אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ת"א: הפינוי־בינוי יחכה, שפצו על חשבונכם צילום: אוראל כהן

עיריית ת"א: הפינוי־בינוי יחכה, שפצו על חשבונכם

מאות תושבי שכונת רמת הטייסים גילו כי לאחר חמש שנים של תכנון פינוי־בינוי במקום, עיריית ת"א החליטה לפתוח בהליך שיעכב את התוכנית בשנים נוספות. בינתיים היא שלחה להם צווי שיפוץ לבניין בעלות של עשרות אלפי שקלים

26.03.2018, 08:19 | דותן לוי

מאות מתושבי שכונת רמת הטייסים שבדרום־מזרח תל אביב, אשר מזה שמונה שנים מנסים לקדם תוכנית פינוי בינוי בשכונתם, מוצאים את עצמם בחודשים האחרונים בליבה של תסבוכת אפרים קישונית. זאת לאחר שתוכנית פינוי בינוי שמקדמים התושבים שנים ארוכות מול עיריית תל אביב, אשר לפני שנה אף זכתה לברכת אגף ההנדסה נבלמה במפתיע על ידי העירייה. זו הודיעה לאחרונה על כוונתה לערוך סקר תושבים לגבי הליכי ההתחדשות בשכונה. המשמעות: חזרה לנקודת האפס מבחינת העבודה התכנונית, ועיכוב של כמה שנים בקידום הפרויקט.

בד בבד עם טרפוד הפרויקט, הוציאה העירייה דרישה כי המבנים ברחוב אשרמן אשר אמורים היו להיהרס במסגרת פרוייקט הפינוי־בינוי, ישופצו בעלות של עשרות אלפי שקלים למשק בית, שאם לא כן יוצא נגדם צו מבנה מסוכן.

קראו עוד בכלכליסט

"התוכנית עומדת מוכנה, לאחר ששונתה על פי כל הקריטריונים שדרש מינהל התכנון של העירייה, ועם חתימות 70% מבעלי הדירות מול היזם", אומר אמיר שלום מתושבי הרחוב. לדבריו, בחודש יולי אמורה היתה להתקיים ישיבה סופית עם מהנדס העיר עודד גבולי, אלא שישיבה זו נדחתה ללא הסבר, ולאחר תקופה בת מספר שבועות נודע לתושבים על סקר התושבים המתוכנן. "שאלנו את העירייה למה דווקא עכשיו, הרי סקר עושים בתחילת התכנון, ועכשיו זה יעכב את כל התהליך. אבל הם לא מוכנים להיפגש איתנו ובקושי לדבר בטלפון. אנשים כאן רוצים להתקדם, חלק עוד גרים בדירות 48 מ"ר, אז למה לא לאפשר איכות חיים טובה יותר?".

המבנים באשרמן. מצב הנדסי רעוע, צילום: אוראל כהן המבנים באשרמן. מצב הנדסי רעוע | צילום: אוראל כהן המבנים באשרמן. מצב הנדסי רעוע, צילום: אוראל כהן

 

לדברי יוחאי ברק ליפק, תושב נוסף ברחוב, הביאה אזהרת העירייה להכריז על הבניינים כמבנים מסוכנים להוצאות של עשרות אלפי שקלים למשפחה. זה שבר אותנו, כי בדיוק עכשיו הגענו לתב"ע שמוסכמת על כל הצדדים. עכשיו אחרי הכל הם רוצים לעשות 'סקר תושבים' לכל השכונה, וברור לנו שיהיו מתנגדים. זו שיטה שמיועדת להכשיל את הכל, אחרי 8 שנים של התקדמות".

העירייה הקפיאה את התוכנית רגע לפני הדיון

המתחם המדובר כולל כיום 192 דירות, הבנויות במבנים ותיקים בני שלוש קומות התחומים בין הרחובות אשרמן, השלום ופארק וולפסון, חלקם במצב תחזוקתי קשה. בסך הכל מדובר בשליש מהמבנים של רמת הטייסים, הגובלת בשכונת רמת חן שברמת גן. במקומן, על פי התוכנית שקודמה מול עיריית תל אביב, אמורות היו להיבנות 696 דירות חדשות.

שתי עובדות אמורות היו להגדיל את סיכויי הפרוייקט להתקדם. האחת: מדיניות מוצהרת של העירייה כי ברצונה לקדם פרוייקטי פינוי בינוי בהיקפים גבוהים במזרח העיר. השניה: הבניינים בנויים כיום בצפיפות נמוכה, שמגדילה את אפשרות קידומו של פרויקט.

למרות זאת נתקלו עד כה הנסיונות לקדם פרויקטים בשכונה במכשולים רבים. הניסיון לקדם פרויקט התחדשות עירונית במקום החל כבר לפני למעלה מ־8 שנים, תחילה באמצעות ניסיון לקדם תמ"א 38 — מהלך שהתברר כלא אפשרי. לאחר מכן חברו דיירי המתחם לחברה להתחדשות עירונית אשר במשך כשלוש שנים ניסתה לקדם תוכניות במקום בחוסר הצלחה. לפני חמש שנים חברו הדיירים לשותפות של החברות אשלי־מיכלסון־לירן שבבעלות אשר אלון, רוני בריק ויעקב אפיריון, ומאז פועלת החברה בשיתוף הדיירים לקידום התכנית.

לדברי שלום, בתקופה זו הוצגו לעירייה 2 תוכניות שנפסלו, האחרונה שבהן בשל בנייה לגובה של 20 קומות, שלא היתה מקובלת על העירייה. התוכנית השלישית, שהציעה שילוב של בניינים בני 14 ו־7 קומות, התקבלה לדבריו בחיוב על ידי הצוות הממונה על מזרח העיר בעירייה. אלא שהצוות, לדבריו, התחלף מספר פעמים מאז החל השיח על התוכנית והצוות החדש החליט לבצע את סקר התושבים.

מהנדס העיר גבולי. הפגישה בוטלה מהנדס העיר גבולי. הפגישה בוטלה מהנדס העיר גבולי. הפגישה בוטלה

לדברי אייל צבס, מנכ"ל איזור מרכז בחברה היזמית, "התוכנית קודמה בתמיכת העירייה, ואמורה היתה לעלות לדיון בפורום בכיר שיכלול את מהנדס העיר לפני הגשתה לוועדה המקומית לאישור. אלא שממש לפני הדיון החליטה העירייה על הקפאת התוכנית וסקר התושבים. זה הליך לגיטימי, אבל לא אחרי חמש שנים של תכנון. זה מריח משיקולים זרים ולא ענייניים".

עיריית תל אביב: ייערכו מפגשי תושבים אחרי פסח

מעיריית תל אביב נמסר: "מאז אישור תכנית המתאר ועוד קודם לכן, הגיעו למנהל ההנדסה יוזמות רבות לתכניות התחדשות עירונית במתווה של פינוי־בינוי ברחוב אשרמן. במקביל לקידום היוזמות בתהליכי העבודה המקובלים, הגיעו וממשיכות להגיע גם פניות ובקשות מצד תושבים שאינם מעוניינים בקידום תכניות לפינוי־בינוי בשכונה ורוצים לשמור על צביונה הנוכחי.

"בשל שטף הפניות, והקולות הרבים העולים מהשטח בנושא התחדשות השכונה ובשל המרקם הייחודי והעדין שיש בה, התקבלה החלטה עירונית לערוך לשכונה אפיון חברתי ־ תהליך שיכלול גם מפגשי התייעצות עם התושבים לבירור עמדותיהם בנוגע לפיתוחה העתידי. הכנת האפיון החברתי, נעשית בהתאם למסמך ההנחיות שהכינה היחידה העירונית לתכנון אסטרטגי ובעקבות ההחלטה העירונית לקדם עריכת אפיונים כאלה כתשתית לתהליכי התחדשות עירונית בכלל העיר ובאזורים המסומנים להתחדשות עירונית בתכנית המתאר בפרט.

"תהליך האפיון ברמת הטייסים הוא שכונתי ולא מתמקד בפרויקט ספציפי, זאת מתוך רצון לנסות ולזקק את הקולות השונים ולהשתמש בתובנות שיתקבלו בתהליכי התכנון. עבודת האפיון כבר החלה והמפגשים עם התושבים ובעלי העניין השונים צפויים להתרחש לאחר חג הפסח. עד שלא תסתיים העבודה ויהיה ברור לגורמי התכנון בעירייה מה היא עמדת התושבים בנושא, הצוות המקצועי לא ימליץ לועדה המקומית לקדם תכניות פינוי בינוי או תכניות מסוג אחר באזור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות