אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפטנט של עידן עופר: במקום תחנת כוח גדולה, שתיים קטנות צילום: בלומברג

הפטנט של עידן עופר: במקום תחנת כוח גדולה, שתיים קטנות

ל"כלכליסט" נודע כי OPC של עידן עופר מצאה דרך לעקוף את ועדת הריכוזיות. לאחר שבקשתה להקים תחנת כוח באזור קריית גת נפסלה, שוקלת החברה לפצל את הרישיון לשניים, לקבל פטור מחובת הפנייה לוועדה ולהישאר עם אותו כושר ייצור

04.03.2018, 06:53 | ליאור גוטמן

עידן עופר, שמבקש להרחיב את עסקיו בתחום החשמל, מצא דרך לעקוף את מגבלות הריכוזיות. חצי שנה אחרי שוועדת הריכוזיות פסלה בקשה של OPC שבשליטתו להקים תחנת כוח באזור קריית גת, בחברה שוקלים פטנט חדש: פיצול התחנה לאחת או שתיים קטנות. כושר הייצור הסופי יהיה כמעט זהה, אבל הדרך לאישור תתקצר מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

שוק האנרגיה הופתע לפני שבוע מהודעה של OPC לבורסה, שבה בישרה החברה כי החליטה להשקיע 81 מיליון שקלים ברכישת מניות נוספות במיזם תחנת הכוח צומת - התחנה שוועדת הריכוזיות המליצה לא לאפשר לה להקים. העסקה תביא את OPC, זרוע האנרגיה של קבוצת קנון, לאחזקות של 95% מההון המונפק של התחנה. אם תוקם התחנה, היא אמורה להפיק בעוד 4 שנים כ־360 מגוואט - 2.65% מכוח הייצור של חברת החשמל. נוסף על השקעה במניות הודיעה OPC שתזרים 50 מיליון שקלים למימון הקמת התחנה.

מדוע חברת האנרגיה של עופר ממשיכה לקבור מיליוני דולרים במיזם שעלול לרדת לטמיון? באוגוסט האחרון, לאחר ש־OPC רכשה את הזכויות בתחנת הכוח צומת, הודיעה ועדת הריכוזיות במפתיע שהיא ממליצה למדינה לא לאפשר ל־OPC להקים את התחנה. בנימוקי הוועדה, שחיברה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, מופיעה שורה ארוכה של גופים שעופר שולט בהם באמצעות החברות קנון והחברה לישראל: אי.סי פאואר, בזן, כיל, מפעלי ים המלח, רותם אמפרט, זכיינית ערוץ 2 רשת. השורה התחתונה: "הוועדה מצאה כי מדובר בקבוצה הריכוזית ביותר במשק".

רמז לפתרון התעלומה אפשר למצוא דווקא בחיפה, שם קיבלה בזן לפני כחודש ניתן אישור להקים תחנת כוח חדשה שתשרת את בתי הזיקוק. עם מתן האישור פנה "כלכליסט" לרשות ההגבלים, בשאלה מדוע זכתה התחנה בצפון באישור שנשלל מזו שבדרום. התשובה: התחנה בחיפה היא בהספק של 135 מגוואט בלבד; רק תחנה בהספק 175 מגוואט ומעלה יש לאשר בוועדת הריכוזיות.

OPC שוקלת בימים אלה להמיר את 360 המגוואט ברישיון המקורי של צומת ברישיון לשתי תחנות שיוקמו בדירוג אחת אחרי השנייה במידת הצורך בהספק של 175 מגוואט. ההספק הכולל יהיה נמוך רק ב־3% מזה של התחנה הגדולה.

ב־OPC עדיין מעדיפים ללכת "בדרך המלך" ולקבל את ברכת ועדת הריכוזיות. הביקוש לחשמל בישראל עולה ב־%2 עד 3% בשנה, ומאחר שהחוק מונע מחברת החשמל להקים תחנות חדשות, הסקטור הפרטי ממלא את החסר. 

עידן עופר, צילום: בלומברג עידן עופר | צילום: בלומברג עידן עופר, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות