אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך הפך המשחק GTA 5 למוצר הבידור הכי רווחי בהיסטוריה צילום: יח"צ

כך הפך המשחק GTA 5 למוצר הבידור הכי רווחי בהיסטוריה

יותר מסרטי "מלחמת הכוכבים", יותר מ"אווטאר" ויותר מכל סרט אחר: GTA 5 הפך לתופעה תרבותית ולמשאבת כסף חסרת תקדים, עם הכנסות של כ-6 מיליארד דולר. בכך, מוכחת שוב עליונותם הכלכלית של משחקי המחשב

12.04.2018, 11:40 | יואב סטולר

מעמדו של GTA 5, הכותר הכי פופולרי משחקי הפשע הוותיקה Grand Theft Auto, התקבע השבוע סופית כתופעה תרבותית חד-פעמית לאחר שהתפרסם כי הוא הפך למוצר הבידור הרווחי ביותר בהיסטוריה האנושית.

קראו עוד בכלכליסט

אנליסט המדיה דאג קרוץ מחברת המחקר Cowen העריך באתר MarketWatch כי הכנסות המשחק נאמדות ב-6 מיליארד דולר - יותר מכל סרט מסדרת מלחמת הכוכבים, חלף עם הרוח או אווטאר, שנמנים על שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים.

המשחק המצליח ביותר. GTA 5, צילום: יח"צ המשחק המצליח ביותר. GTA 5 | צילום: יח"צ המשחק המצליח ביותר. GTA 5, צילום: יח"צ

המשחק גרף מאז שהושק ב-2013 תלונות ומחאות מצד אינספור ארגוני הורים, והואשם באחריות למקרי אלימות בארה"ב מצד פוליטיקאים. כל אלו לא הפריעו (ואולי אף סייעו) למשחק למכור יותר מ-90 מיליון עותקים, מספר אסטרונומי גם עבור תחום הגיימינג הפורח.

הצלחתו של משחק וידאו לעקוף בצורה כל כך בוטה את הכנסות שוברי הקופות הגדולים של הוליווד מהווה צעד נוסף בהתבססותה הכלכלית של תעשיית המשחקים. מחקר של קרן ההון סיכון אוטומיקו הראה שב-2016 תעשיית המשחקים היתה שווה פי שלושה מתעשיית הסרטים והניבה בשנה זו יותר מ-100 מיליארד דולר.

אך גם על רקע התבססותה של תעשיית המשחקים, להצלחתו של GTA 5 סיבות משלה: התבוננות אל מעבר לאלימות, הפשע, הסמים והזנות הכלולים במשחק חושפת עיצוב מרשים ופורץ דרך של עולם וירטואלי. חובבי סדרת המשחקים המתינו לכותר האחרון בסדרה כחמש שנים עד לצאתו, תוך ציפיות להתקדמות משמעותית באינטרקטיביות של העולם הווירטואלי שבנו המתכנתים של אולפני Rockstar.

כשלבסוף הושק המשחק, התגלה שהתוצאות הצליחו לגבור על הציפיות. גם היום, חמש שנים לאחר תחילת מכירתו, המשחק עדיין נחשב למוביל מבחינת איכויות העולם הפתוח שהוא מציע ונכלל בעקביות ברשימת 10 המשחקים הנמכרים ביותר של השנה, על אף שהוא יקר ממשחקים חדשים ממנו.

ניהול עסקאות נדל"ן, קשר עם דמויות וירטואליות, משימות מורכבות, מסחר וגם הרג ופשע הופכים את המשחק לתמצית מרוכזת של חוויות עשירות, טובות ושליליות. GTA 5 הוכיח שמשחקי וידאו הם כלי מושלם גם כדי לספר סיפור וגם כדי לחוות את הניסיון האנושי, על יתרונותיו וחסרונותיו הגדולים ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות