אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרוקטר אנד גמבל נפרדת מטבע: משקיעה 4.2 מיליארד דולר במרק צילום: בלומברג

פרוקטר אנד גמבל נפרדת מטבע: משקיעה 4.2 מיליארד דולר במרק

רוכשת את יחידת מוצרי הבריאות של חברת התרופות הגרמנית ומפסיקה את שיתוף הפעולה עם טבע בתחום התרופות ללא מרשם שהחל ב-2011

19.04.2018, 12:20 | דרור רייך ושירות כלכליסט

פרוקטר אנד גמבל רוכשת את יחידת מוצרי הבריאות של Merck הגרמנית תמורת 4.2 מיליארד דולר, זאת לאחר שמיזם בריאות צרכנים שעבדה עליו במשותף עם חברת טבע מאז 2011 לא צלח. הסיבה לאי ההצלחה לדברי חברת פרוקטר היא כי "האסטרטגיות של שתי החברות כבר לא מיושרות קו זו עם זו".

קראו עוד בכלכליסט

חברות רבות התמודדו על רכישת הפעילות של מרק הגרמנית, בהן נסטלה, פריגו ובעלי Stada - Bain and Cinven. תג המחיר שעמד בתחילה על 5 מיליארד דולר, הרתיע, לדברי מקורות, את המתעניינים הראשוניים ברכישת היחידה של מרק. בתגובה למכירה מניות מרק עלו ב-2.9% לראש מדד הדאקס הגרמני במסחר המוקדם. כעת עולות מניות החברה בשיעור של 0.6%.

פרוקטר אנד גמבל, צילום: בלומברג פרוקטר אנד גמבל | צילום: בלומברג פרוקטר אנד גמבל, צילום: בלומברג

לדברי וינסנט מוינייה, אנליסט במורגן סטנלי, מחיר הקנייה מצביע על הערכת שווי לפי פי 4.7 מהמכירות ופי 19 מהרווח התפעולי של העסק. לדבריו הרכישה "תעזור למרק להתמקד בעסקי הפארמה ובערוצי ההפצה שלה".

המכירה לפרוקטר אנד גמבל אמורה להיות מושלמת עד סוף הרבעון הרביעי של השנה, ובמסגרתה יוכלו לעבור בערך 3,300 עובדים של מרק לפרוקטר אנד גמבל. כחלק מהעסקה, פרוקטר אנד גמבל תרכוש גם את מניות הרוב בעסקי בריאות הצרכנים ההודיים של החברה הגרמנית.

הזוית הישראלית

פרוקטר אנד גמבל כאמור הודיעה גם שהיא מתכוונת להביא לסיומו של שיתוף הפעולה עם חברת טבע בתחום התרופות ללא מרשם שהחל ב-2011. השותפות נקרא PGT Healthcare והיא התמקדה בפיתוח של מותגים בתחום התרופות ללא מרשם. השותפות נולדה בתקופתו של המנכ״ל לשעבר שלמה ינאי.

במסגרת ההסכם בין שתי החברות, טבע אפשרה לפרוקטר גישה לסל מוצריה הגלובלי וגם ליכולותיה בתחום המחקר, הפיתוח והייצור. שוק זה, שנקרא גם OTC, נאמד במאות מיליארד דולר, בעיקר לאור עלייה בתוחלת החיים, התמקדות צרכנים באיכות חיים ובריאות ונאמנותם למותגי בריאות אמינים ואיכותיים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות