אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבינלאומי מערער: עובדים בבנק לא זכאים למענק הירתמות צילום: אוראל כהן

הבינלאומי מערער: עובדים בבנק לא זכאים למענק הירתמות

הנהלת הבנק מערערת לבית הדין הארצי לעבודה על החלטת בין הדין האזורי - שפסק כי לעובדים מגיע מענק כפי שקיבלו עובדי בנק לאומי ב-2016 עם תוכנית הפרישה מרצון

29.04.2018, 18:41 | רעות שפיגלמן

הנהלת הבנק הבינלאומי ערערה ביום חמישי האחרון לבית הדין הארצי לעבודה על החלטת בית הדין האזורי לעבודה להעניק מענק הירתמות לעובדים בבנק. בית הדין האזורי לעבודה קיבל את תביעת הוועד ופסק כי העובדים זכאים לקבל מענק - כפי שקיבלו עובדי לאומי בשנת 2016.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2016 אישר דירקטוריון בנק לאומי תוכנית פרישה מרצון לעובדים, תוך הסכמות שהושגו מול הוועד בראשות מירי רובינו. לצורך התנעת תוכנית ההתייעלות והירתמות ציבור העובדים, הנהלת הבנק הגיעה להסכמה עם ועד העובדים לתשלום "מענק הירתמות" חד-פעמי בגובה של משכורת אחרונה לכל עובד. המענק שולם לעובדים שמאוגדים תחת ההסכם הקיבוצי. עובדי הבינלאומי דרשו גם לקבל את המענק - מתוקף הצמדת הסכם העבודה - אולם ההנהלה סירבה לכך.

בתחילת החודש נענה בית הדין האזורי לעבודה לדרישת הוועד ופסק כי הנהלת הבינלאומי נדרשת להעניק מענק כזה לוועד המורשים. מדובר בכ-800 עובדים וסכום המענק הכולל עומד על כ-20-15 מיליון שקל. "בית הדין האזורי צדק בפסיקתו", נמסר מוועד המורשים. "ע"פ ההסדרים וההסכמים הקיבוציים, מאז ומתמיד היתה לארגון המנהלים בבנק הבינלאומי הצמדה מלאה לבנק לאומי בשכר, בתנאי העבודה, בתנאים הסוציאליים וכמובן במענקים מהסוג הזה. בסופו של דבר הבנק ייאלץ לשלם".

הבנק הבינלאומי, צילום: עומר הכהן הבנק הבינלאומי | צילום: עומר הכהן הבנק הבינלאומי, צילום: עומר הכהן

בעתירתו כעת טוען הבינלאומי, כי עובדיו לא זכאים למענק הירתמות בדומה לזה שקיבלו עובדי בנק לאומי ב-2016. בבנק טוענים שהצמדתו של הסכם העבודה בבנק לאומי לזה של הבנק הבינלאומי תקפה רק לגבי נושאים שוטפים וקבועים, ומכיוון שמענק ההירתמות שקיבלו ב-2016 עובדי לאומי ניתן להם במסגרת ההסכמות שהושגו ליישום תוכנית ההתייעלות בבנק - הרי שלפרשנות הבינלאומי לא מדובר בנושא שוטף המחייב הצמדה.

שמוליק וייסמן, יו"ר הוועד, אמר בשיחה עם "כלכליסט": "חבל שהבנק גורר רגליים ופוגע במוטיבציה של העובדים והמנהלים שהם השותפים האמיתיים למאמצים ולתוצאות העסקיות המעולות שהבנק השיג בשנים האחרונות. בניגוד למרבית הבנקים במערכת, הבנק נמנע גם מתשלום בונוס לעובדים על רווחים למרות שהוא משלם מאות מיליונים כדיבידנד לבעלי המניות ולמרות שהשכר הממוצע בו הוא מהנמוכים במערכת (רביעי מתוך חמש הבנקים הגדולים)".

שמוליק וייסמן יו"ר ועד העובדים והמנהלים של בנק הבינלאומי שמוליק וייסמן יו"ר ועד העובדים והמנהלים של בנק הבינלאומי שמוליק וייסמן יו"ר ועד העובדים והמנהלים של בנק הבינלאומי

גם ועד הפקידים בבנק הבינלאומי בראשות חנוך ליבנה הגיש לבית הדין לעבודה תביעה דומה, שבית הדין טרם פסק לגביה.

מהנהלת הבנק הבינלאומי נמסר בתגובה: "ההנהלה סבורה שלא חלה הצמדה על בונוס ההירתמות ששולם בבנק לאומי, מכיוון שההצמדה חלה רק על נושאים שוטפים וקבועים ולא חד פעמיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות