אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אכזבה בהגרלה הגדולה הרביעית של "מחיר למשתכן": 1,700 דירות נותרו ללא זוכים צילום: אוראל כהן

אכזבה בהגרלה הגדולה הרביעית של "מחיר למשתכן": 1,700 דירות נותרו ללא זוכים

מדובר בכ-26% מסך הדירות שהוגרלו, שמספרן בהגרלה עמד על 6,615. להגרלה נרשמו אמנם 21 אלף משקי בית אך רובם התפזרו בין מספר מועט של ערים

09.04.2018, 14:22 | ענת דניאלי

בהגרלה הגדולה האחרונה הרביעית, שהתקיימה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בחודש מרץ, זכו סך הכל 4,896 זכאים בתוכנית וזאת על אף שהוצעו בהגרלה זו 6,615 דירות. המשמעות היא כי רק עבור 74% מהדירות שהוגרלו נמצאו רוכשים, וכי 1,719 דירות נותרו ללא זוכים בהן בהגרלה זו.

קראו עוד בכלכליסט

להגרלה, שבוצעה במהלך חודש מרץ נרשמו 21,301 משקי בית זכאים מסדרות א' ו-ב', אשר התחרו על 6,615 דירות. זאת כאשר לחברי סדרה א' שנרשמו מראשית התוכנית עדיפות בביצוע ההגרלה. אולם, למרות שמספר הנרשמים היה גדול פי 3 ממספר הדירות, על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון המפורסמים באתר התוכנית הממשלתית, בהגרלה האמורה זכו סך הכל 4,896 משקי בית בלבד.

מחיר למשתכן. תמונת ארכיון, צילום: ענר גרין מחיר למשתכן. תמונת ארכיון | צילום: ענר גרין מחיר למשתכן. תמונת ארכיון, צילום: ענר גרין

לעובדה שמספר כה גדול של דירות נותר ללא זוכה מספר הסברים. הראשון והפשוט ביותר הוא כי בשלוש מהערים שבהן נערכו ההגרלות – נהריה, קריית ים ונתיבות – היה מספר הנרשמים נמוך ממספר הדירות המוגרלות, בהיקף של כ-800 דירות בשלושת הערים.

את ההסבר לכך שלמעלה מ-1,000 דירות נוספות נותרו ללא זוכה מספקים גורמים המעורבים בתוכנית שעמם שוחחנו. לדבריהם ישנה בעייתיות בצורה בה מבוצעת ההגרלה, משום שההגרלה היא על פי גודל היישוב, כך שזכאי נרשם לשלוש הערים - לפעמים זוכה בערים הגדולות ונגרע מן היישובים הקטנים יותר (בהם הביקוש נמוך יותר) וכך גדל מספר הדירות אליהם אין דורשים בהרשמה.

גורם נוסף לכך שעלה מספר הדירות ללא דורש בהגרלה הינו משום שהזכאים שנרשמו להגרלה מצויים במקביל ברשימות המתנה לפרויקטים בהם לא זכו. כאשר במהלך ביצוע ההגרלה – הם כבר זכו במקום אחר בו היו מצויים ברשימת ההמתנה ועל כן נגרעו גם כן מן ההגרלה האמורה.

במקביל למצב בו ישנן 1,700 דירות ללא זוכים בהגרלה זו – ישנם פרויקטי עבר שיצאו כבר לשיווק לזכאים – אך היזמים לא הצליחו למכור את כלל הדירות בפרויקט. דוגמאות לכך יש בשלל פרויקטי מחיר למשתכן ובמיוחד באזורים שאינם בביקוש הגבוה בתוכנית – דימונה, קריית ביאליק וקריית מוצקין. מדובר בעיקר בפרויקטים שהציגו תכנון לקוי ונכתב אודותיהם רבות בכלי התקשורת.

כיום פתוחות הגרלות המשך לכ-2,200 דירות ששיווקן נכשל בהגרלות קודמות, כאשר כיום רכישתן פתוחה גם למשפרי דיור, ולא רק לרוכשי דירה ראשונה. במידה והדירות לא ימכרו בהגרלות אלו - היזמים יכולים למכור אותן עצמאית לזכאים.

תגובת משרד הבינוי והשיכון: "מספר הנרשמים הגבוה גם בהגרלת מרץ האחרונה מצביע על ביקושים גבוהים לדירות ואמון הציבור בתכנית. המספר הנמוך יחסית של זוכים ביישובים מסוימים בהגרלה זו נובע מהעובדה שההגרלה הייתה מיועדת לזכאי א' ו-ב' בלבד, אשר רובם, ככל הנראה, מיצו את הביקוש לדירות באותם יישובים. בשל תקנון התכנית, בהגרלת מרץ נמנעה ההרשמה מזכאים רבים נוספים (זכאי סדרה ג' ומשפרי דיור). בהגרלות ההמשך, ההרשמה ל-1,720 הדירות הנותרות פתוחה לכלל זכאי הסדרות ומשפרי דיור, אשר מעוניינים בדירות באותם יישובים, והראיה לכך היא מספר הנרשמים העומד נכון להיום על קרוב ל-2,000 זכאים, וההרשמה בעיצומה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

48 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

48.
התוכנית מצוינת.לוח הזמנים דפוק
זכינו לפני שנה במכרז בטירת הכרמל.לפרויקט לא ניתן היתר בנייה וגם לא הוגשה עוד בקשה לפי מה שבדקנו בעירייה.היזמים לא מעדכנים אותנו מה קורה.בינתיים אנחנו משלמים גם שכירות וגם אנחנו מיואשים וחסרי אונים מתי תתחיל הבנייה במכרז שזכינו.זה מה שמרתיע את הנרשמים החדשים.אילו היו מוצעות במכרזים דירות שיש היתרי בנייה הביקוש היה עצום והיו 300% מגישים על כל פרויקט כולל בפריפריה.שיש חוסר ביטחון אם הפרויקט בכלל ייצא לפועל איך אנשים יגשו למכרז?
דוידי  |  04.05.18
לכל התגובות