אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הראל השקיעה בשתי קרנות של המנכ"ל לשעבר שמעון אלקבץ צילום: אוראל כהן

הראל השקיעה בשתי קרנות של המנכ"ל לשעבר שמעון אלקבץ

הקבוצה השקיעה 40 מיליון דולר מכספי הנוסטרו בקרנות של יו"ר בית ההשקעות כיום, אחרי שב־2016 השקיעה 25 מיליון דולר בקרן אחרת שלו. אשתקד השקיעה הראל מכספי העמיתים שלה בקרן של אמיר הסל, מנהל ההשקעות בעבר

22.04.2018, 07:53 | גולן חזני ורחלי בינדמן

בחברת הביטוח הראל, שבשליטת משפחת המבורגר, כנראה מאמינים מאוד במנהלים שצמחו בשורות החברה לאורך השנים. מתברר כי חברת הביטוח התחייבה בפברואר האחרון להשקיע עד 14 מיליון דולר בקרן הנדל"ן Fuse 9, בניהולו של שמעון אלקבץ, שכיהן בעבר כמנכ"ל משותף של הראל עם מישל סיבוני ונהנה מעלות שכר נדיבה. כיום מכהן אלקבץ בתפקיד בכיר בקבוצה - יו"ר בית ההשקעות הראל פיננסים.

קראו עוד בכלכליסט

שמעון אלקבץ. רוח גבית לעסקיו הפרטיים, צילום: אוראל כהן שמעון אלקבץ. רוח גבית לעסקיו הפרטיים | צילום: אוראל כהן שמעון אלקבץ. רוח גבית לעסקיו הפרטיים, צילום: אוראל כהן

אלקבץ, שאינו מביא עמו ניסיון בתחום הנדל"ן - למעט באופן עקיף באמצעות הראל שמשקיעה בעצמה בנדל"ן - הקים את הקרן עם אייל פרץ ועופר תמיר, והיא אמורה להשקיע בשכונות מתפתחות בדרום פלורידה, ארצות הברית, ולהתמקד ברכישת נדל"ן בעל פוטנציאל השבחה משמעותי באזורי פיתוח ספציפיים, הנתמכים בסבסוד רשויות מקומיות לעידוד השקעות פרטיות.

עוד מתברר, כי בני משפחת המבורגר, ובהם היו"ר יאיר המבורגר, השקיעו מכספם הפרטי בקרן.

Fuse 9 מתכננת לגייס 15–30 מיליון דולר נוספים על ההשקעה הצפויה של הראל, וחלקה של חברת הביטוח בקרן לא יעלה על 49%. השלמת הגיוס מתוכננת לסוף השנה הנוכחית. גם מייסדי הקרן התחייבו להשקיע 10% לפחות מהיקף הגיוס עד סכום כולל של 1.5 מיליון דולר.

בהראל מבהירים כי השקעת הראל בקרן אינה מכספי העמיתים, אלא רק מכספי הנוסטרו של החברה. יש לכך חשיבות גדולה, שכן למרות הסכום הזניח שהחברה משקיעה בקרן, הרי שאם ההשקעה היתה מתבצעת מכספי העמיתים, היא היתה יכולה להיחשב לעסקת בעלי עניין, המצריכה אישורים מיוחדים.

אין זו הפעם הראשונה שהראל נותנת רוח גבית לעסקיו הפרטיים של אלקבץ. באוקטובר 2016 התחייבה החברה להשקיע עד 25 מיליון דולר בקרן אחרת של אלקבץ עם אותם שותפים, Fuse Funding. מדובר בקרן שמבצעת עסקאות חוב בכיר. הראל, כך מתברר, כבר השלימה את רוב התחייבות ההשקעה שלה, גם במקרה זה מכספי הנוסטרו ולא העמיתים. בדצמבר 2017 אושרה הגדלת היקף ההשקעה של הראל ב־10 מיליון דולר, ובהמשך ובכפוף להתקיימות מספר תנאים ל־15 מיליון דולר נוספים.

אלקבץ אינו המנהל היחיד לשעבר שהראל מביעה בו אמון כזה. באפריל אשתקד התחייבה החברה להשקיע 196–300 מיליון שקל בקרן ארבל של אמיר הסל, שמתכננת לגייס בסך הכל עד 1.2 מיליארד שקל. הסל כיהן עד נובמבר 2016 כמנהל ההשקעות הראשי של קבוצת הראל.

ארבל היא קרן השקעה, המתמחה בהשקעות פרייבט אקוויטי וחוב מתוחכם בחברות בינוניות וגדולות עם זיקה ישראלית, שנמצאות במצבים מיוחדים ועם נגישות מוגבלת למקורות מימון מסורתיים. הקרן הוקמה בידי הסל עם גבי לב, בעבר שותף מנהל ב־KCPS. בניגוד להשקעה בקרן של אלקבץ, שעדיין מועסק בהראל ומקבל בה שכר, ההשקעה בארבל מתבצעת גם באמצעות כספי העמיתים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות