אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשויות בארה"ב מקפידות, ולקוחות מזרחי שוויץ סובלים צילום: עמית שעל

הרשויות בארה"ב מקפידות, ולקוחות מזרחי שוויץ סובלים

בעלי חשבונות ישראלים בבנק נתונים לעיכובים בירוקרטיים, כך נודע לכלכליסט. הסיבה: הכבדת הפיקוח של הרשויות בארה"ב על שלוחות הבנקאות הפרטית של בנקים זרים בכדי להתמודד עם העלמות מס. נגד מזרחי עדיין מתנהלת חקירה

13.03.2018, 08:02 | רעות שפיגלמן

דרישות מחמירות שמציבות הרשויות בארצות הברית בין היתר לבנק מזרחי שוויץ כמו גם לכלל מערכת הבנקאות הפרטית באירופה ומחוצה לה, מכבידות על לקוחות ישראלים המחזיקים במזרחי שוויץ חשבונות. ל"כלכליסט" הגיע מידע על קשיים בירוקרטיים שנתקלים בהם לקוחות, ובהם סרבול במילוי טפסים והמתנה ממושכת לסגירת חשבון, או לביצוע העברה בנקאית בסכומים לא גבוהים. לקוחות סיפרו שלשם ביצוע העברה בנקאית, למשל, נאלצו לשלוח טפסים הלוך ושוב במשך חודשים ארוכים.

קראו עוד בכלכליסט

הקשחת הנהלים מצד הרשויות האמריקאיות היא תולדה של חקירות שחלקן התסיימו וחלקן עוד מתנהלות כלפי שלוחות של בנקים זרים באירופה, ובהן גם הבנקים הישראלים לאומי, פועלים ומזרחי. לפי החשדות, שהתאמתו בחלקם, הבנקים השתמשו בשלוחות האלה בשנים עברו כדי לסייע ללקחותיהם האמריקאים להעלים מס.

את החקירות שמנהלות הרשויות האמריקאיות נגד קבוצת מזרחי ונגד בנק הפועלים.הגוף שמנהל את החקירה בשלב זה מול שני הבנקים הוא משרד המשפטים האמריקאי (ה-DOJ), כשר בהמשך צפויה מול בנק הפועלים גם חקירה של מחלקת השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק (NYDFS) צפויה בעתיד. החקירה שהתנהלה נגד בנק לאומי הסתיימה בסוף 2014, במסגרתה הבנק הודה בסעיפים שונים של סיוע להעלמת מס, ושילם קנס של 400 מיליון דולר.

אלדד פרשר, יו"ר מזרחי שוויץ ומנכ"ל קבוצת מזרחי, צילום: עמית שעל אלדד פרשר, יו"ר מזרחי שוויץ ומנכ"ל קבוצת מזרחי | צילום: עמית שעל אלדד פרשר, יו"ר מזרחי שוויץ ומנכ"ל קבוצת מזרחי, צילום: עמית שעל

עד כה הפריש מזרחי טפחות בגין החקירה סכום מצטבר של 41.6 מיליון דולר. בנק הפועלים, שבשנה האחרונה הגדיל מאוד הפרשותיו בשל החקירה, הפריש עד כה סכום כולל של 343 מיליון דולר ‑ ודיווח שההפרשות צפויות לגדול עוד בעתיד.

על רקע פרשת העלמות המס נדרשים בשנים האחרונות בנקים באירופה, כמו מזרחי שוויץ, לעמוד בנהלים קפדניים. לדוגמה, הם נתבעים לוודא שכל לקוח שסוגר חשבון או מבצע העברה בנקאית ממלא כהלכה לא פחות מ־12 טפסים ‑ ובהם, בין היתר, טופס שבו הלקוח מצהיר כי איננו אזרח אמריקאי.

לא פעם, כדרכו של עולם, הטפסים לא מגיעים בזמן, לקוחות שוכחים למלא פרטים, וטפסים הולכים לאיבוד בדרך. מנקודת מבטם של הלקוחות, הם מתמודדים עם חוסר שיתוף פעולה מצד בנק, שמעמיד מכשולים בדרכם לסגור חשבון או להעביר יתרות זניחות מחשבון לחשבון.

במקרים שבהם נדרשת העברה של טפסים מקוריים ממזרחי טפחות לבנק מזרחי שוויץ, איש קשר של הבנק נדרש להעביר את הטפסים. הליכי המשלוח המסורבלים מעכבים את סגירת החשבון או את העברת כספים. שגיאות במילוי הטופס מכפילות ומשלשות את הקשיים, שכן אז הוא משוגר הלוך ושוב בקו ישראל-שוויץ.

ממזרחי טפחות וממזרחי שוויץ לא נמסרו תגובות.

החקירות בארה"ב נגד בנקים ישראלים

מי: לאומי, הפועלים ומזרחי

מה: הרשויות בארצות הברית פתחו לפני כמה שנים בחקירות נגדם

מה הבעיה: נטען שסייעו ללקוחות אמריקאים להעלים מס באמצעות השלוחות בשוויץ

איפה זה עומד: בנק לאומי הודה בסעיפים שונים ושילם 400 מיליון דולר קנס. הפועלים ומזרחי עדיין בחקירה. למקרה שייקנסו, הפרישו 343 מיליון דולר ו־42 מיליון דולר בהתאמה

תגיות