אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לנהלים: ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי משתתף בתחרות של חברה פרטית צילום: שאטרסטוק

בניגוד לנהלים: ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי משתתף בתחרות של חברה פרטית

עצמון מינס מתמודד בתחרות "המנהלים של ישראל" שנערכת בחסות שלמה סיקסט. הזוכה יקבל רכב מתוצרת אופל למשך חצי שנה וקורס ניהול ייחודי. התנועה לזכויות דיגיטליות פנתה ליועמ"ש: "אם מינס יזכה הרי זו קבלת מתנה האסורה לפי חוק שירות הציבור"

24.04.2018, 09:19 | עומר כביר

ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי, עצמון מינס, משתתף בתחרות של חברה פרטית בלי לקבל את אישור הממונים עליו – כך נמסר ממשרד הפנים בתגובה לפנייה של "כלכליסט" בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

מינס, שמונה לנהל את פעילות המאגר הביומטרי במאי שעבר, הוא בין 30 המתמודדים בתחרות "המנהלים של ישראל" שנערכת בחסות יבואנית אופל, שלמה סיקסט. במסגרת התחרות, מוזמנים גולשים להצביע למנהל הטוב ביותר, כאשר הזוכה במקום הראשון יקבל רכב מתוצרת אופל למשך חצי שנה וקורס ניהול ייחודי. בנוסף, לזוכים בשלושת המקומות הראשונים הובטחה חשיפה מצולמת בכלי תקשורת מרכזי.

מגרש מכוניות של שלמה סיקסט, צילום: יריב כץ מגרש מכוניות של שלמה סיקסט | צילום: יריב כץ מגרש מכוניות של שלמה סיקסט, צילום: יריב כץ

השבוע, פנתה התנועה לזכויות דיגיטליות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בטענה שהשתתפותו של מינס בתחרות מנוגדת לחוק ולהוראות שירות המדינה. "ככל שמינס יזכה בתחרות זו הרי קבלת המתנה אסורה בהתאם לחוק שירות הציבור (מתנות)", כתב היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד יהונתן קלינגר. "בעצם השתתפותו הרי שלמינס תמריץ לעודד את עובדי המדינה להצביע עבורו, ודי בכך לפסלו.

"בעצם הרשמתו לתחרות, מינס מאפשר לחברת שלמה סיקסט 'לפרסם את שם הזוכה, דמותו ופרטיו בכל אמצעי מדיה ובכל עת שתמצא לנכון. מובהר, כי עובדת זכייתו של מי מהמשתתפים בפעילות, עשויה להיות מסוקרת ומפורסמת באמצעי התקשורת לצרכי פרסום, קידום שיווק ויחסי ציבור של שם הפעילות או עורכות הפעילות'. כלומר, ניתן יהיה להשתמש בדמותו של עובד הציבור לצרכי פרסומת. דבר העומד בניגוד להוראות תקנון שירות המדינה ובניגוד לחוק".

בנוסף, מינס גם שלח לעובדי משרד הפנים מייל שדוחק בהם לתמוך בהתמודדותו בתחרות. "הגולשים מתבקשים להצביע עבור מנהל אחד", הוא כתב, "להלן לינק לאתר התחרות שבו ניתן להצביע עבורי. ניתן להצביע 14 פעמים, פעם אחת בכל יום בשבועיים הקרובים. אפשר להעביר לידידים נוספים המכירים אותי". המייל פורסם לראשונה באתר אקטואליק.

"עצם השימוש של מינס במערכת ההודעות של משרד הפנים כדי לשלוח לכל עובדי המשרד מכתב שקורא להצביע עבורו הוא שימוש לרעה בנכסי המשרד, וכאן מדובר על עובד שמופקד על מאגר המידע הרגיש בישראל", אמר קלינגר ל"כלכליסט". "אנחנו מקווים שמשרד הפנים יפיק את הלקח, ויבין כי כל מאגר מידע סופו לעבור שימוש לרעה. לא רק מאגר העובדים של משרד הפנים, אלא גם מאגר טביעות האצבע שלנו יעמוד לשימוש לרעה".

 

הרשות לניהול המאגר הביומטרי הפנתה למשרד הפנים לצורך קבלת תגובה. ממשרד הפנים נמסר ל"כלכליסט" בנוגע להשתתפות מינס בתחרות: "השתתפותו לא תואמה עם הממונים. הנושא בבדיקה".

לא מדובר בהסתבכות הראשונה של מינס. עם מינויו הוצג מינס על ידי משרד הפנים כמי שעבד בעבר כסמנכ"ל טכנולוגיות בוויזה ובישראכרט. ואולם, בדיקת "כלכליסט" העלתה שמינס לא החזיק בתפקידים בכירים אלו אלא עבד כמנהל מערכות מידע וטכנולוגיות בצמרת מימונים, חברה בת של ישראכרט. משרד הפנים הסביר בתגובה שמדובר היה ב"טעות סופר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות