אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב דש רוכש שני תיקי הלוואות של מימון ישיר ב-270 מיליון שקל צילום: ישראל הדרי

מיטב דש רוכש שני תיקי הלוואות של מימון ישיר ב-270 מיליון שקל

בית ההשקעות רכש את תיק הלוואות צרכניות בהיקף של כ-150 מיליון שקל ותיק הלוואות לרכישת רכבים בשווי של כ-120 מיליון שקל. זו הפעם הראשונה שבה מימון ישיר מוכרת תיק הלוואות ללא בטחונות לגוף מוסדי

23.04.2018, 13:34 | רעות שפיגלמן

מיטב דש רכשה לראשונה את תיק הלוואות צרכני ללא בטוחות בהיקף של כ-150 מיליון שקל מחברת האשראי הצרכני מימון ישיר, וכן רכשה תיק נוסף שמגובה בבטוחות, בהיקף של כ-120 מיליון שקל המורכב מהלוואות לרכישת כלי רכב.

קראו עוד בכלכליסט

מיטב דש רכשה את התיקים מכספי העמיתים בחברת הגמל, ובמסגרת ההסכם מימון ישיר תמשיך לספק שירותי תפעול, גבייה ומענה ללווים עצמם.

זו הפעם הראשונה שבה מימון ישיר מוכרת תיק הלוואות ללא בטחונות לגוף מוסדי. עד כה ביצעה החברה עסקאות שכאלו אל מול הבנקים וחברות כרטיסי האשראי.

תיק ההלוואות הראשון ללא בטוחות מורכב מ-9,000 לווים ועל כן מציינת מימון ישיר את אלמנט הפיזור כאן שהוא פיזור רחב שתורם להקטנת סיכון התיק. גובה ההלוואה הממוצעת הוא קטן יחסית - 16,000 שקל וההלוואות הן לכל מטרה כמו גם הלוואות שניתנות ללקוחות במעמד ביצוע עסקת רכישה בנקודת המכירה של בית העסק (דומה לעסקת תשלומים בכרטיס אשראי).

ביחס לתיק הנוסף בעסקה, תיק ההלוואות לרכישת כלי רכב, מציינים במיטב דש כי רמת הסיכון בעסקה נחשבת נמוכה מכיוון קיימות כאמור בטוחות. התיק מורכב מ-2,000 הלוואות לתקופה של 5 שנים , עם גובה ממוצע להלוואה של 59,000 שקל. מכיוון שבתיק שנרכש ההלוואות ניתנו במועדים שנים הרי שהתיק צפוי להיפרע במלואו בעוד כשנתיים.

ברק בנסקי, מנהל השקעות ראשי קופות הגמל והפנסיה במיטב דש, צילום: אוראל כהן ברק בנסקי, מנהל השקעות ראשי קופות הגמל והפנסיה במיטב דש | צילום: אוראל כהן ברק בנסקי, מנהל השקעות ראשי קופות הגמל והפנסיה במיטב דש, צילום: אוראל כהן

עסקה זו של מיטב דש שבה גוף מוסדי רוכש לראשונה תיק הלוואות צרכני ללא בטוחות מגיעה דווקא בסיכומה של שנה בה נרשמה עלייה בסיכון האשראי הצרכני. כך, בשנה האחרונה סוגיית העלייה ברמת הסיכון של האשראי הצרכני של משקי הבית עלתה לכותרות נוכח העליה בהוצאות להפסדי אשראי ובקלות הגוברת לכניסה להליכי פשיטת רגל. מה שהוביל חלק מהבנקים ליישם מדיניות שמרנית יותר בהעמדת אשראי צרכני.

גם המפקחת על הבנקים חדוה בר הדגישה את הסיכון בחודש שעבר בכנס אשראי שערך הפיקוח על הבנקים :"מבחינתנו בבנק ישראל הסיכון המתהווה זה האשראי הצרכני - במיוחד אשראי שנוטלים אותו משקי בית בעלי הכנסה נמוכה". הנגידה קרנית פלוג הוסיפה באותו כנס כי "כאשר מחלקים את האכולוסייה לפי עשירונים, אזי המינוף ביחס להכנסה בעשירונים הנמוכים ביותר הוא גבוה יחסית וזה לא מפתיע. יחד עם זאת - שיעור נוטלי החוב בעשירונים הנמוכים הוא נמוך יחסית".

מימון ישיר, השייכת לקבוצת ביטוח ישיר, פועלת בעיקר בהעמדת אשראי לרכישת כלי רכב יד 2, הלוואות לכל מטרה, הלוואות שניתנות בנקודות המכירה, והלוואות ספציפיות לעסקים.

במהלך 2017 היא העמידה הלוואות חדשות בהיקף של כ-3.2 מיליארד שקל, צמיחה של 39% לעומת 2016, כאשר יתרת תיק האשראי היא 1.27 מיליארד שקל. בפעילות שיווק ההלוואות נרשמה צמיחה של 36%. עיקר העלייה מיוחסת להמשך מגמת הצמיחה בהלוואות לכלי רכב ושיתופי פעולה למכירת תיקי הלוואות מול גופים פיננסיים. גם בצד ההכנסות כמו בצד יתרות ההלוואות נרשמה צמיחה ניכרת. כך, החברה רשמה הכנסות מאשראי צרכני בהיקף של כ-423 מיליון שקל - עלייה של 44% לעומת 2016 כאשר הרווח לפני מס עמד על ב-110 מיליון שקל.

במיטב דש הובילו את המהלך ברק בנסקי מנהל ההשקעות הראשי בחיסכון טווח ארוך יחד עם אבי ברקוביץ' ראש מערך השקעות לא סחירות. בנסקי: "מדובר בשתי עסקאות תיקי אשראי צרכני שהושלמו לאחרונה ומתבססות על היתרונות של מימון ישיר כחברה מובילה בעלת מודל חיתום עם ותק רב. הפיזור הרחב מקטין את הסיכון בתיקים שנרכשו. אנו מאמינים כי לקוחות מיטב דש ייהנו בעסקאות אלו מתשואה עודפת בהשוואה לחלופות הקיימות בשוק הסחיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות