אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יומיים לפני פרישתו: המשנה לשעבר לראש ה-FBI פוטר צילום: איי אף פי

יומיים לפני פרישתו: המשנה לשעבר לראש ה-FBI פוטר

התובע הכללי של ארה"ב, ג'ף סשנס, פיטר את אנדרו מקייב, על רקע הדו"ח שקבע כי הוא הטעה את חוקרי משרד המשפטים. מקייב, שהיה יעד למתקפות של דונלד טראמפ בטוויטר, טוען כי מדובר במהלך פוליטי שנובע מכך שאישר שיש בידיו מידע שהנשיא ניסה לשבש את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות. הפיטורים, יומיים לפני יום הולדתו ה-50, מעמידים בסכנה את הפנסיה של מקייב

17.03.2018, 09:15 | ynet

התובע הכללי של ארצות הברית, ג'ף סשנס, פיטר הלילה (שבת) את אנדרו מקייב, לשעבר המשנה לראש ה-FBI, שהיה מעורב מאוד בחקירות של הבולשת הפדרלית סביב הילרי קלינטון והתפקיד שרוסיה שיחקה בבחירות בארה"ב ב-2016, וספג ביקורת חוזרת ונשנית מהנשיא דונלד טראמפ. מקייב הגיב בהצהרה ארוכה שבה אמר כי הוא מאמין שמדובר במהלך פוליטי נגדו, מכיוון שאישר את טענותיו של ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, שטראמפ ניסה ללחוץ עליו לחדול מהחקירה בעניין המעורבות הרוסית בבחירות. טראמפ הדיח את קומי בשנה שעברה ולאחר מכן הודה בראיון טלוויזיוני שהוא פיטר את קומי בגלל "הדבר הזה עם רוסיה".

קראו עוד בכלכליסט

"בהתבסס על הדו"ח של המפקח הכללי, הממצאים של המחלקה לאחריות מקצועית ב-FBI, וההמלצה של האחראי על כוח האדם במשרד המשפטים, סיימתי את העסקתו של אנדרו מקייב באופן מיידי", הודיע סשנס. פיטוריו של מקייב מגיעים יומיים לפני יום ההולדת ה-50 שלו, שלאחריו היה זכאי לפרוש מה-FBI עם פנסיה מלאה. הפיטורים, שמגיעים תשעה חודשים אחרי שטראמפ פיטר את קומי, מעמידים את הפנסיה של מקייב בסכנה, ועשויים להעלות תהיות האם מקייב קיבל עונש חמור מדי בעקבות לחץ פוליטי מהנשיא הרפובליקני, שתקף אותו בטוויטר וקרא להדחתו.

טראמפ חגג את פיטוריו של מקייב בציוץ בטוויטר: "אנדרו מקייב פוטר, יום נהדר עבור הגברים והנשים החרוצים ב-FBI - יום נהדר לדמוקרטיה. ג'יימס קומי המתחסד היה הבוס שלו וגרם למקייב להיראות כמו נער מקהלה. הוא ידע הכול על השקרים והשחיתות בדרגים הגבוהים ביותר של ה-!FBI".

אנדרו מקייב. פוטר מהבולשת הפדרלית יומיים לפני יום הולדתו ה-50, צילום: איי אף פי אנדרו מקייב. פוטר מהבולשת הפדרלית יומיים לפני יום הולדתו ה-50 | צילום: איי אף פי אנדרו מקייב. פוטר מהבולשת הפדרלית יומיים לפני יום הולדתו ה-50, צילום: איי אף פי

פיטוריו של קומי סללו את הדרך למשנה לתובע הכללי, רוד רוזנשטיין, למנות את התובע המיוחד רוברט מולר, שכעת מוביל את החקירה בנוגע לקנוניה אפשרית בין הקמפיין של טראמפ לבין רוסיה. טראמפ הכחיש כי הייתה קנוניה שכזו. "אני מסומן ומתנהגים אליי כך בגלל התפקיד ששיחקתי, הפעולות שביצעתי, והמאורעות שלהם הייתי עד בעקבות הפיטורים של ג'יימס קומי", אמר מקייב בהצהרתו. "המתקפה על האמינות שלי היא חלק ממאמץ גדול יותר להכתים את אנשי ה-FBI וגופי האכיפה והמודיעין".

מקייב התפטר מתפקידו כמשנה לראש ה-FBI בינואר אבל נשאר בבולשת בחופשת פרישה. עזיבתו מגיעה בעקבות דו"ח ביקורתי של המפקח הכללי של משרד המשפטים, שהוביל בסופו של דבר להמלצה כי יפוטר. הדו"ח קבע כי מקייב הטעה את חוקרי משרד המשפטים בנוגע לקשריו עם עיתונאי לשעבר בעיתון וול סטריט ג'ורנל שכתב על תפקידו בחקירות הקשורות להילרי קלינטון, בהן חקירה בנוגע לקרן הצדקה של משפחת קלינטון. מקייב הכחיש בהצהרתו כי אי פעם הטעה חוקרים.

הוא הוסיף כי פרסום הדו"ח של המפקח הכללי "הואץ" לאחר שהעיד בדלתיים סגורות בפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים, שם חשף כי הוא יוכל לחזק את טענותיו של קומי. הפיטורים של קומי הפכו לסוגיה מרכזית בשאלה האם טראמפ ניסה לשבש את החקירה בנוגע למעורבות רוסיה בבחירות. מקייב עשוי להיות עד בעל חשיבות מכרעת בחקירתו של מולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות