אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאטל השיקה ברבי פרידה קאלו, והציתה מאבק זכויות יוצרים צילום: אתר חברת Barbie

מאטל השיקה ברבי פרידה קאלו, והציתה מאבק זכויות יוצרים

דרמה ביום האישה הבינלאומי: נינת אחייניתה של קאלו טענה כי היא בעלת הזכויות על השימוש בקלסתר פניה של הציירת, וכי מאטל ייצרה את הבובה תוך הפרתן

11.03.2018, 19:07 | שירות כלכליסט

שלוש בובות ברבי חדשות עלו בשבוע שעבר על המדפים לרגל יום האישה הבינלאומי, ואחת מהן, של הציירת ילידת מקסיקו פרידה קאלו, הציתה מחלוקת על זכויות קניין רוחני.

קראו עוד בכלכליסט

המשבר פרץ כאשר מארה דה אנדה רומאו, נינת אחייניתה של קאלו, טענה כי היא בעלת הזכויות על השימוש בקלסתר פניה של הציירת, וכי מאטל ייצרה את הבובה תוך הפרתן. עוד אמרה, כי לא רק שמאטל ייצרה את הבובה ללא הסכמתה, אלא שהעיצוב לא נאמן למראה האמיתי של קאלו. בדיוקן הידוע של האמנית, יש לה פלומת שפם וגבות מחוברות. בגרסת הבובה נעלמו שערות הפנים, שהפכו לאחד מהסימנים המזהים שלה.

העובדה הזו לא נעלמה גם מעין הציבור, שמיהר להגיב על כך בטוויטר. "אי אפשר שלא לחשוב שלברבי פרידה קאלו היתה עוצמה רבה יותר לו היא היתה מעוצבת באופן נאמן יותר למציאות, וכמובן לדיוקנאות העצמיים שלה", כתב עורך בכתב העת "טין ווג".

ברבי פרידה קאלו. נעלמו שערות הפנים, צילום: אתר חברת  Barbie ברבי פרידה קאלו. נעלמו שערות הפנים | צילום: אתר חברת Barbie ברבי פרידה קאלו. נעלמו שערות הפנים, צילום: אתר חברת  Barbie

למרות הטענות, במאטל הסבירו כי הם רכשו את הזכויות לשימוש בקלסתר מחברה אמריקאית בשם "תאגיד פרידה קאלו". החברה, שפועלת ממדינת פלורידה, מסרה בהצהרה כי "מדובר באשה שהקדימה את זמנה והפכה לעל־דורית. נעשה הכל כדי להביא את הבשורה שלה לעולם".

ביאטריס אלווארדו, דוברת מטעם תאגיד פרידה קאלו, אמרה ל"וושינגטון פוסט" כי החברה רכשה את זכויות השימוש בדמותה של הציירת ב־2005 מאחייניתה איסולדה פינדו קאלו. מאז הספיקה החברה למכור רשיונות לשימוש בפניה של קאלו על מגוון מוצרים, ממשקה טקילה ועד לנעלי ספורט של חברת קונברס.

השקה שקטה יותר היתה לבובות בדמותן של הטייסת אמיליה ארהרט והמתמטיקאית קת'רין ג'ונסון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות