אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה גדולה בכנף: הפנטגון מקפיא את הזמנות ה-F35 צילום: U.S. Navy

מכה גדולה בכנף: הפנטגון מקפיא את הזמנות ה-F35

משלוחי מטוס הקרב החמקן נעצרו בשל סכסוך בין לוקהיד מרטין והפנטגון שנוגע לעלויות תיקון ליקוי חמור שהתגלה במטוס. המהלך צפוי להשפיע על הצטיידות לקוחות מחוץ לארה"ב במטוס, אך ככל הנראה שלא על ישראל

12.04.2018, 11:27 | ניצן סדן
ה-F35 נתקל במהמורה נוספת: הפנטגון הודיע שיעצור את הזמנת מטוס הקרב החמקן מלוקהיד-מרטין, עד שיוסדר נושא תיקון אחד מליקויי הייצור הרבים שהתגלו בכלי.

קראו עוד בכלכליסט

בשלב זה, הוקפאו רוב הזמנות המטוס, שסובל מכשלים טכניים רבים. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, דורש הפנטגון מלוקהיד-מרטין לשאת בעלויות תיקון בעיה מבנית שגורמת להיווצרות קורוזיה בגוף המטוס. הליקוי התגלה בבדיקת הערכת כשירות שביצע הפנטגון בשנה שעברה. בעקבותיו, הוקפאו ההזמנות ל-30 יום עד לתיקון התקלה, אך נושא מימון התיקון טרם הוסדר.

פס ייצור F35. מי ישלם על התיקון?, צילום: scoopnest פס ייצור F35. מי ישלם על התיקון? | צילום: scoopnest פס ייצור F35. מי ישלם על התיקון?, צילום: scoopnest

פרויקט ה-F35, היקר מסוגו בהיסטוריה, מניב ללוקהיד-מרטין כרבע מרווחיה השנתיים; בעקבות הפרסום, הגיבה מניית החברה בירידה של 2.7% במסחר המאוחר, מה שהוביל למחיקת 2.6 מיליארד דולר משוויה.

המהלך צפוי להשפיע על תהליכי הצטיידות במטוס במדינות אחרות בשל שינוי פוטנציאלי בעלויות, אך כנראה שלא ישפיע על התהליך בישראל, בשל סיוע החוץ האמריקאי שמממן את העסקה; חיל האוויר הזמין 50 מטוסים מדגם A, עם אפשרות לקליטת כ-25 נוספים מאותו הדגם, או מדגם B - מטוסים שתוכננו במקור עבור חיל הנחתים האמריקאי ומסוגלים להמריא ממסלולים קצרים ולנחות אנכית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
הטעות מספר אחת של ביבי
שכבל אותנו בהסכם הסיוע המטופש לעוד עשור. טוב היה עודה לולא היה חותם על הסכם הפוך לצמצום הסיוע הצבאי, בתמורה להקצאת חצי מהסכום הזה למו"פ אזרחי. כך התעשיות הישראליות היו יכולות לצייד את צה"ל ביכולות ייחודיות, הייתה פרנסה לישראלים, היה יצוא והיה ניתן להפסיק גם את חימושן של מצריים וירדן שיושבות לנו על הגבול ולהעניק להן סיוע אזרחי רחוק מהגבול הישראלי.
אסף  |  18.04.18
לכל התגובות