אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרו העלאות הבלו על הדלקים לעידוד מעבר התחבורה לגז טבעי צילום: עמית שעל

אושרו העלאות הבלו על הדלקים לעידוד מעבר התחבורה לגז טבעי

הצו הראשון קובע כי הבלו על הפחם יעלה מ-46 שקל לטונה ל-102 שקל, החל ממרץ 2019; שטייניץ: "מדובר בצעד ראשון וחשוב במהפכת האנרגיה הנקייה"

14.03.2018, 16:22 | עמרי מילמן וליאור גוטמן

ועדת הכספים אישרה היום (ד') 3 צווים של העלאות בלו על דלקים במסגרת תקציב 2019 שהיו במחלוקת עד הרגע האחרון. הצעדים שאושרו נועדו מבחינת האוצר לעודד מעבר לגז טבעי של התחבורה ולשקף הפנמת עלויות חיצוניות של השימוש בהם. הצווים מבוססים על המלצות הוועדה למיסוי ירוק 3 שפורסמו במרץ 2016.

הצו הראשון שאושר קובע כי יעלה הבלו על הפחם מ-46 שקל לטונה ל-102 שקל, החל ממרץ 2019 (מה שאמור להגדיל את הכנסות המדינה בחצי מיליארד שקל), מה שאמור לייקר את תעריפי החשמל בכ-2% לפי הערכות האוצר, שבמידה וחברת החשמל תפחית את השימוש בפחם ותעבור לגז טבעי תצומצם. למעשה הצו להעלאת הבלו על הפחם אושר על ידי כחלון במסגרת אישור התקציב בממשלה, לפני כחודש וחצי אולם כעת נקבע כי ייכנס לתוקף רק באמצע מרץ 2019 ולכן הלילה יירד בחזרה הבלו על הפחם לשיעורו המקורי.

עוד אושר צו הקובע מתווה לביטול ההישבון (החזר או דחיית מועד תשלום מס) הבלו על הסולר שנוגע בעיקר למוניות ומשאיות. עד היום, כל מי שמשתמש בסולר כעיסוק מקבל החזר על כחצי מהתשלום של הבלו (שעומד על 2.9 שקלים לליטר). כעת נקבע כי ההטבה הזו תבוטל באופן הדרגתי לפי סוגי רכבים עד 2026 אז ישלמו מחיר מלא של הסולר.

במקביל אושר צו שמעלה את הבלו על גז טבעי במטרה לשקף את ההשפעות החיצוניות שלו מ-2 אגורות ל-1.4 שקלים מ-2024 עד 2028 (שעדיין ישקף הטבה לעומת הבלו על הסולר).

במסגרת הסיכום נקבע כי אם לא יקומו 25 תחנות גז טבעי עד תחילת 2024 גם צמצום ההישבון של הבלו על הסולר וגם הבלו על הגז הטבעי יוקפאו על התעריף לאותה שנה וכן כי יינתנו 100 מיליון שקל מענקים עבור הקמה ורשת ביטחון לתחנות הגז הטבעי. בהמשך צפויים ליישם שורה של תמריצים לעידוד המעבר לגז טבעי, פחת מואץ להקמת התחנות, פחת מואץ לכלי רכב כבדים מונעי גז טבעי הקלות באגרות לרכבים מונעי גז כהוראת שעה למספר שנים ועוד.

צווי העלאת הבלו על הפחם ועל הגז הטבעי יאושרו עוד היום במליאה בעוד שהצו השלישי לא מצריך אישור של מליאת הכנסת.

הצווים היו אמורים לעבור את אישור ועדת הכספים אתמול אולם ברגע האחרון החליט שר האוצר משה כחלון להסיר את הצו מחשש כי אם תתפרק הממשלה העלאת המס וייקור תעריפי הדלק והחשמל תהיה על צווארו רגע לפני הבחירות. רק היום כאשר עננת הבחירות ירדה לפי שעה מעל הפרק והתקציב לקראת אישור הסכים כחלון להחזיר את הצווים לוועדה.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ: "מדובר בצעד ראשון וחשוב במהפכת האנרגיה הנקייה אותה מוביל משרד האנרגיה, ובהתאם לחזון עליו הכרזנו - בשנת 2030 מדינת ישראל תיגמל מדלקים מזהמים. אנחנו מתחילים להוביל מדיניות זו בתחבורה הכבדה, ונמשיך בהובלת הגז הטבעי ואנרגיות מתחדשות לטובת בריאות הציבור ואיכות הסביבה של כולנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות