אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הגבלת השכר צמצם פערים: האינטרס של בכירי הבנקים הקפיץ את שכר הזוטרים צילום: אוראל כהן

חוק הגבלת השכר צמצם פערים: האינטרס של בכירי הבנקים הקפיץ את שכר הזוטרים

האם ייתכן שעליות השכר החדות שנרשמו השנה בבנקים ובחברות הביטוח קשורות לחוק להגבלת שכר הבכירים בענף, שנכנס לתוקף לפני שנה וחצי?

09.04.2018, 08:32 | רחלי בינדמן
האם ייתכן שעליות השכר החדות שנרשמו השנה בבנקים ובחברות הביטוח קשורות לחוק להגבלת שכר הבכירים בענף, שנכנס לתוקף לפני שנה וחצי? החוק שיזמה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הציב למנהלים אולטימטום: רוצים שכר גבוה? בכיף - תגמלו את העובדים הזוטרים, כי אסור שהשכר שלכם יהיה פי 35 משכרם.

קראו עוד בכלכליסט

לעליות יכולים להיות הסברים אחרים. ייתכן שגל ההתאגדויות בענף הביטוח עשה את שלו, והוועדים הצליחו לשפר את תנאי העובדים. אבל ההסבר הזה מוטל בספק, שכן ההתאגדויות האלה החלו כבר לפני שלוש שנים. בשנה שעברה, למשל, כלל ביטוח חידשה הסכם קיבוצי שנחתם עם העובדים שלוש שנים קודם. יתר על כן, ועדי העובדים בבנקים קיימים מזמן; דווקא לאחרונה הבנקים עוברים התייעלות מאסיבית, שבה הם נפרדים בעיקר מעובדים יקרים שנהנים מהעלאת שכר אוטומטית.

שר האוצר משה כחלון. העביר את החוק, צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון. העביר את החוק | צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון. העביר את החוק, צילום: יאיר שגיא

קשה שלא לחשוד, אם כן, שהיוזמה של יחימוביץ', שנשמעה לרבים מופרכת כאשר צצה לאויר העולם, באמת הצליחה להשפיע.

דומה שהמנהלים במערכת הבנקאית הבינו ששום שטיח אדום לא מחכה להם בחוץ, מעבר לגדר של ענף הפיננסים עתיר הפינוקים והבונוסים. אחדים אמנם מצאו ג'וב מתגמל יותר, כמו מנכ"ל ביטוח ישיר רביב צולר שחצה את הקווים לטובת ניהול כיל בעלות שכר שנתית של עד 10 מיליון שקל, האחרים מצאו נחמה פורתא בחוק להגבלת הפערים.

כי מה אומר החוק? הוא קובע ששכר הבכירים בענף הפיננסים לא יעלה על הנמוך משני סכומים: 2.5 מיליון שקל, או 35 פעמים שכרו של העובד הזוטר בארגון. די ששכר המינימום בארגון יעלה מ־5,300 ל־6,000 שקל בחודש כדי לאפשר למנכ"ל ליהנות מעלות שכר של כ־3.5 מיליון שקל בשנה. זאת משום שעלות זו קרובה ל־35 פעמים 98 אלף שקל, עלות שכרם של משתכרי מינימום כאלה.

ואכן, בחברת הביטוח הראל החליטו להעלות את השכר המינימלי בדיוק לרף הזה סמוך לכניסת החוק לתוקף, והמנהלים בהראל באמת נהנו משכר שעלה על הרף של 2.5 מיליון שקל.

אם יש היגיון בניתוח הזה, יחימוביץ יכולה להיות מרוצה. לא רק שהמנהלים לא ברחו בהמוניהם, אלא שהעובדים ‑ ובפרט הזוטרים ‑ הרוויחו. יתר כן, אפשר להניח שעליית השכר בדרגים הנמוכים תחלחל הלאה, שכן כל עובד נוהג להשוות את שכרו לשכר לדרג שמתחתיו. דווקא מנהלים בדרג השני עלולים להיפגע מהחוק, שכן מנכ"ל ששכרו הופחת יתקשה לאורך זמן לאשר לכפופים לו שכר כמעט זהה לשלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
שלי יחימוביץ הפכה את העובדים הזרים למיליונרים
במדינותיהם הרוויחו פרוטות.באו לארץ וכבר קיבלו 600 דולאר.אחרי זה 700 ו800 ו 1000 דולאר. לאחר מכן הפכו את השכר לשקלים והצמידו לשכר המינימום ושעות מנוחה הגדילו להם עוד ועוד והכל בזכות המשתפית של קו לעובד שהשתמש בשלי יחימוביף כדי להגדיל מצד אחד את המשכורות והתנאים ומצד שני הגישו תביעות על ימין ועל שמאל נגד משפחות. שלי יחימוביץ הביאה אותנו למצב שכבר לא יכולנו כספית להחזיק מטפלות לאימי. הן עשו מה שהן רוצות ואת זה לעולם לא אשכח לה כך שאני מחכה לבחירות האלה מתוך תקווה שמפלגת העבודה תתרסק. זה מה שנקרא עין תחת עין ושן תחת שן. שלי יחימוביץ גרמה
יאיר  |  10.02.19
לכל התגובות