אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלוביסטית מרב שמולי חשודה בשוחד בפרשת ביטן, אך תוכל לשוב לעבוד בכנסת צילום: מוטי קמחי

הלוביסטית מרב שמולי חשודה בשוחד בפרשת ביטן, אך תוכל לשוב לעבוד בכנסת

ועדת ההיתרים של הכנסת החליטה להשיב לשמולי את היתר השדלנות למרות הערכת הפרקליטות שיוגש נגדה כתב אישום בגין שוחד; עם זאת, יאסר עליה ליצור קשר עם יו"ר הקואליציה לשעבר, החשוד בפלילים

01.05.2018, 17:35 | שחר אילן
ועדת ההיתרים של הכנסת החליטה להחזיר את היתר השדלנות ללוביסטית מרב שמולי מחברת גלעד. זאת למרות הערכת הפרקליטות שיוגש נגדה כתב אישום על שוחד בפרשה במעורבות יו"ר הקואליציה הקודם דוד ביטן, ששמולי נחשבת מקורבת אליו. עם זאת קבעה הוועדה כי שמולי לא תוכל לעמוד בקשר עם ביטן או לקדם כל נושא שהוא בין יוזמיו.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת ההיתרים לשדלנים מורכבת מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מהליכוד ושנים מסגניו, יצחק וקנין מש"ס וחיליק בר מהמחנה הציוני. בפברואר השנה נעצרה שמולי, פעילת ליכוד, בחשד לביצוע עבירות שונות בהן שוחד במסגרת פרשת ביטן. ב-5.2 החליטה ועדת ההיתרים כמקובל במקרים כאלה להשעות את היתר השדלנות שלה עד שתתבהר התמונה בעניינה.

דוד ביטן לפני אחת החקירות, צילום: מוטי קמחי דוד ביטן לפני אחת החקירות | צילום: מוטי קמחי דוד ביטן לפני אחת החקירות, צילום: מוטי קמחי

במהלך חודש מרץ פנה פרקליטה עו"ד רונן בן צבי ליועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון וביקש כי השעייתה של שמולי תבוטל. זאת בטענה שהחשדות המיוחסים לה נוגעים לאירוע משנת 2011 לפני שהחלה לפעול כשדלנית בכנסת ואין להם כל קשר לפעילות זו. עוד טען שיעבור זמן רב עד השלמת החקירה, והמשך ההשעיה יגרם לפגיעה משמעותית ולא מידתית בשמולי. בעקבות הפנייה הוזמנה שמולי לשימוע בפני הוועדה.

"החשדות נגד שמולי מבוססים"

במהלך השימוע עדכנו נציגות פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) עורכות הדין אתי בן דור וגילית מנטינבנד, כי "שמולי חשודה בעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות". מדובר בשוחד ששילם על פי החשד היזם דרור גלזר כדי להשפיע על הגורמים המאשרים בעיריית תל אביב בעזרת ביטן ושמולי. השתיים מסרו כי "החקירה נמצאת בשלבים מתקדמים אך עדיין לא הסתיימה. עם זאת כבר בשלב הזה ניתן לומר כי החשדות נגש שמולי מבוססים". הן ציינו שהחקירה צפויה להימשך לפחות עוד כמה חודשים.

הוועדה מציינת בהחלטתה כי "האירוע נשוא החשדות עניינו בתיווך ויצירת קשר בין גורמים עסקיים לבין נבחרי ציבור שיש בכוחם לקבל החלטות המשפיעות על האינטרס העסקי של אותם גורמים. לכן קיימת זיקה ברורה בין המקרה לבין פעילותה של שמולי כשדלנית בכנסת".

ועדת ההיתרים מסבירה בהחלטה כי עליה לאזן בין שני שיקולים מרכזיים - "האחד אמון הציבור בכנסת והחשש מפגיעה חמורה בו שעה שאדם אשר חשוד בביצוע עבירות שעניינן פגיעה בטוהר המידות ממשיך לפעול כשדלן בהיתר". השיקול השני – "הפגיעה הקשה בגברת שמולי והפגיעה הקשה בפרנסתה ובחופש העיסוק שלה כתוצאה מהמשך השעיית ההיתר. זאת כאשר לא הוחלט עדיין האם להגיש נגדה כתב אישום ובהתחשב בהערכה שיחלפו עוד מספר חודשים עד להכרעה". לכן כרגע עדין עומדת לה חזקת החפות.

על רקע זה החליטה הוועדה כי ההשעיה תסתיים אבל פעילותה של שמולי תוגבל. "יאסר עליה לעמוד בקשר כלשהו עם ח"כ דוד ביטן או מי מצוותו. כמו כן יאסר עליה לעסוק במסגרת פעילותה כשדלנית בכל נושא שח"כ ביטן היה בין יוזמיו".

הוועדה תשוב ותדון בנושא אחרי שהפרקליטות תחליט האם להגיש נגד שמולי כתב אישום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות