה שבמסגרתה יורחבו בדיקות הרקע למעוניינים לרכוש כלי נשק בתערוכות ובאינטרנט ודרש להעלות את הגיל המינימלי לרכישת כלי נשק - דבר שהרפובליקנים ואנשי ה-NRA מתנגדים אליו בחריפות.

הסנאטור הרפובליקני פאט טומי הציע לצמצם את הגבלת הגיל רק לרובי סער - וטראמפ האשים אותו בכך שהוא מפחד מה-NRA. הסנאטור המופתע, שהתמיכה הכספית בו מצד האיגוד הופסקה דווקא בגלל שקידם את החוק לבדיקות רקע, אמר לאחר הישיבה: "אם יש רפובליקני שהוכיח שהוא לא מפחד מהאיגוד - זה אני".

במהלך הישיבה הציע הנשיא להעניק לשוטרים מקומיים את הסמכות להחרים כלי נשק מאזרחים בעלי רקע נפשי ללא כל צו משפטי. אמירותיו של הנשיא עוררו את זעמם של הלוביסטים עבור איגוד הרובאים הלאומי, שמיהר להוציא הודעה שטוענת כי רעיונותיו של הנשיא גרועים. דוברת ב-NRA, ג'ניפר בייקר, כינתה את דבריו של טראמפ "הצגה למצלמות" ואמרה: "ההגבלות על רכישת כלי נשק שנידונו יוצרות מדיניות גרועה שלא תצליח להגן על הילדים שלנו. אנחנו נמשיך לקדם את המדיניות שבאמת תצליח למנוע את האסון הבא".

חברי המפלגה הרפובליקנית שיצאו מהישיבה עם טראמפ אמרו לכתבים כי הם ימשיכו להתנגד להגבלת הסחר בכלי נשק. הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה, שהתמודד מול טראמפ בבחירות המקדימות במפלגה, אמר כי הוא לא התרגש מדבריו בישיבה. רוביו חזר על דף המסרים של המפלגה שטוענת כי במעשי הטבח האחרונים כלי הנשק לא נקנו בתערוכות או באופן פיראטי.

הירי בלאס וגאס, אוקטובר 2017 , צילום: איי אף פי הירי בלאס וגאס, אוקטובר 2017 | צילום: איי אף פי הירי בלאס וגאס, אוקטובר 2017 , צילום: איי אף פי

גם הסנאטור ג'ון קורנין בטקסס, מספר 2 במפלגה הרפובליקנית, שישב חמור סבר לצדו של הנשיא, אמר: "הישיבה הזאת הייתה פשוט הצגה נהדרת לטלוויזיה. זה לא הרגיש מציאותי". הסנאטורית הדמוקרטית הבכירה דיאן פיינסטיין שיבחה את טראמפ: "זה יהיה פשוט נהדר אם יהיה חוק שכולם יוכלו לתמוך בו". פיינסטיין, שפועלת בעניין כבר שנים ארוכות, הוסיפה: "הגיע הזמן שנשיא אמריקני יתערב בסוגיה".

"אנחנו לא מתכוונים לזנוח את החירויות שמעוגנות בחוקה רק בגלל שהנשיא שוחח עם מתנגדים לתיקון השני", אמר הסנאטור בן סאסי שמייצג את מדינת נברסקה. על אף ההפתעה מצדו של הנשיא, גם הדמוקרטים לא ששים לצאת בהצהרות תמיכה. "כעת הבית הלבן יכול לפצוח בקמפיין להרחבת בדיקות הרקע, אך הוא עדיין יכול להמשיך לשבת ללא מעש", אמר הסנאטור כריס מפרי מקונטיקט.

הפגנות בארה"ב נג מכירת כלי נשק, צילום: איי אף פי הפגנות בארה"ב נג מכירת כלי נשק | צילום: איי אף פי הפגנות בארה"ב נג מכירת כלי נשק, צילום: איי אף פי

אמירותיו של טראמפ הפתיעו את המערכת הפוליטית בארצות הברית בעיקר משום שדאג להזכיר לא מעט את חיבתו לתיקון השני ולאיגוד הרובאים הלאומי, שתרם לנשיא במרוץ לנשיאות לא פחות מ-30 מיליון דולר. בכנס השנתי של ה-NRA אשתקד בירך הנשיא את חברי האיגוד ואמר: "אני גאה לומר שאני בחיים, אבל בחיים לא אאכזב אתכם".

במהלך הישיבה טראמפ חזר שוב ושוב כי הוא מתנגד לחוק שמקדם ה-NRA שיאפשר לאזרח שרוכש נשק במדינה אחת לשאת אותו בכל שאר המדינות. חברי הקונגרס הרפובליקנים קידמו את הצעת החוק שהייתה אמורה להיטיב עם האיגוד בתמורה לשיפור מאגרי המידע על מחלות נפשיות ששימש מוכרי כלי נשק.

וולמארט ו-Dick's Sporting Goods מגבילים רכישת נשק

בתוך כך, שתיים מהרשתות המובלים בארה"ב למכירת נשק, וולמארט ו-Dick's Sporting Goods, נקטו אתמול בצעדים להגבלת מכירת נשק שלהם. שתי הרשתות הודיעו כי לא ימכרו כלי נשק למי שגילו פחות מ-21. 

 לדברי וולמארט ההחלטה נעשתה לאחר שהחברה בחנה את מדיניות מכירות כלי הנשק לאור מתקפת הירי בבית הספר התיכון בפארקלנד, פלורידה, שבמהלכו נהרגו 17 בני אדם. הצעיר שביצע את הירי השתמש ברובה חצי-אוטומטי מסוג AR-15. וולמארט אמרה כי היא רואה "ברצינות רבה את מחויבותה להתנהלות אחראית בכל הנוגע למכירות כלי נשק" ומדגישה את הרקע של החברה "בשירות לספורטאים ולציידים".

וולמארט הפסיקה למכור רובי AR-15 ורובים חצי-אוטומטיים אחרים כבר ב-2015. החברה לא מוכרת מקפיצי קתות (bump stock) – אביזר המאפשר להגביר משמעותית את קצב הירי של נשקים חצי-אוטומטיים. בנוסף הרשת לא מוכרת מחסניות מוגדלות ולא מוכרת אקדחים בחנויותיה למעט באלסקה. החברה אמרה כי בנוסף לשינוי בחנויותיה, החל תהליך המבטיח כי המדיניות החדשה תיושם גם במכירות האונליין שלה.

 

כמה חברות מובילות וביניהן מטלייף (MetLife), הרץ (Hertz ) ודלתא איירליינס, ניתקו את קשריהן עם ה-NRA מאז התקרית בפלורידה, אולם אף אחת מהן אינה קמעונאית המשווקת רובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות