אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תאשר: 840 מיליון שקל לרשות האוכלוסין להתקשרות עם IBM צילום: עמית שעל

ועדת הכספים תאשר: 840 מיליון שקל לרשות האוכלוסין להתקשרות עם IBM

החברה אמור להפעיל את מערכת המחשב החדשה של הרשות ותתפעל אותה ב-17 השנים הקרובות. ב-21 השנים האחרונות העניק HP את שירותי המחשב לרשות

19.03.2018, 17:32 | שחר אילן

ועדת הכספים של הכנסת צפויה לאשר העברת 840 מיליון שקל לרשות ההגירה והאוכלוסין לצורך התקשרות עם חברת IBM, שתפעיל את מערכת המחשב החדשה של הרשות ותתפעל אותה ב-17 השנים הקרובות. הבקשה תאושר כהרשאה להתחייב כלומר לא כהעברה מידית אלא כאישור לחתום חוזה על סכום זה לשנים עתידיות.

בדצמבר האחרון זכתה IBM במכרז להפעלת מערך המחשוב העיקרי של רשות האוכלוסין וההגירה ולפיתוח הדור הבא של המחשב שינהל את מרשם האוכלוסין ואת פיתוח התעודות הביומטריות שהרשות מגדירה כתעודות "חכמות".

בדברי ההסבר שהעביר אגף התקציבים לוועדת הכספים מוזכר שהרשות קיבלה שירותי מחשב מחברת HP ב-21 השנים האחרונות. יצוין שבעבר נמתחה ביקורת על הסכומים הגבוהים שגבתה HP מהמדינה עבור כל תעודה. ההסכם עם חברת HP הסתיים והוחלט לצאת למכרז.

 , צילום: Investopedia צילום: Investopedia  , צילום: Investopedia

באגף התקציבים טוענים ש"הטכנולוגיה הנוכחית ישנה מאוד, בעלת תצורת עבודה ישנה שאינה יכולה לתמוך בדרישות הטכנולוגיות הנוכחיות". עוד טוען אגף התקציבים שבשנים האחרונות רשות האוכלוסין גדלה מאוד ויש צורך לתת מענה לתחומים כמו אכיפה, ביקורת גבולות והתעודות הביומטריות.

הפרויקט צפוי להיות ממומש בשלבים – בין 4 ל-8 פעימות, בשאיפה להשלימו בתוך 7-6 שנים. אחת ממטרותיו העיקריות היא הספקת שירותים מרחוק. יעד נוסף הוא יצירת קישורים בין מערכות מחשבים כך שכל מידע יוזן פעם אחת ויועבר לכל מאגרי המידע הרלבנטיים.

ב-5 פברואר השנה החליטה ועדת הפטור ממכרז של רשות האוכלוסין לאשר התקשרות עם עו"ד עופר דקל למקרה שחברת HP תגיש עתירה מנהלית נגד החלת ועדת המכרזים לבחור ב-IBM. דקל מלווה את הליך המכרז למערכת המחשב החדשה של מרשם האוכלוסין מ-2010. ועדת הפטור ממכרז העריכה שיש סיכוי סביר שתוגש עתירה כזו ויש להיערך לקראתה.

כן צפויה ועדת הכספים לאשר היום העברת 260 מיליון שקל מעודפי תקציב 2017 לתקציב 2018 של משרד האנרגיה. חלק מהכסף מיועד לרכישת מלאי דלקים לחרום. העיכוב בהוצאת הכסף כך שהיה צורך להעביר כעודפים מוסבר על ידי אגף התקציבים בהליך ביטוח שנדרש להעברת הדלקים לארץ.

תגיות